Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowy z Arkadiuszem Wickiewiczem oraz Zbigniewem…
2019-05-17, 09:30 Autor: Marek Świercz

Rozmowy z Arkadiuszem Wickiewiczem oraz Zbigniewem Kubalańcą o Wojewódzkim Konkursie Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym

Arkadiusz Wickiewicz o tym, ile młodzi Polacy wiedzą o funkcjonowaniu swojego kraju
Arkadiusz Wickiewicz, nauczyciel wiedzy o społeczeństwie w III LO w Opolu
- Jeżeli weźmiemy pod uwagę tegoroczne badanie statystyczne, które przeprowadził miesięcznik „Perspektywy”, to okazuje się, że wśród pytanych przez redaktorów absolwentów o ich dalsze plany edukacyjne to dominuje wybór kierunków społecznych, to aż dwie trzecie wskazań. Tymczasem wiedza obywatelska cz wiedza polityczna tych młodych ludzi jest nikła. A marzą o administracji, prawie, dziennikarstwie czy socjologii - mówił w rozmowie „W cztery oczy” Arkadiusz Wickiewicz, nauczyciel wiedzy o społeczeństwie w III LO i PSP nr 1 Opolu.

Nasz gość dodaje, że problemem jest też zaangażowanie społeczne Polaków.

- W Europie Środkowo-Wschodniej na tysiąc obywateli przypadają raptem dwie organizacje pożytku publicznego. W Austrii to już siedem takich organizacji. Z drugiej strony my mamy największy odsetek wolontariuszy – mówi Wickiewicz. – Trzeba sobie odpowiedzieć, co zrobić, by uświadomić młodemu człowiekowi, że działając pro publico bono działa także dla swojej korzyści. Dobrego rozwiązania chyba nie ma, bo cała Europa Zachodnia boryka się z problemem partycypacji obywatelskiej.

Dodajmy, że podopieczni naszego gościa są wśród uczestników Konkursu Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym. Finał 17. edycji konkursu dziś w opolskim urzędzie marszałkowskim.
Zbigniew Kubalańca o Wojewódzkim Konkursie Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym
Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa opolskiego
- Konkurs wiedzy o samorządzie terytorialnym dla opolskich uczniów organizujemy już od kilkunastu lat. Po reformie biorą w nim udział uczniowie klas siódmych i ósmych oraz trzecich klas gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Mamy w Polsce ogromny problem, także wśród osób dorosłych, jeżeli chodzi o wiedzę na temat kompetencji poszczególnych szczebli samorządu terytorialnego czy też rozróżnienie, czy zajmuje się marszałek, a czym wojewoda. I dlatego trzeba propagować wiedzę o samorządzie – mówił w „Poglądach i osądach” wicemarszałek Zbigniew Kubalańca.

Nasz gość mówi, że konkurs cieszy się dużym zainteresowaniem, w tym roku wzięła w nim udział rekordowa liczba uczestników.

- W pisemnym finale weźmie udział 69 uczniów. 10 przejdzie do ostatniej rundy, podczas której będą prezentowali swoją własną gminę – mówi Kubalańca.

Nasz gość mówił także o Kongresie Młodzieży, który ma być partnerem samorządu województwa w określeniu potrzeb młodych Opolan.

- My zajmujemy się różnymi środowiskami, choćby seniorami, strażakami, działkowcami, przedsiębiorców czy studentów, a kontakt z młodzieżą licealną był słabszy. A powinniśmy mieć strategię dla tej właśnie młodzieży, taką, która pozwoli ją zachęcić, by po zdaniu matury kontynuowała naukę a potem znalazła pracę w regionie – mówi Kubalańca.

Zobacz także

2021-02-20, godz. 08:30 Agnieszka Okupniak o konkursie "Opolska Marka" - Celem konkursu jest wyłonienie najlepszych produktów usług, inicjatyw pracodawców z regionu ale też szeroka promocja przedsiębiorców – mówiła w porannej… » więcej 2021-02-14, godz. 08:25 Aleksander Iszczuk o rankingu najlepszych szkół średnich, w którym wysoko uplasowały się dwa licea i dwa technika… - Jest niewątpliwie trudniej, ale konkursy i olimpiady są nadal organizowane - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Aleksander Iszczuk, naczelnik… » więcej 2021-02-13, godz. 08:25 Bernard Gaida o międzynarodowej inicjatywie obywatelskiej Minority SafePak odnośnie praw mniejszości Ponad milion podpisów zebranych w całej Unii Europejskiej nie pomogło. Inicjatywa obywatelska stworzona w Federacyjnej Unii Narodowości Europejskich nie została… » więcej 2021-02-07, godz. 08:35 Maciej Kalski o projekcie „Opolskie staże z PO WER-em” – Cel projektu jest taki, by poprzez udział w stażu zawodowym, trwającym do 6 miesięcy, zainteresowani podnieśli swoje kompetencje i kwalifikacje zawodowe… » więcej 2021-02-06, godz. 08:35 Monika Bartel o tym, jakie warunki trzeba spełnić by pracować przy Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań – Do głównych zadań rachmistrza spisowego będzie należeć przeprowadzenie wywiadów bezpośrednich lub telefonicznych w zależności od aktualnej sytuacji… » więcej 2021-01-31, godz. 08:27 Małgorzata Kozak o bezpłatnym dowozie osób starszych na miejsce szczepień przeciw COVID-19 - 20 osób poprosiło Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie o pomoc w dotarciu do punktu szczepień. To niewiele. 10 osób to byli seniorzy o znacznym stopniu niepełnosprawności… » więcej 2021-01-30, godz. 08:20 Mariusz Grochowski o tym, jak wygląda rehabilitacja ozdrowieńców w szpitalu MSWiA w Głuchołazach - Od 1 września rehabilitacji zostało poddanych ponad 500 pacjentów. W ponad 90% są bardzo dobre wyniki prowadzonych modeli rehabilitacji - powiedział w porannej… » więcej 2021-01-24, godz. 08:25 Marcin Żukowski o tablicy w Braciszowie, która upamiętni biskupa Antoniego Adamiuka Mija 21 lat od jego śmierci i wciąż jest wspominany i doceniany - biskup Antoni Adamiuk zostanie upamiętniony w poniedziałek w parku w Braciszowie w gminie… » więcej 2021-01-23, godz. 08:25 Roman Kolek o stanie opolskiej psychiatrii Będzie dodatkowe 220 mln złotych na psychiatrię dziecięcą w 2021 roku. Premier Mateusz Morawiecki przekazał, że będą to pieniądze przeznaczone między… » więcej 2021-01-17, godz. 08:30 Tomasz Maciaś o tym, jak pandemiczny 2020 rok wpłynął na działalność i inwestycje OTBS-u Gościem niedzielnego poranka był Tomasz Maciaś, prezes Opolskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, którego zapytamy o to, jak pandemiczny 2020 rok wpłynął… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »