Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z lek. med. Maciejem Gaworem o ogólnopolskim…
2019-01-26, 08:30 Autor: Ewa Skrabacz

Rozmowa z lek. med. Maciejem Gaworem o ogólnopolskim Dniu Transplantologii

Lek. med. Maciej Gawor o ogólnopolskim Dniu Transplantologii
26 stycznia przypada rocznica pierwszego udanego przeszczepu nerki w Polsce (1966 r.). Z doktorem Maciejem Gaworem, ordynatorem Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu rozmawialiśmy o znaczeniu transplantologii. Przypomnieliśmy także, iż warto przemyśleć swoją decyzję w sprawie ewentualnego pobrania narządów po naszej śmierci.
- Transplantacja jest uznaną metodą leczenia, czyli przeszczepy narządów znajdują się w katalogu działań terapeutycznych. Już nikogo nie dziwi obecność pacjentów z przeszczepionymi organami: sercem, wątrobą, nerką czy płucami. Obecność takich osób wpisała się na stałe w społeczeństwo - mówił doktor Gawor.

- Jeżeli chodzi o pozyskiwanie narządów, to z naszego punktu widzenia, czyli oddziału, który zajmuje się identyfikacją potencjalnych dawców, sytuacja z roku na rok się poprawia. Zwiększa się sukcesywnie liczba pobieranych narządów, a ze statystyk prowadzonych przez ośrodki zajmujące się transplantacją wynika, że liczba skutecznie przeszczepionych narządów również wzrasta - informował lekarz.

- Przy założeniu, że mamy do czynienia z pobraniem stuprocentowym, jeden dawca może uratować nawet do siedmiu, ośmiu osób. W praktyce wygląda to różnie, bo samo pobranie wielonarządowe zazwyczaj kończy się sukcesem, ale inną kwestią jest skuteczne przeszczepienie narządu - dodał doktor Gawor.

- Przypomnijmy, że można i warto określić akt woli, w którym stwierdzamy, że chcemy, by po naszej śmierci nasze narządy były kwalifikowane do ewentualnego pobrania i wykorzystania w transplantologii. Można też wyrazić sprzeciw, zgłaszając go w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów. Warto porozmawiać z bliskimi, rodziną, bo oni są pytani przez lekarzy, jaka była ostatnia wola pacjenta, która mogła się zmienić nawet w ostatniej chwili - stwierdził ordynator.

Zobacz także

2021-11-14, godz. 08:30 Bogdan Zwoliński o boomie związanym z branżą budowlaną Mimo rosnących cen materiałów budowlanych, również na Opolszczyźnie trwa boom związany z tą branżą. Zmieniają się przepisy dotyczące tej działalności… » więcej 2021-11-13, godz. 08:30 Wacław Bortnik o brakach kadrowych w inspekcji weterynaryjnej Nie tylko w przychodniach zdrowia znaczącym problemem zaczyna być deficyt młodych lekarzy. Kłopoty kadrowe ma też inspekcja weterynaryjna. Jej działalność… » więcej 2021-11-11, godz. 08:30 Jerzy Wrębiak o zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich W Narodowe Święto Niepodległości rozmowa „W cztery oczy” poświęcona była zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich. O związane… » więcej 2021-11-07, godz. 08:30 Tadeusz Piątkowski o 25-leciu działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku 25-lecie działalności obchodzi Środowiskowy Dom Samopomocy w Prudniku. Był pierwszy na Opolszczyźnie. Tego typu placówki dziennego pobytu są ośrodkami… » więcej 2021-11-06, godz. 08:30 Adriana Dziaczyszyn o różnych aspektach funkcjonowania i realizowania projektów przez Lokalne Grupy Działania Od 15 lat funkcjonują Lokalne Grupy Działania. Zrzeszają przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego oraz pozarządowego. Za pośrednictwem LGD samorządy… » więcej 2021-11-01, godz. 08:30 Marcin Żukowski o poszukiwaniu miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Polski Początek listopada to czas zadumy, kiedy w szczególny sposób wspominamy tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Ich mogiły są… » więcej 2021-10-31, godz. 08:30 Elżbieta Oficjalska o tym, że obok tradycji katolickiej przez wieki funkcjonowały wierzenia ludowe i gusła Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny mają wyjątkowe miejsce w naszym kalendarzu. W tym czasie szczególnie odwiedzamy mogiły bliskich, zapalamy znicze, kładziemy… » więcej 2021-10-30, godz. 08:30 Prof. Jan Żaryn m.in. o postawie opolskich hierarchów w komunistycznych czasach W sobotni poranek zapraszamy do wysłuchania wywiadu z prof. Janem Żarynem, znanym historykiem, znawcą historii Kościoła Katolickiego w Polsce XX wieku. Był… » więcej 2021-10-24, godz. 08:30 Katarzyna Czochara o aktywności sejmowej oraz protestach lekarzy i nauczycieli O aktywność sejmową oraz protesty lekarzy i nauczycieli zapytaliśmy w niedzielny poranek Katarzynę Czocharę, posłankę Prawa i Sprawiedliwości. Pokieruje… » więcej 2021-10-23, godz. 08:35 Piotr Bujak o tematyce ekologicznej i dotyczącej ochrony zabytków w gminie Głogówek Tematyka ekologiczna i dotycząca ochrony zabytków zdominowała poranną rozmowę „W cztery oczy” z Piotrem Bujakiem, burmistrzem Głogówka. Władze gminy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »