Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Dr Wiesława Błudzin i Urszula Posmyk o zachorowaniach…
2019-01-30, 09:49 Autor: Wanda Kownacka

Dr Wiesława Błudzin i Urszula Posmyk o zachorowaniach na odrę na Opolszczyźnie

Dr Wiesława Błudzin w porannej rozmowie "W cztery oczy"
Dr Wiesława Błudzin, ordynator oddziału zakaźnego Szpitala Wojewódzkiego w Opolu
- W tej chwili mamy na naszym szpitalnym oddziale siedem przypadków odry, dziewięć kolejnych czeka na potwierdzenie. Przypominamy sobie odrę, a prawda jest taka, że o chorobach zakaźnych zapominać nie możemy, bo one wracają. W przypadku odry mamy do czynienia z problemem migracji oraz braku szczepień - mówiła w rozmowie "W cztery oczy" dr Wiesława Błudzin, ordynator oddziału chorób zakaźnych w Szpitalu Wojewódzkim w Opolu.
Dodajmy, że Światowa Organizacja Zdrowia informuje o tym, że w roku 2018 w Europie odnotowano kilkadziesiąt tysięcy przypadków zachorowań na odrę. Choroba, uważana jeszcze niedawno za opanowaną, ponownie staje się problemem. Szczepienia, wprowadzone w Polsce w roku 1975, powinny ją wyeliminować, ale - jak pokazują ostatnie miesiące - temat ponownie stał się aktualny.

- Od 30 lat nie mówiliśmy o odrze, ale problem wrócił. To choroba leczona objawowo, tylko najgroźniejsze przypadki trafiają do szpitali. Organizm musi sam z nią sobie poradzić. Osoby, które przeszły odrę w młodości, są na nią uodpornione - mówiła dr Błudzin. - Szczepienia to dobre rozwiązanie, także w przypadku pracowników ochrony zdrowia, którzy mogą się spotkać z chorymi. Nie ma epidemii, są ogniska epidemiczne. Najbardziej pesymistyczny scenariusz to zachorowanie w Polsce nawet kilkudziesięciu tysięcy osób - dodał nasz gość.
Urszula Posmyk w rozmowie "Poglądy i osądy"
Urszula Posmyk, kierownik działu epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Opolu
- Według WHO, do 2020 roku mieliśmy być kontynentem wolnym od odry, ale od 2017 roku ta tendencja epidemiologiczna się zmieniła. To efekt migracji, ruchów antyszczepionkowych, wywołanych jednym, dawno już zakwestionowanym, artykułem, wreszcie nierealizowania obowiązku szczepień. Także w Polsce tak zwana wyszczepialność spadła poniżej bezpiecznego poziomu 95 procent - mówiła w "Poglądach i osądach" Urszula Posmyk, kierownik działu epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Opolu.

W Polsce w roku 2017 odnotowano 63 przypadki zachorowań na odrę, w roku 2018 339 przypadków, w 2019 mamy już zgłoszonych 214 podejrzeń zachorowań (są weryfikowane), na Opolszczyźnie - aż 35 przypadków (29 w Opolu).

- Jesteśmy na pierwszym miejscu w Polsce - mówi nasz gość. - Ale nie jesteśmy enklawą, w listopadzie i grudniu dominowali nasi sąsiedzi, u nas zachorowań nie było. Mamy ruch ludności, nie mamy kordonów sanitarnych - podkreśliła.

Zobacz także

2021-10-17, godz. 08:30 Marek Cholewa o rekreacji i gospodarce leśnej O rekreacji i gospodarce leśnej rozmawialiśmy w niedzielnym programie „W cztery oczy”. Zaproszenie do rozmowy przyjął Marek Cholewa, nadleśniczy Nadleśnictwa… » więcej 2021-10-16, godz. 08:30 Paweł Szymkowicz o jesiennym natężeniu ruchu turystycznego na górskim pograniczu opolsko-czeskim oraz w stolicy naszego… Gościem sobotniego programu „W cztery oczy” był Paweł Szymkowicz z Głuchołaz, licencjonowany przewodnik sudecki i po Pradze. Rozmawialiśmy o jesiennym… » więcej 2021-10-08, godz. 15:02 Z Anną Tarką o dbaniu o zdrowie psychiczne O zdrowiu psychicznym mówimy coraz częściej, zwłaszcza w kontekście pandemii, dlatego w Światowym Dniu Zdrowia Psychicznego rozmawialiśmy z psychologiem… » więcej 2021-10-08, godz. 17:58 MIchał Kalinowski o Kongresie zjednoczeniowym lewicowych partii Po wielu perturbacjach i przeszkodach Lewica wreszcie ma być zjednoczona. Właśnie dziś (09.10) w Warszawie odbędzie się Kongres zjednoczeniowy lewicowych… » więcej 2021-10-03, godz. 08:30 Monika Bartel o tym, kiedy poznamy pierwsze wyniki spisu powszechnego - W styczniu planowana jest konferencja demograficzna, na której ogłoszone będą pierwsze wyniki spisu powszechnego - powiedziała Monika Bartel z Urzędu Statystycznego… » więcej 2021-10-02, godz. 08:30 Dorota Piechowicz-Witoń o szczegółach konsultacji w sprawie fajerwerków - Od kilku lat w okolicy Sylwestra trwa internetowa dyskusja o fajerwerkach. Dla mieszkańców to ważny temat. Widać, że są mieszkańcy, którzy są za fajerwerkami… » więcej 2021-09-26, godz. 09:30 Antoni Konopka o drugim naborze w konkursie UMWO dla organizacji pozarządowych W Urzędzie Marszałkowskim w Opolu trwa drugi nabór w konkursie dla organizacji pozarządowych. Maksymalna kwota do zdobycia to 12 tys. zł, ale w puli jest… » więcej 2021-09-25, godz. 09:00 Dorota Piechowicz-Witoń o starcie głosowania w 8. edycji Budżetu Obywatelskiego Gościem porannej rozmowy była Dorota Piechowicz-Witoń naczelnik Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu, z którą rozmawialiśmy o starcie głosowania w 8 edycji… » więcej 2021-09-19, godz. 08:30 Adam Leszczyński m.in. o Tygodniu Zrównoważonego Transportu - Pierwszy rajd rowerowy odbył się rok temu, kiedy wybudowaliśmy most im Joachima Halupczoka łączący ul. Krapkowicką z wyspą Bolko. Było to fantastyczne… » więcej 2021-09-18, godz. 08:30 Barbara Pawlos o Krainie Zdrowych Dzieci i Teleplatformie Pierwszego Kontaktu - Kraina Zdrowych Dzieci, to pomysł, który dyrekcja NFZ chciała już dawno zorganizować - powiedziała Barbara Pawlos, rzecznik opolskiego oddziału Narodowego… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »