Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowy z Grzegorzem Kulisiem o tym czego od absolwentów…
2019-04-12, 09:30 Autor: Marek Świercz

Rozmowy z Grzegorzem Kulisiem o tym czego od absolwentów studiów oczekują dziś pracodawcy oraz Karoliną Trościanką o X Giełdzie Pracy

Grzegorz Kuliś o tym czego od absolwentów studiów oczekują dziś pracodawcy
Grzegorz Kuliś z BCC
- Od kandydata do pracy oczekujemy i piątek w indeksie, i doświadczenia zawodowego. Wiem, że to oczekiwanie w kwestii doświadczenia zawodowego bywa o niektórych pracodawców przesadne. Pracodawca niejednokrotnie oczekuje zasobu ludzkiego z bardzo konkretnymi kompetencjami. Najlepiej by było, z naszej perspektywy, gdyby to kompetencje nabył już w procesie kształcenia, czyli na uczelni. Tu bardzo pomocny byłby system kształcenia dualnego - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Grzegorz Kuliś z BCC, pytany o to, czy polski system szkolny dobrze przygotowuje do odnalezienia się na rynku pracy.

Nasz gość przypomniał o nietrafionych reformach oświatowych, które doprowadziły do uwiądu szkolnictwa zawodowego i pojawienia się na rynku pracy tłumu sfrustrowanych magistrów, nierzadko po zupełnie abstrakcyjnych kierunkach, którzy nie mogą sobie znaleźć wymarzonej pracy.

- A brakuje specjalistów ze średnim albo zawodowym wykształceniem - dodał Kuliś.
Naszego gościa zapytaliśmy także o strajk nauczycieli. Przypomnijmy: BCC wydało w tej sprawie oficjalny komunikat.

- Uważamy, że należy skorzystać z funduszu pracy, by sfinansować podwyżki dla nauczycieli. Fundusz był rozchwytywany na wszystko, tylko nie na to, do czego został powołany. Uważamy, że nauka i edukacja jest kluczowa, na edukację musimy mieć plan na trzy dekady do przodu, jak zrobiono to w Finlandii - mówi Kuliś.
Karolina Trościanka o X Giełdzie Pracy
Karolina Trościanka z Akademickiego Centrum Karier Uniwersytetu Opolskiego
- To już czwarta giełda pracy, przy której pracuję, widzę więc, jak bardzo zmieniła się sytuacja na rynku pracy. Kiedyś to studenci szukali ofert, dziś to pracodawcy pytają nas, jak sformułować swoją propozycję, żeby zainteresować studentów. Czego potrzebują? Przede wszystkim znajomości języków obcych oraz tak zwanych kompetencji miękkich, czyli umiejętności dalszego uczenia się. Mówią, że w stanie swojego przyszłego pracownika nauczyć wszystkiego, co będzie konieczne - mówiła w "Poglądach i osądach" Karolina Trościanka z Akademickiego Centrum Karier Uniwersytetu Opolskiego.

Jubileuszowa X Giełda Pracy zaczyna się dziś (piątek 12 kwietnia) o 10:00. Na pierwszym piętrze głównego gmachu Uniwersytetu Opolskiego przy ul. Oleskiej cześć wystawiennicza (będzie około 30 pracodawców, także spoza województwa opolskiego, tu zainteresowanie udziałem w giełdzie było ogromne). Potrwa do 13:00, Godzinę później w budynku Collegium Civitas odbędzie się tak zwana dyskusja delibaratywna, która pozwoli studentom, pracodawcom i organizatorom, wymienić się doświadczeniami.

Zobacz także

2021-10-17, godz. 08:30 Marek Cholewa o rekreacji i gospodarce leśnej O rekreacji i gospodarce leśnej rozmawialiśmy w niedzielnym programie „W cztery oczy”. Zaproszenie do rozmowy przyjął Marek Cholewa, nadleśniczy Nadleśnictwa… » więcej 2021-10-16, godz. 08:30 Paweł Szymkowicz o jesiennym natężeniu ruchu turystycznego na górskim pograniczu opolsko-czeskim oraz w stolicy naszego… Gościem sobotniego programu „W cztery oczy” był Paweł Szymkowicz z Głuchołaz, licencjonowany przewodnik sudecki i po Pradze. Rozmawialiśmy o jesiennym… » więcej 2021-10-08, godz. 15:02 Z Anną Tarką o dbaniu o zdrowie psychiczne O zdrowiu psychicznym mówimy coraz częściej, zwłaszcza w kontekście pandemii, dlatego w Światowym Dniu Zdrowia Psychicznego rozmawialiśmy z psychologiem… » więcej 2021-10-08, godz. 17:58 MIchał Kalinowski o Kongresie zjednoczeniowym lewicowych partii Po wielu perturbacjach i przeszkodach Lewica wreszcie ma być zjednoczona. Właśnie dziś (09.10) w Warszawie odbędzie się Kongres zjednoczeniowy lewicowych… » więcej 2021-10-03, godz. 08:30 Monika Bartel o tym, kiedy poznamy pierwsze wyniki spisu powszechnego - W styczniu planowana jest konferencja demograficzna, na której ogłoszone będą pierwsze wyniki spisu powszechnego - powiedziała Monika Bartel z Urzędu Statystycznego… » więcej 2021-10-02, godz. 08:30 Dorota Piechowicz-Witoń o szczegółach konsultacji w sprawie fajerwerków - Od kilku lat w okolicy Sylwestra trwa internetowa dyskusja o fajerwerkach. Dla mieszkańców to ważny temat. Widać, że są mieszkańcy, którzy są za fajerwerkami… » więcej 2021-09-26, godz. 09:30 Antoni Konopka o drugim naborze w konkursie UMWO dla organizacji pozarządowych W Urzędzie Marszałkowskim w Opolu trwa drugi nabór w konkursie dla organizacji pozarządowych. Maksymalna kwota do zdobycia to 12 tys. zł, ale w puli jest… » więcej 2021-09-25, godz. 09:00 Dorota Piechowicz-Witoń o starcie głosowania w 8. edycji Budżetu Obywatelskiego Gościem porannej rozmowy była Dorota Piechowicz-Witoń naczelnik Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu, z którą rozmawialiśmy o starcie głosowania w 8 edycji… » więcej 2021-09-19, godz. 08:30 Adam Leszczyński m.in. o Tygodniu Zrównoważonego Transportu - Pierwszy rajd rowerowy odbył się rok temu, kiedy wybudowaliśmy most im Joachima Halupczoka łączący ul. Krapkowicką z wyspą Bolko. Było to fantastyczne… » więcej 2021-09-18, godz. 08:30 Barbara Pawlos o Krainie Zdrowych Dzieci i Teleplatformie Pierwszego Kontaktu - Kraina Zdrowych Dzieci, to pomysł, który dyrekcja NFZ chciała już dawno zorganizować - powiedziała Barbara Pawlos, rzecznik opolskiego oddziału Narodowego… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »