Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowy z Rolandem Wrzeciono i Grzegorzem Kulisiem…
2019-05-15, 09:30 Autor: Marek Świercz

Rozmowy z Rolandem Wrzeciono i Grzegorzem Kulisiem o unijnym wsparciu finansowym dla przedsiębiorców

Roland Wrzeciono o unijnym wsparciu finansowym dla przedsiębiorców
Roland Wrzeciono, dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki

- Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki powstało w 2008 roku, żeby zająć się przekazywaniem unijnych dotacji przedsiębiorcom. To inny typ klienta niż samorządowcy, którzy byli wcześniej głównymi beneficjentami unijnych programów, dlatego uznano, że potrzebna jest jednostka, która się wyspecjalizuje w kontaktach z biznesem. Podobno instytucje powołano także w innych regionach. Bilans działalności OCRG to dotacje przyznane w regionie od 2004 roku 1114 projektom. Ogółem dofinansowanie wyniosło 1 miliard 214 mln zł, do których trzeba doliczyć wkład własny, co razem daje 2 miliardy 304 mln zł - powiedział w rozmowie "W cztery oczy" Roland Wrzeciono, dyrektor OCRG.

Nasz gość przypomniał, że OCRG bardzo pilnowało procedur i terminów, żeby nie narazić się na zarzut uznaniowości przy przyznawaniu dotacji. Wypracowało równocześnie model merytorycznego wsparcia beneficjentów przez przypisanych im urzędników, pilotujących prowadzone postępowania.

- To w perspektywie długofalowej przynosi korzyści, beneficjent ma opiekuna, do którego zawsze może zadzwonić, co ułatwia współpracę i przyśpiesza procedury - dodaje Wrzeciono.
Dyrektor OCRG dodaje, że praca jego podwładnych jest na bieżąco kontrolowana, nie tylko przez urząd marszałkowski, ale także Krajową Administracje Skarbową, która - jak twierdzi - ma w siedzibie OCRG dwa pokoje, w których kontrolerzy pracują praktycznie na okrągło.
- Ale nie ma się co dziwić, bo w grę wchodzą naprawdę wielkie pieniądze kwituje temat nasz gość.
Grzegorz Kuliś o unijnym wsparciu w realizacji projektów
Grzegorz Kuliś z Business Centre Club

- Wśród projektów, które uzyskały unijne wsparcie, były projekty realizowane przez nas. Są nadal takie projekty, które w tej chwili realizujemy. Kwoty, o których tu mówimy, są absolutnie imponujące. Przyniosły dużą korzyść dla przedsiębiorców, to nie ulega wątpliwości, to wsparcie finansowe dało przysłowiowego "kopa" opolskiej gospodarce - mówił w "Poglądach i osadach" Grzegorz Kuliś z BCC.

Nasz gość mówi, że jego firma w tej chwili realizuje projekty w obszarze badawczo-rozwojowym.

- Współpracujemy z naukowcami z Politechniki Opolskiej - dodaje Kuliś.

Zdaniem naszego gościa, jedynym kłopotem jest to, że realizacja projektów z unijnym wsparciem obarczona jest bardzo dużą biurokracją.

- Dlatego osobiście jestem zwolennikiem tak zwanych środków zwrotnych. Otrzymujemy pożyczkę, realizujemy projekt dynamiczniej, bo tej biurokracji nie ma. A jeśli uzyskamy założone wyniki, możemy wystąpić o umorzenie takiej pożyczki. A jak nie osiągniemy, to pieniądze zwracamy - dodaje Kuliś.

Naszego gościa zapytaliśmy, czy to dobrze, że tylko niewielki odsetek ze 100 tysięcy opolskich firm, jak pokazują dane OCRG, sięga po unijne dotacje.

- Myślę, że ważniejsza od ilości firm jest jakość projektów. Jeśli jakaś firma udowodniła, że ma pomysły i radzi sobie z wykorzystaniem i rozliczeniem unijnych dotacji, to nic nie stoi na przeszkodzie, by występowała po kolejną dotację - ocenia nasz gość.

Zobacz także

2021-11-14, godz. 08:30 Bogdan Zwoliński o boomie związanym z branżą budowlaną Mimo rosnących cen materiałów budowlanych, również na Opolszczyźnie trwa boom związany z tą branżą. Zmieniają się przepisy dotyczące tej działalności… » więcej 2021-11-13, godz. 08:30 Wacław Bortnik o brakach kadrowych w inspekcji weterynaryjnej Nie tylko w przychodniach zdrowia znaczącym problemem zaczyna być deficyt młodych lekarzy. Kłopoty kadrowe ma też inspekcja weterynaryjna. Jej działalność… » więcej 2021-11-11, godz. 08:30 Jerzy Wrębiak o zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich W Narodowe Święto Niepodległości rozmowa „W cztery oczy” poświęcona była zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich. O związane… » więcej 2021-11-07, godz. 08:30 Tadeusz Piątkowski o 25-leciu działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku 25-lecie działalności obchodzi Środowiskowy Dom Samopomocy w Prudniku. Był pierwszy na Opolszczyźnie. Tego typu placówki dziennego pobytu są ośrodkami… » więcej 2021-11-06, godz. 08:30 Adriana Dziaczyszyn o różnych aspektach funkcjonowania i realizowania projektów przez Lokalne Grupy Działania Od 15 lat funkcjonują Lokalne Grupy Działania. Zrzeszają przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego oraz pozarządowego. Za pośrednictwem LGD samorządy… » więcej 2021-11-01, godz. 08:30 Marcin Żukowski o poszukiwaniu miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Polski Początek listopada to czas zadumy, kiedy w szczególny sposób wspominamy tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Ich mogiły są… » więcej 2021-10-31, godz. 08:30 Elżbieta Oficjalska o tym, że obok tradycji katolickiej przez wieki funkcjonowały wierzenia ludowe i gusła Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny mają wyjątkowe miejsce w naszym kalendarzu. W tym czasie szczególnie odwiedzamy mogiły bliskich, zapalamy znicze, kładziemy… » więcej 2021-10-30, godz. 08:30 Prof. Jan Żaryn m.in. o postawie opolskich hierarchów w komunistycznych czasach W sobotni poranek zapraszamy do wysłuchania wywiadu z prof. Janem Żarynem, znanym historykiem, znawcą historii Kościoła Katolickiego w Polsce XX wieku. Był… » więcej 2021-10-24, godz. 08:30 Katarzyna Czochara o aktywności sejmowej oraz protestach lekarzy i nauczycieli O aktywność sejmową oraz protesty lekarzy i nauczycieli zapytaliśmy w niedzielny poranek Katarzynę Czocharę, posłankę Prawa i Sprawiedliwości. Pokieruje… » więcej 2021-10-23, godz. 08:35 Piotr Bujak o tematyce ekologicznej i dotyczącej ochrony zabytków w gminie Głogówek Tematyka ekologiczna i dotycząca ochrony zabytków zdominowała poranną rozmowę „W cztery oczy” z Piotrem Bujakiem, burmistrzem Głogówka. Władze gminy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »