Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Dr Wiesława Błudzin i Urszula Posmyk o zachorowaniach…
2019-01-30, 09:49 Autor: Wanda Kownacka

Dr Wiesława Błudzin i Urszula Posmyk o zachorowaniach na odrę na Opolszczyźnie

Dr Wiesława Błudzin w porannej rozmowie "W cztery oczy"
Dr Wiesława Błudzin, ordynator oddziału zakaźnego Szpitala Wojewódzkiego w Opolu
- W tej chwili mamy na naszym szpitalnym oddziale siedem przypadków odry, dziewięć kolejnych czeka na potwierdzenie. Przypominamy sobie odrę, a prawda jest taka, że o chorobach zakaźnych zapominać nie możemy, bo one wracają. W przypadku odry mamy do czynienia z problemem migracji oraz braku szczepień - mówiła w rozmowie "W cztery oczy" dr Wiesława Błudzin, ordynator oddziału chorób zakaźnych w Szpitalu Wojewódzkim w Opolu.
Dodajmy, że Światowa Organizacja Zdrowia informuje o tym, że w roku 2018 w Europie odnotowano kilkadziesiąt tysięcy przypadków zachorowań na odrę. Choroba, uważana jeszcze niedawno za opanowaną, ponownie staje się problemem. Szczepienia, wprowadzone w Polsce w roku 1975, powinny ją wyeliminować, ale - jak pokazują ostatnie miesiące - temat ponownie stał się aktualny.

- Od 30 lat nie mówiliśmy o odrze, ale problem wrócił. To choroba leczona objawowo, tylko najgroźniejsze przypadki trafiają do szpitali. Organizm musi sam z nią sobie poradzić. Osoby, które przeszły odrę w młodości, są na nią uodpornione - mówiła dr Błudzin. - Szczepienia to dobre rozwiązanie, także w przypadku pracowników ochrony zdrowia, którzy mogą się spotkać z chorymi. Nie ma epidemii, są ogniska epidemiczne. Najbardziej pesymistyczny scenariusz to zachorowanie w Polsce nawet kilkudziesięciu tysięcy osób - dodał nasz gość.
Urszula Posmyk w rozmowie "Poglądy i osądy"
Urszula Posmyk, kierownik działu epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Opolu
- Według WHO, do 2020 roku mieliśmy być kontynentem wolnym od odry, ale od 2017 roku ta tendencja epidemiologiczna się zmieniła. To efekt migracji, ruchów antyszczepionkowych, wywołanych jednym, dawno już zakwestionowanym, artykułem, wreszcie nierealizowania obowiązku szczepień. Także w Polsce tak zwana wyszczepialność spadła poniżej bezpiecznego poziomu 95 procent - mówiła w "Poglądach i osądach" Urszula Posmyk, kierownik działu epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Opolu.

W Polsce w roku 2017 odnotowano 63 przypadki zachorowań na odrę, w roku 2018 339 przypadków, w 2019 mamy już zgłoszonych 214 podejrzeń zachorowań (są weryfikowane), na Opolszczyźnie - aż 35 przypadków (29 w Opolu).

- Jesteśmy na pierwszym miejscu w Polsce - mówi nasz gość. - Ale nie jesteśmy enklawą, w listopadzie i grudniu dominowali nasi sąsiedzi, u nas zachorowań nie było. Mamy ruch ludności, nie mamy kordonów sanitarnych - podkreśliła.

Zobacz także

2021-07-04, godz. 08:15 Ppłk Arkady Smoliński o tym, kto może zostać terytorialsem i na czym polega ta służba Trwa rekrutacja do Wojsk Obrony Terytorialnej 171. Batalionu Lekkiej Piechoty w Brzegu. Jak się zgłosić? Kto może zostać terytorialsem i na czym polega ta… » więcej 2021-07-03, godz. 08:15 Z lekarzem Weroniką Juruć o akcji szczepień i o tym, dlaczego wariant delta koronawirusa jest tak groźny Zainteresowanie szczepieniami zmniejszyło się, a do Europy dotarł bardziej zaraźliwy wariant koronawirusa. Aby uniknąć czwartej fali pandemii konieczne jest… » więcej 2021-06-27, godz. 08:35 Monika Bartel o naborach uzupełniających na rachmistrzów spisowych Trwają nabory uzupełniające na rachmistrzów spisowych. Prowadzone są w 20 gminach województwa opolskiego. - Część zrezygnowała, a powody są również… » więcej 2021-06-26, godz. 08:30 Podkom. Karol Brandys o tym, jak bezpiecznie podróżować zarówno samochodem, jak i autokarem Gdyby nie to, że dzieci miały zapięte pasy bezpieczeństwa, mogło by to skończyć się dużo gorzej, łącznie z ofiarami śmiertelnymi - powiedział podkomisarz… » więcej 2021-06-20, godz. 08:30 Aleksander Iszczuk o założeniach polityki oświatowej w Opolu na najbliższe 10 lat - Patrząc na rozwój świata, który się kurczy. Władanie językami jest furtką, więc jest oczywiste, żeby zadbać o to, żeby języki obce były znane absolwentom… » więcej 2021-06-19, godz. 08:30 Monika Bartel o sytuacji demograficznej w regionie Od połowy lat 90-tych notuje się systematyczny spadek populacji w województwie opolskim. Rezultatem tych zmian spadek liczby mieszkańców regionu w ostatnich… » więcej 2021-06-13, godz. 08:35 Jakub Roszuk o trwającym zarybianiu opolskich akwenów Porannym gościem rozmowy "W cztery oczy" był Jakub Roszuk, dyrektor biura opolskiego oddziału Polskiego Związku Wędkarskiego. Nasz gość opowiedział o trwającym… » więcej 2021-06-12, godz. 08:36 Dorota Piechowicz-Witoń o 8. edycji Budżetu Obywatelskiego Opola Porannym gościem była Dorota Piechowicz-Witon, która powiedziała nam o ósmej edycji Budżetu Obywatelskiego Opola. Właśnie ruszył pierwszy etap, czyli… » więcej 2021-06-05, godz. 08:20 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o konkursie "Opolska firma przyjazna cudzoziemcom" Gościem porannej rozmowy była dr Sabina Kubiciel-Lodzińska z Politechniki Opolskiej, którą zapytaliśmy, jaki jest profil pracodawcy przyjaznego cudzoziemcom… » więcej 2021-06-03, godz. 09:00 Janusz Wójcik, działacz Solidarności o pierwszych częściowo wolnych wyborach 4 czerwca 1989. Janusz Wójcik, działacz Solidarności pomagał w organizowaniu tego wydarzenia. - To nie jest prawda, że tylko wydarzenia w Gdańsku i Warszawie pozwoliły… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »