Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z nadinsp. Jarosławem Kaletą i podinsp…
2019-01-24, 09:55 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Rozmowa z nadinsp. Jarosławem Kaletą i podinsp. Maciejem Milewskim o bezpieczeństwie na drogach

Jarosław Kaleta o spadającej przestępczości na Opolszczyźnie
Nadinsp. Jarosław Kaleta, Komendant Wojewódzki Policji w Opolu
- Na Opolszczyźnie jest bezpiecznie. Przestępczość spada, a wykrywalność wzrasta i ten trend utrzymuje się od kilku lat - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" nadinsp. Jarosław Kaleta, Komendant Wojewódzki Policji w Opolu. - Na przykład spadła liczba kradzieży z włamaniem o 239 z 2384 w 2017, w przypadku kradzieży jest spadek z 2530 w 2017 roku do 2083 w roku 2018 czyli o 436. Liczba przestępstw kryminalnych również spadła z 2 tysięcy w 2017 roku do 17,5 tys w roku 2018 - mówił komendant.
Wykrywalność przestępstw w naszym regionie wynosi 73% i jest wyższa niż średnia w całym kraju. - Jeszcze około 15 lat temu wykrywalność sięgała około 50 % - zaznaczył komendant nadinsp. Kaleta. Dodał on, że zachęca mieszkańców do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń. - To nowatorskie narzędzie o którym komendant głównym mówił na posiedzeniu Interpolu. Ze statystyk wynika jednak, że około 60% mieszkańców nie wie o nim. Mieszkańcy mogą w sposób anonimowy zgłaszać zagrożenia, które są dla nich uciążliwe. Mogą to być na przykład niebezpieczne miejsca na drogach, niszczenie mienia przez wandali, grupowanie się nieletnich - wyjaśnił.

W opolskim garnizonie są obecnie 102 wakaty, po ubiegłorocznych podwyżkach i wprowadzeniu płatnych nadgodzin, odnotowano wzrost zainteresowania pracą w policji.
Najważniejsze ubiegłoroczne akcje opolskiej policji to: zatrzymanie w Bułgarii Michała K. ps. "Pasek" - jednego z najgroźniejszych polskich przestępców, zatrzymanie fałszywych policjantów, którzy oszukiwali seniorów metodą "na policjanta" i zatrzymanie dealera działającego w całej Polsce, przy którym zabezpieczono blisko 30 kg narkotyków.
Maciej Milewski o fenomenie działania skrzynki mailowej na która można wysyłać nagrania z kamer
Podinsp. Maciej Milewski z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Opolu
W "Poglądach i osądach" podsumowaliśmy bezpieczeństwo na drogach naszego regionu. W 2018 roku odnotowano 702 wypadki, o 5 mniej niż w 2017. W wypadkach zginęło 81 osób, 777 zostało rannych. - Obserwując tendencję na przestrzeni ostatnich 10 lat, to udaje się zarówno na Opolszczyźnie jaki w kraju sukcesywnie zmniejszać liczbę wypadków. 10 lat temu liczba wypadków drogowych była bliska tysiąca, ofiar śmiertelnych było wtedy grubo ponad setkę - powiedział podinsp. Maciej Milewski w Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Opolu.

Od 5 lat działa skrzynka mailowa problem drogowy@opolska.policja.gov.pl na którą można wysyłać nagrania z kamer samochodowych, na których zarejestrowano wykroczenie drogowe. - Rocznie takich nagrań otrzymujemy ponad 400, jeśli nagranie nie jest starsze niż rok, kierowcy zostają wezwani na komendę i ukarani - zaznaczył gość "Poglądów i osądów".
Z nadinsp. Jarosławem Kaletą rozmawia Aneta Skomorowska-Kobza
Z podinsp. Maciejem Milewskim rozmawia Aneta Skomorowska-Kobza

Zobacz także

2021-11-14, godz. 08:30 Bogdan Zwoliński o boomie związanym z branżą budowlaną Mimo rosnących cen materiałów budowlanych, również na Opolszczyźnie trwa boom związany z tą branżą. Zmieniają się przepisy dotyczące tej działalności… » więcej 2021-11-13, godz. 08:30 Wacław Bortnik o brakach kadrowych w inspekcji weterynaryjnej Nie tylko w przychodniach zdrowia znaczącym problemem zaczyna być deficyt młodych lekarzy. Kłopoty kadrowe ma też inspekcja weterynaryjna. Jej działalność… » więcej 2021-11-11, godz. 08:30 Jerzy Wrębiak o zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich W Narodowe Święto Niepodległości rozmowa „W cztery oczy” poświęcona była zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich. O związane… » więcej 2021-11-07, godz. 08:30 Tadeusz Piątkowski o 25-leciu działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku 25-lecie działalności obchodzi Środowiskowy Dom Samopomocy w Prudniku. Był pierwszy na Opolszczyźnie. Tego typu placówki dziennego pobytu są ośrodkami… » więcej 2021-11-06, godz. 08:30 Adriana Dziaczyszyn o różnych aspektach funkcjonowania i realizowania projektów przez Lokalne Grupy Działania Od 15 lat funkcjonują Lokalne Grupy Działania. Zrzeszają przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego oraz pozarządowego. Za pośrednictwem LGD samorządy… » więcej 2021-11-01, godz. 08:30 Marcin Żukowski o poszukiwaniu miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Polski Początek listopada to czas zadumy, kiedy w szczególny sposób wspominamy tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Ich mogiły są… » więcej 2021-10-31, godz. 08:30 Elżbieta Oficjalska o tym, że obok tradycji katolickiej przez wieki funkcjonowały wierzenia ludowe i gusła Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny mają wyjątkowe miejsce w naszym kalendarzu. W tym czasie szczególnie odwiedzamy mogiły bliskich, zapalamy znicze, kładziemy… » więcej 2021-10-30, godz. 08:30 Prof. Jan Żaryn m.in. o postawie opolskich hierarchów w komunistycznych czasach W sobotni poranek zapraszamy do wysłuchania wywiadu z prof. Janem Żarynem, znanym historykiem, znawcą historii Kościoła Katolickiego w Polsce XX wieku. Był… » więcej 2021-10-24, godz. 08:30 Katarzyna Czochara o aktywności sejmowej oraz protestach lekarzy i nauczycieli O aktywność sejmową oraz protesty lekarzy i nauczycieli zapytaliśmy w niedzielny poranek Katarzynę Czocharę, posłankę Prawa i Sprawiedliwości. Pokieruje… » więcej 2021-10-23, godz. 08:35 Piotr Bujak o tematyce ekologicznej i dotyczącej ochrony zabytków w gminie Głogówek Tematyka ekologiczna i dotycząca ochrony zabytków zdominowała poranną rozmowę „W cztery oczy” z Piotrem Bujakiem, burmistrzem Głogówka. Władze gminy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »