Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa ze Zbigniewem Kubalańcą o krytycznym wobec…
2019-03-11, 09:39 Autor: Marek Świercz

Rozmowa ze Zbigniewem Kubalańcą o krytycznym wobec Opolszczyzny raporcie Najwyższej Izby Kontroli oraz Elżbietą Kampą o czytelnictwie na Opolszczyźnie

Zbigniew Kubalańca o krytycznym wobec Opolszczyzny raporcie Najwyższej Izby Kontroli
Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa opolskiego
- Myślę, że z kulturą w naszym regionie nie jest tak źle. Samorząd województwa nie tylko utrzymuje własne jednostki kultury, ale wspiera także finansowe te podległe innym samorządom, wspomaga także organizacje pozarządowe. Na utrzymanie własnych placówek wydajemy ponad 28 mln zł rocznie, w tok ruszy także oczekiwany remont Teatru im. Jana Kochanowskiego. Planujemy także rozbudowę Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, co pozwoli nam przenieść tam zbiory Biblioteki Muzycznej, która w tej chwili wynajmuje pomieszczenia od Archiwum Państwowego - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek odpowiedzialny za kulturę, pytamy o dość krytyczny wobec samorządów raport Najwyższej Izby Kontroli na temat funkcjonowania samorządowych instytucji kultury.

Nasz gość mówił także o planie stworzenia - być może na bazie wychodzącego w Katowicach kwartalnika "Fabryka Silesia" - periodyku społeczno-kulturalnego, który objąłby swoimi zasięgiem cały historyczny Śląsk.

- Gdyby udało nam się namówić do współpracy województwo śląskie i dolnośląskie a być może także większe miasta trzech regionów, to koszty dla wszystkich partnerów nie byłyby duże a my mielibyśmy miejsce debaty, którego bardzo w tej chwili brakuje - dodał Kubalańca.

Elżbieta Kampa o czytelnictwie na Opolszczyźnie
Elżbieta Kampa, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu
- To prawda, że czytelnictwo spada, potwierdzają to badania. Ale też nigdy nie było tak, że wszyscy Polacy dużo czytali. Akurat w Opolu jest nieźle, po tym, jak w 2011 roku otworzyliśmy nową siedzibę biblioteki, przybyło nam 10 tysięcy użytkowników. Współczesna biblioteka jest nie tylko miejscem wypożyczania książek, ale także miejscem, gdzie można się spotkać, wypić kawę, przejrzeć prasę - mówiła w "Poglądach i osądach" Elżbieta Kampa, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu.

Jak dodał nasz gość, opolska MBP ma 311 tysięcy książek, co roku na powiększenie księgozbioru wydaje około 200 tysięcy złotych. Użytkownicy nadal chętnie korzystają z tradycyjnych książek, ale coraz większym zainteresowaniem cieszą się e-booki i - zwłaszcza - nowocześnie zrealizowane audiobooki.

- Co czytają opolanie? Dużym zainteresowaniem cieszą się książki sensacyjne, które trochę zastąpiły czytelnikom tradycyjną literaturę obyczajową. Nadal mamy modę na romanse, te ambitniejsze, często osadzone w scenerii historycznej. Swoich wielbicieli ma oczywiście literatura fantastyczna - dodała dyrektor MBP.

Zobacz także

2021-05-30, godz. 08:25 Marcin Sagan o zasadach, jakie będę obowiązywały na Opolskim Parku Sportu - Latem 2019 roku zakładaliśmy, że Opolski Park Sportu oddamy jesienią 2021. Nie ma jesieni, jest wiosna i zbliża się lato, więc udało nam się to zrobić… » więcej 2021-05-29, godz. 08:25 Hanna Sterniuk-Mościcka o najnowszych statystykach dotyczących Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2… - 1/3 tego czasu spisowego już za nami. Na Opolszczyźnie spisało się prawie 23 proc. ludności, to sporo, bo jesteśmy powyżej średniej krajowej. W Polsce… » więcej 2021-05-23, godz. 08:30 Rafał Tkacz o zmianach na stanowiskach radnych, wójtów i burmistrzów w województwie opolskim 22 przypadki zmiany na stanowisku wójta, burmistrza lub radnego gminy czy powiatu nastąpiły w ciągu ostatnich 15 miesięcy, czyli w czasie pandemii. Część… » więcej 2021-05-22, godz. 08:30 Monika Bartel o wygranych w loterii i aktualnych statystykach związanych ze spisem 18% mieszkańców Opolszczyzny spisało się już w trwającym spisie powszechnym ludności i mieszkań. Największy odsetek spisanych jest w gminie Wilków to… » więcej 2021-05-16, godz. 08:30 Piotr Metz o koncercie upamiętniającym III Powstanie Śląskie "Moja ziemio wyśniona" to tytuł koncertu, który zabrzmi wieczorem w opolskim amfiteatrze z okazji setnej rocznicy III Powstania Śląskiego. - Zagrają w… » więcej 2021-05-15, godz. 08:30 Hanna Sterniuk-Mościcka o możliwości samospisu przez internet i informacjach dotyczących loterii - Mamy 45 dzień spisu powszechnego, na Opolszczyźnie spisało się niewiele ponad 15 procent mieszkańców - powiedziała w porannej rozmowie "W cztery oczy"… » więcej 2021-05-09, godz. 08:19 Tobiasz Nykamowicz o tym, czy Opolszczyzna jest przyjazna rowerzystom Czy Opolszczyzna jest przyjazna rowerzystom? Jak rozwijać sieć tras rowerowych w naszym regionie? O tym rozmawialiśmy z Tobiaszem Nykamowiczem, inżynierem… » więcej 2021-05-08, godz. 08:18 Piotr Mielec o tym, czy branża turystyczna jest w stanie odrobić straty po lockdownie Od dziś działalność wznawiają hotele, a w kolejnych tygodniach harmonogram luzowania obostrzeń zakłada odmrażanie restauracji i sfer fitness. Czy lato… » więcej 2021-05-03, godz. 08:30 Dr Bartosz Kuświk o wybuchu III powstania śląskiego W nocy z 2 na 3 maja 1921 roku doszło do wybuchu III powstania śląskiego. Jak wyglądał poranek powstańców? Jakie były poszczególne fazy powstania? O tym… » więcej 2021-05-02, godz. 08:30 Jerzy Czerwiński o Dniu Flagi Narodowej i Dniu Polaków za granicą Towarzyszy Polakom w ważnych chwilach, zarówno podczas wzniosłych wydarzeń jak i w dniach żałoby np. po stracie wybitnych rodaków – mowa o fladze narodowej… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »