Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowy z wiceministrem Marcinem Ociepą i Maciejem…
2019-05-14, 10:51 Autor: Marek Świercz

Rozmowy z wiceministrem Marcinem Ociepą i Maciejem Badorą o rozwoju specjalnych stref ekonomicznych.

Marcin Ociepa o rozwoju stref ekonomicznych
Marcin Ociepa wiceminister przedsiębiorczości i technologii.

- Mamy dzisiaj ważną konferencję promującą nowe rozwiązania, które weszły w życie w ramach ustawy Polska Strefa Inwestycji. To jest ta ustawa, która sprawiła, że cała Polska jest objęta przepisami dotyczącymi specjalnych stref ekonomicznych. Do tej pory mieliśmy tylko 14 wydzielonych obszarów, które stanowiły niewielki odsetek terytorium kraju.

Drugie ważne wydarzenie ma miejsce w Elektrowni Opole - to pierwsza synchronizacja bloku nr 6 z Krajowym Systemem Elektroenergetycznym. Tu będziemy wspólnie z wiceministrem energii i ambasador Stanów Zjednoczonych. To jest bardzo ważne, w tym momencie Elektrownia Opole staje się trzecią elektrownią w kraju - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Marcin Ociepa, wiceminister przedsiębiorczości i technologii.

Nasz gość mówił także o obradach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Sam brał udział w dwóch panelach: pierwszy dotyczył polskiego lobbingu w Brukseli, drugi brexitu.

- Rozmawialiśmy o tym, jak widzielibyśmy relacje między Unią Europejską a Wielką Brytanią. Mamy problem zawieszonego brexitu. Mamy dwa scenariusze: wyjścia na bazie umowy bądź twardego brexitu. Drugi wariant oznacza dla naszych przedsiębiorców duże problemy. Wielka Brytania jest naszym trzecim partnerem a jeśli chodzi o produkty spożywcze nawet drugim - mówił Ociepa.

Nasz gość opowiadał także o swoim autorskim projekcie, czyli lobbystycznym hubie, który rusza w tym tygodniu w Brukseli. To przedsięwzięcie firmowane przez kilkanaście spółek skarbu państwa (w tym KGHM), które ma pomóc polskiemu biznesowi w promocji na unijnych rynkach.
Maciej Badora o konferencji "Polska Strefa Inwestycji"
Maciej Badora, prezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

- Zmieniła się formuła pomocy publicznej dla przedsiębiorców, odeszliśmy od wydzielonych administracyjnie terenów w poszczególnych gminach. Dzisiaj inwestując na całym obszarze Polski, a nasza strefa odpowiada za jej fragment, można taką pomoc publiczną uzyskać. Polska Strefa Inwestycji jest po to, by podkreślić, że mówimy dzisiaj już nie tylko o podstrefach - mówił w "Poglądach i osadach" Maciej Badora, prezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Nowe rozwiązania zwiększają role samorządów, które są takim partnerem dla inwestora, od którego zależą takie kluczowe kwestie jak polityka względem przedsiębiorców czy też plany zagospodarowania przestrzennego.

- Pamiętajmy, że nie wszystkie samorządy są zainteresowane inwestycjami przemysłowymi, na przykład samorządy tradycyjnie rolnicze są często sceptyczne wobec takich inwestycji. Nowe rozwiązania dają samorządom szansę, ale do niczego ich nie obligują - dodał nasz gość.

Badora podkreślił też, że choć tradycyjne strefy mają działać tylko do końca 2026 roku, to rozwiązanie to nie dotyczy Polskiej Strefy Inwestycji, dzięki czemu przedsiębiorcy będą mogli korzystać z różnych ulg także po tym terminie.

Zobacz także

2021-05-01, godz. 08:30 Wojciech Rajchel o obchodach Święta Pracy Kiedyś wielkie pochody na ulicach miast, dziś musi wystarczyć złożenie kwiatów… Opolski OPZZ mimo pandemii chce przypominać o Święcie Pracy i planuje… » więcej 2021-04-24, godz. 09:00 Monika Bartel o stacjonarnych punktach do samospisu internetowego w Narodowym Spisie Ludności 1 kwietnia uruchomiliśmy punkt do samospisu internetowego w Opolu w Urzędzie statystycznym przy ul. Kołłątaja 5B. Cieszył się dużym zainteresowaniem, uruchomiliśmy… » więcej 2021-04-18, godz. 08:25 Monika Bartel o tym, dlaczego tak mało mieszkańców Opolszczyzny wzięło udział w Narodowym Spisie Ludności 6.56% mieszkańców Opolszczyzny spisało się w Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań. Odsetek w kraju wynosi 8%, więc mamy trochę mniej osób spisanych niż… » więcej 2021-04-17, godz. 08:20 Violetta Porowska o Konkursie dla Kół Gospodyń Wiejskich, nad którym patronat ma Małżonka Prezydenta RP W niedzielę mija termin wysyłania zgłoszeń do o Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP. - Zarówno Pani Prezydentowa… » więcej 2021-04-11, godz. 08:30 Marek Witek o podejściu Polaków do cudzoziemców Czy się boimy, czy akceptujemy, czy jesteśmy otwarci wobec cudzoziemców? Odpowiedzi na te pytania znajdą się w badaniu, które będą realizować naukowcy… » więcej 2021-04-10, godz. 08:30 Magdalena Kalicka o katastrofie smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 roku To już 11 lat. 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem zginęło 96 osób: załoga TU-154 i polska delegacja z prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele. O poranku… » więcej 2021-04-05, godz. 08:30 Bogdan Jasiński o staraniach, aby wielkanocne procesje konne wpisać na krajową listę niematerialnego dziedzictwa k… - Mamy przygotowane orzeczenia grup uczestniczących w wielkanocnych procesjach konnych, jesteśmy na etapie pisania wniosku - powiedział w poranne rozmowie "W… » więcej 2021-04-04, godz. 08:20 Ks. prof. Robert Skrzypczak o tym, gdzie szukać otuchy, gdy wokół tyle śmierci Wielkanoc to czas świętowania zwycięstwa życia nad śmiercią, lecz w dobie koronawirusa zaczynamy wątpić, bo śmierci dookoła jest zbyt dużo. Gdzie i… » więcej 2021-04-03, godz. 08:20 Marek Cholewa o planowanych wycinkach lasów Gościem porannej rozmowy był Marek Cholewa, nadleśniczy z Nadleśnictwa Opole, którego zapytaliśmy o krążącą po Internecie mapkę z planowanymi lub realizowanymi… » więcej 2021-03-28, godz. 08:40 Monika Bartel o ułatwieniach przy spisie powszechnym Już za kilka dni, bo 1 kwietnia rusza spis powszechny. Każdy ma obowiązek spisać się samemu, przez internet. - Przygotowaliśmy wsparcie dla osób ze szczególnymi… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »