Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Katarzyna i Norbert Sternisko o tym, jak tragedie…
2019-01-05, 08:35 Autor: Ewa Skrabacz

Katarzyna i Norbert Sternisko o tym, jak tragedie w kopalniach przeżywa się w rodzinie górniczej

Katarzyna i Norbert Sternisko o tym, jak tragedie w kopalniach przeżywa się w rodzinie górniczej
O realiach pracy górnika i o przeżywaniu tragicznych wypadków w kopalniach rozmawialiśmy z wnuczką, córką i żoną górnika - Katarzyną Sternisko oraz jej mężem Norbertem Sternisko, głównym elektrykiem w Kopalni Węgla Kamiennego „Bolesław Śmiały” w Łaziskach Górnych.
- Górnictwo to dziś nie tylko fedrowanie kilofem, ale przede wszystkim wielkie maszyny, które napędzane są prądem. W kopalni „Bolesław Śmiały” odpowiadam za wszystko, co jest związane z elektrycznością. Najważniejsze jest przede wszystkim to, co na dole, bo przecież żyjemy z tego, co nafedrujemy. U nas zjeżdża się na głębokość 420 m, a później jeszcze schodzi się na poziom 530 m - opowiadał Norbert Sternisko.

O to, jak rodzina przeżywa informacje o tragediach w kopalni zapytaliśmy jego żonę:

- Mój dziadek zginął na kopalni. Moja mama miała wtedy rok. Gdy docierają do nas informacje o wypadku w kopalni, to wszyscy przeżywamy je bardzo emocjonalnie. Mamy świadomość, że to są nasi ludzie i mamy też z tyłu głowy myśl, że to mógł być ktoś bliski. Oczywiście nie żyjemy w ciągłym lęku, bo nie dałoby się normalnie funkcjonować, ale słysząc w radiu informacje o wypadku w kopalni zamieram i wsłuchuję się, gdzie i co się zdarzyło - mówiła Katarzyna Sternisko.

- Nasza kopalnia jest dość dużym pracodawcą, zatrudnia ok. 1800 osób. To główny pracodawca w powiecie mikołowskim, a tym samym w Wyrach, skąd pochodzimy. Nasza gmina jest gminą górniczą - informował Norbert Sternisko.

- Praca w kopalni jest dość specyficzna. Prawdopodobieństwo wypadku zawsze było, jest i będzie. Mamy do czynienia z olbrzymimi maszynami, które ważą nawet kilkadziesiąt ton. Trzeba te maszyny transportować, więc zawsze jest ryzyko, że się coś obsunie. Wypadki w górnictwie nie są związane jedynie z wybuchem metanu czy pyłu węglowego, ale także z maszynami, ich transportem, gdy np. kogoś „dociśnie”. Tak zginął właśnie dziadek mojej żony - mówił Norbert Sternisko.

Zobacz także

2021-03-27, godz. 08:30 Maciej Stefański o drugiej edycji naboru programu Moja Woda Program Moja Woda cieszy się w regionie dużym zainteresowaniem. W poniedziałek 22 marca ruszył drugi nabór wniosków. - Po niecałym tygodniu naboru mamy… » więcej 2021-03-21, godz. 09:00 Monika Bartel o szczegółach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań Wielkimi krokami zbliża się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, porannego gościa zapytaliśmy więc o szczegóły. Monika Bartel, rzecznik Urzędu… » więcej 2021-03-20, godz. 09:00 Teresa Barańska o ostatniej debacie w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej i konkursie dla samorządów Pro Familia… Gościem porannej rozmowy była wicewojewoda opolski Teresa Barańska, którą zapytaliśmy o ostatnią debatę w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej… » więcej 2021-03-14, godz. 08:35 Monika Bartel o tym, jak dokonać Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań przez internet Za dwa tygodnie rozpocznie się Narodowy Spis Powszechny Spis Ludności i Mieszkań. - 1 kwietnia na stronie spis.gov.pl zostanie udostępniona aplikacja spisowa… » więcej 2021-03-13, godz. 08:35 Marek Tomków o zestawieniu najbardziej wpływowych osób w systemie ochrony zdrowia a także o szczepionkach przeciwko… Marek Tomków prezes Prezes Opolskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej i wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej awansował na 46. miejsce w rankingu najbardziej wpływowych… » więcej 2021-03-07, godz. 08:45 Michał Kramarz o aplikacji "Opole Plus" Gościem porannej rozmowy „W cztery oczy” był Michał Kramarz, zastępca naczelnika Biura Obsługi Inwestora w Urzędzie Miasta Opola, który opowiadał o… » więcej 2021-03-06, godz. 08:45 Piotr Ciona o XI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci Gościem porannej rozmowy „W cztery oczy” był Piotr Ciona, zastępca dyrektora KRUS w Opolu, który przedstawił szczegóły kolejnego konkursu skierowanego… » więcej 2021-02-28, godz. 08:25 Damian Kolarczyk o tym, dlaczego Park Naukowo Technologiczny przystąpił do Polskiej Chmury Park Naukowo-Technologiczny w Opolu dołączył do Polskiej Chmury. - Polska Chmura to porozumienie wiodących dostawców usług chmurowych - wyjaśnił w porannej… » więcej 2021-02-27, godz. 08:25 Monika Bartel o tym, jak wyglądały szkolenia kandydatów na rotmistrzów Monika Bartel z Urzędu Statystycznego Dobiegają końca szkolenia kandydatów na rachmistrzów. W województwie opolskim rachmistrzów potrzeba około 400, zgłosiło… » więcej 2021-02-21, godz. 08:30 Antoni Konopka o sieci Dziedzictwa Kulinarnego Opolszczyzny - Sieć dziedzictwa kulinarnego to realizacja pewnego pomysłu, który też przewija się w naszym kraju, kiedy mówimy o tym, że trzeba zbliżyć konsumenta… » więcej
7891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »