Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowy z Grzegorzem Kulisiem o tym czego od absolwentów…
2019-04-12, 09:30 Autor: Marek Świercz

Rozmowy z Grzegorzem Kulisiem o tym czego od absolwentów studiów oczekują dziś pracodawcy oraz Karoliną Trościanką o X Giełdzie Pracy

Grzegorz Kuliś o tym czego od absolwentów studiów oczekują dziś pracodawcy
Grzegorz Kuliś z BCC
- Od kandydata do pracy oczekujemy i piątek w indeksie, i doświadczenia zawodowego. Wiem, że to oczekiwanie w kwestii doświadczenia zawodowego bywa o niektórych pracodawców przesadne. Pracodawca niejednokrotnie oczekuje zasobu ludzkiego z bardzo konkretnymi kompetencjami. Najlepiej by było, z naszej perspektywy, gdyby to kompetencje nabył już w procesie kształcenia, czyli na uczelni. Tu bardzo pomocny byłby system kształcenia dualnego - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Grzegorz Kuliś z BCC, pytany o to, czy polski system szkolny dobrze przygotowuje do odnalezienia się na rynku pracy.

Nasz gość przypomniał o nietrafionych reformach oświatowych, które doprowadziły do uwiądu szkolnictwa zawodowego i pojawienia się na rynku pracy tłumu sfrustrowanych magistrów, nierzadko po zupełnie abstrakcyjnych kierunkach, którzy nie mogą sobie znaleźć wymarzonej pracy.

- A brakuje specjalistów ze średnim albo zawodowym wykształceniem - dodał Kuliś.
Naszego gościa zapytaliśmy także o strajk nauczycieli. Przypomnijmy: BCC wydało w tej sprawie oficjalny komunikat.

- Uważamy, że należy skorzystać z funduszu pracy, by sfinansować podwyżki dla nauczycieli. Fundusz był rozchwytywany na wszystko, tylko nie na to, do czego został powołany. Uważamy, że nauka i edukacja jest kluczowa, na edukację musimy mieć plan na trzy dekady do przodu, jak zrobiono to w Finlandii - mówi Kuliś.
Karolina Trościanka o X Giełdzie Pracy
Karolina Trościanka z Akademickiego Centrum Karier Uniwersytetu Opolskiego
- To już czwarta giełda pracy, przy której pracuję, widzę więc, jak bardzo zmieniła się sytuacja na rynku pracy. Kiedyś to studenci szukali ofert, dziś to pracodawcy pytają nas, jak sformułować swoją propozycję, żeby zainteresować studentów. Czego potrzebują? Przede wszystkim znajomości języków obcych oraz tak zwanych kompetencji miękkich, czyli umiejętności dalszego uczenia się. Mówią, że w stanie swojego przyszłego pracownika nauczyć wszystkiego, co będzie konieczne - mówiła w "Poglądach i osądach" Karolina Trościanka z Akademickiego Centrum Karier Uniwersytetu Opolskiego.

Jubileuszowa X Giełda Pracy zaczyna się dziś (piątek 12 kwietnia) o 10:00. Na pierwszym piętrze głównego gmachu Uniwersytetu Opolskiego przy ul. Oleskiej cześć wystawiennicza (będzie około 30 pracodawców, także spoza województwa opolskiego, tu zainteresowanie udziałem w giełdzie było ogromne). Potrwa do 13:00, Godzinę później w budynku Collegium Civitas odbędzie się tak zwana dyskusja delibaratywna, która pozwoli studentom, pracodawcom i organizatorom, wymienić się doświadczeniami.

Zobacz także

2021-07-04, godz. 08:15 Ppłk Arkady Smoliński o tym, kto może zostać terytorialsem i na czym polega ta służba Trwa rekrutacja do Wojsk Obrony Terytorialnej 171. Batalionu Lekkiej Piechoty w Brzegu. Jak się zgłosić? Kto może zostać terytorialsem i na czym polega ta… » więcej 2021-07-03, godz. 08:15 Z lekarzem Weroniką Juruć o akcji szczepień i o tym, dlaczego wariant delta koronawirusa jest tak groźny Zainteresowanie szczepieniami zmniejszyło się, a do Europy dotarł bardziej zaraźliwy wariant koronawirusa. Aby uniknąć czwartej fali pandemii konieczne jest… » więcej 2021-06-27, godz. 08:35 Monika Bartel o naborach uzupełniających na rachmistrzów spisowych Trwają nabory uzupełniające na rachmistrzów spisowych. Prowadzone są w 20 gminach województwa opolskiego. - Część zrezygnowała, a powody są również… » więcej 2021-06-26, godz. 08:30 Podkom. Karol Brandys o tym, jak bezpiecznie podróżować zarówno samochodem, jak i autokarem Gdyby nie to, że dzieci miały zapięte pasy bezpieczeństwa, mogło by to skończyć się dużo gorzej, łącznie z ofiarami śmiertelnymi - powiedział podkomisarz… » więcej 2021-06-20, godz. 08:30 Aleksander Iszczuk o założeniach polityki oświatowej w Opolu na najbliższe 10 lat - Patrząc na rozwój świata, który się kurczy. Władanie językami jest furtką, więc jest oczywiste, żeby zadbać o to, żeby języki obce były znane absolwentom… » więcej 2021-06-19, godz. 08:30 Monika Bartel o sytuacji demograficznej w regionie Od połowy lat 90-tych notuje się systematyczny spadek populacji w województwie opolskim. Rezultatem tych zmian spadek liczby mieszkańców regionu w ostatnich… » więcej 2021-06-13, godz. 08:35 Jakub Roszuk o trwającym zarybianiu opolskich akwenów Porannym gościem rozmowy "W cztery oczy" był Jakub Roszuk, dyrektor biura opolskiego oddziału Polskiego Związku Wędkarskiego. Nasz gość opowiedział o trwającym… » więcej 2021-06-12, godz. 08:36 Dorota Piechowicz-Witoń o 8. edycji Budżetu Obywatelskiego Opola Porannym gościem była Dorota Piechowicz-Witon, która powiedziała nam o ósmej edycji Budżetu Obywatelskiego Opola. Właśnie ruszył pierwszy etap, czyli… » więcej 2021-06-05, godz. 08:20 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o konkursie "Opolska firma przyjazna cudzoziemcom" Gościem porannej rozmowy była dr Sabina Kubiciel-Lodzińska z Politechniki Opolskiej, którą zapytaliśmy, jaki jest profil pracodawcy przyjaznego cudzoziemcom… » więcej 2021-06-03, godz. 09:00 Janusz Wójcik, działacz Solidarności o pierwszych częściowo wolnych wyborach 4 czerwca 1989. Janusz Wójcik, działacz Solidarności pomagał w organizowaniu tego wydarzenia. - To nie jest prawda, że tylko wydarzenia w Gdańsku i Warszawie pozwoliły… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »