Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z dr. Bartoszem Kuświkiem o Dniu Pamięci…
2019-04-13, 08:30 Autor: Ewa Skrabacz

Rozmowa z dr. Bartoszem Kuświkiem o Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Dr Bartosz Kuświk o Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej przypada 13 kwietnia, w dzień ujawnienia przez Niemców w 1943 r. informacji o odnalezieniu mogił polskich oficerów w lesie katyńskim. O stan naszej wiedzy dotyczącej zbrodni dokonanej przez NKWD zapytaliśmy dra Bartosza Kuświka, naczelnika Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Opolu.
Z dr. Bartoszem Kuświkiem rozmawia Ewa Skrabacz
- Tego, że coś niedobrego stało się z naszymi oficerami, rodziny mogły się domyślać, gdy urwał się wszelki kontakt na wiosnę 1940 r. Natomiast, gdy Niemcy napadli na Związek Radziecki, gdy został podpisany układ Sikorski-Majski, wówczas tworzące się wojsko polskie nie mogło doliczyć się 12 tys. polskich oficerów. Gdy dodamy do tego urzędników i policjantów, wychodzi nam ponad 20 tys. zamordowanych obywateli polskich – mówił dr Kuświk.

- Wywiad Armii Krajowej dostawał pewne sygnały, że coś się działo w okolicach Smoleńska, ale ostateczną wiadomość 13 kwietnia 1943 r. ogłosiła strona niemiecka, informując o odnalezieniu grobów oficerów polskich, którzy znaleźli się w sowieckich rękach i zostali zamordowali wiosną 1940 r. – dodał naczelnik IPN w Opolu.

- Rządy Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych nie były zainteresowane osłabianiem swojego wschodniego sojusznika, który wówczas ponosił główny ciężar walki z Niemcami. Wiedza o sowieckiej zbrodni na polskich oficerach w Katyniu nie stała się więc wówczas wiedzą powszechną – informował dr Kuświk.

- Wciąż nie są znane wszystkie miejsca pogrzebania, wrzucenia do dołów, bo trudno to nazwać pochówkiem. Mamy wiedzę o miejscach pochówku mniej więcej 15 tys. ludzi, ale z białoruskiej czy ukraińskiej listy katyńskiej bardzo wiele osób nam brakuje, nie wiemy, gdzie były zamordowane. Zbrodnia katyńska to nie tylko to miejsce przy Smoleńsku, które jest symbolem. Tam leży ok. 4,5 – 5 tys. ofiar, natomiast cała zbrodnia dotyczy niemal 22 tys. ludzi, którzy zniknęli w sowieckich kazamatach – mówił naczelnik opolskiego IPN.

Zobacz także

2021-11-14, godz. 08:30 Bogdan Zwoliński o boomie związanym z branżą budowlaną Mimo rosnących cen materiałów budowlanych, również na Opolszczyźnie trwa boom związany z tą branżą. Zmieniają się przepisy dotyczące tej działalności… » więcej 2021-11-13, godz. 08:30 Wacław Bortnik o brakach kadrowych w inspekcji weterynaryjnej Nie tylko w przychodniach zdrowia znaczącym problemem zaczyna być deficyt młodych lekarzy. Kłopoty kadrowe ma też inspekcja weterynaryjna. Jej działalność… » więcej 2021-11-11, godz. 08:30 Jerzy Wrębiak o zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich W Narodowe Święto Niepodległości rozmowa „W cztery oczy” poświęcona była zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich. O związane… » więcej 2021-11-07, godz. 08:30 Tadeusz Piątkowski o 25-leciu działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku 25-lecie działalności obchodzi Środowiskowy Dom Samopomocy w Prudniku. Był pierwszy na Opolszczyźnie. Tego typu placówki dziennego pobytu są ośrodkami… » więcej 2021-11-06, godz. 08:30 Adriana Dziaczyszyn o różnych aspektach funkcjonowania i realizowania projektów przez Lokalne Grupy Działania Od 15 lat funkcjonują Lokalne Grupy Działania. Zrzeszają przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego oraz pozarządowego. Za pośrednictwem LGD samorządy… » więcej 2021-11-01, godz. 08:30 Marcin Żukowski o poszukiwaniu miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Polski Początek listopada to czas zadumy, kiedy w szczególny sposób wspominamy tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Ich mogiły są… » więcej 2021-10-31, godz. 08:30 Elżbieta Oficjalska o tym, że obok tradycji katolickiej przez wieki funkcjonowały wierzenia ludowe i gusła Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny mają wyjątkowe miejsce w naszym kalendarzu. W tym czasie szczególnie odwiedzamy mogiły bliskich, zapalamy znicze, kładziemy… » więcej 2021-10-30, godz. 08:30 Prof. Jan Żaryn m.in. o postawie opolskich hierarchów w komunistycznych czasach W sobotni poranek zapraszamy do wysłuchania wywiadu z prof. Janem Żarynem, znanym historykiem, znawcą historii Kościoła Katolickiego w Polsce XX wieku. Był… » więcej 2021-10-24, godz. 08:30 Katarzyna Czochara o aktywności sejmowej oraz protestach lekarzy i nauczycieli O aktywność sejmową oraz protesty lekarzy i nauczycieli zapytaliśmy w niedzielny poranek Katarzynę Czocharę, posłankę Prawa i Sprawiedliwości. Pokieruje… » więcej 2021-10-23, godz. 08:35 Piotr Bujak o tematyce ekologicznej i dotyczącej ochrony zabytków w gminie Głogówek Tematyka ekologiczna i dotycząca ochrony zabytków zdominowała poranną rozmowę „W cztery oczy” z Piotrem Bujakiem, burmistrzem Głogówka. Władze gminy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »