Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowy z Aleksandrą Czerkawską i Markiem Boci…
2018-12-17, 11:11 Autor: Marek Świercz

Rozmowy z Aleksandrą Czerkawską i Markiem Bocianowskim

Aleksandra Czekawska o tym, że nadal 90% karpia trafia do klientów przed Wigilią
Aleksandra Czerkawska, dyrektor biura Rybackiej Lokalnej Grupy Działania Opolszczyzna
– Staramy się namawiać Polaków, żeby jedli polskiego karpia przez cały rok, a nie tylko w czasie świąt Bożego Narodzenia, ale oceniam, że nadal 90 procent karpia trafia do klientów przed Wigilią. Ale zmieniają się nasze przyzwyczajenia, coraz rzadziej kupujemy karpia żywego, teraz wybieramy raczej przetworzonego, wyfiletowanego. Kończy się też moda na ryby z importu, klienci zorientowali się, że łosoś jest hodowany w niezdrowych warunkach, faszerowany antybiotykami. A karp może nie jest tani, ale to ryba świeża, zdrowa, po prostu ekologiczna – mówiła w rozmowie „W cztery oczy” Aleksandra Czerkawska, dyrektor biura Rybackiej Lokalnej Grupy Działania Opolszczyzna. Jak informuje nasz gość, na Opolszczyźnie produkuje się rocznie około 1 600 ton karpia, co daje nam, w zależności od sezonu, od trzeciego do piątego miejsca w kraju. W gminie Lubsza powstała też pierwsza całoroczna przetwórnia. Dzięki unijnym pieniądzom dzielonym przez Lokalną Grupę (w tym okresie programowania to 22 mln zł) będą też kolejne inwestycje, kolejna przetwórnia ma powstać w Niemodlinie, smażalnia w JuraParku w Krasiejowie, rozbudowany zostanie także ośrodek Poliwoda w Biestrzynniku. – My z kolei nastawiamy się na filmy promujące nasze karpie i pstrągi. To kontynuacja szkoleń dla restauratorów, które objęły 120 osób z 40 lokali – dodaje nasz gość.
Marek Bocianowski o tym, dlaczego w tym roku choinki sprzedawane są nieco taniej
Marek Bocianowski, Nadleśniczy Nadleśnictwa Prószków
– W tym roku sprzedajemy nieco taniej, bo trochę zmieniliśmy zasady. Typowa choinka, taka mniej więcej półtorametrowa, to koszt nieco ponad 30 zł. Zdarzają się oczywiście choinki dużo większe, kilkumetrowe, które potem stoją przed ratuszami czy kościołami. Wtedy cenę negocjujemy – mówił w „Poglądach i osądach” Marek Bocianowski z Nadleśnictwa Prószków. Pytany o kradzieże choinek w lasach, nasz gość stwierdził, że nadal się zdarzają, bo dla niektórych do tradycji należy własnoręczne ścinanie świątecznej choinki. Ale może to być tradycja kosztowna – choinkę trzeba z lasy wywieźć i zdarza się, że złodziej zostaje namierzony. Może dostać mandat, bardziej dotkliwy, jeśli wyciął choinkę z młodnika, czyli taką, która – jak mówi Bocianowski – miała przed sobą długą przyszłość. Naszego gościa pytaliśmy także o dokarmianie zwierząt. Stwierdził, że przy łagodnych zimach zwierzęta wyżywią się same bez problemu, poza tym myśliwi zmienili strategię. – Teraz dokarmiamy tylko w sytuacjach wyjątkowych, gdy jest taka potrzeba, bo uznaliśmy, że nadmierne pomaganie prowadzi do osłabienia naturalnej selekcji – tłumaczy.

Zobacz także

2021-10-17, godz. 08:30 Marek Cholewa o rekreacji i gospodarce leśnej O rekreacji i gospodarce leśnej rozmawialiśmy w niedzielnym programie „W cztery oczy”. Zaproszenie do rozmowy przyjął Marek Cholewa, nadleśniczy Nadleśnictwa… » więcej 2021-10-16, godz. 08:30 Paweł Szymkowicz o jesiennym natężeniu ruchu turystycznego na górskim pograniczu opolsko-czeskim oraz w stolicy naszego… Gościem sobotniego programu „W cztery oczy” był Paweł Szymkowicz z Głuchołaz, licencjonowany przewodnik sudecki i po Pradze. Rozmawialiśmy o jesiennym… » więcej 2021-10-08, godz. 15:02 Z Anną Tarką o dbaniu o zdrowie psychiczne O zdrowiu psychicznym mówimy coraz częściej, zwłaszcza w kontekście pandemii, dlatego w Światowym Dniu Zdrowia Psychicznego rozmawialiśmy z psychologiem… » więcej 2021-10-08, godz. 17:58 MIchał Kalinowski o Kongresie zjednoczeniowym lewicowych partii Po wielu perturbacjach i przeszkodach Lewica wreszcie ma być zjednoczona. Właśnie dziś (09.10) w Warszawie odbędzie się Kongres zjednoczeniowy lewicowych… » więcej 2021-10-03, godz. 08:30 Monika Bartel o tym, kiedy poznamy pierwsze wyniki spisu powszechnego - W styczniu planowana jest konferencja demograficzna, na której ogłoszone będą pierwsze wyniki spisu powszechnego - powiedziała Monika Bartel z Urzędu Statystycznego… » więcej 2021-10-02, godz. 08:30 Dorota Piechowicz-Witoń o szczegółach konsultacji w sprawie fajerwerków - Od kilku lat w okolicy Sylwestra trwa internetowa dyskusja o fajerwerkach. Dla mieszkańców to ważny temat. Widać, że są mieszkańcy, którzy są za fajerwerkami… » więcej 2021-09-26, godz. 09:30 Antoni Konopka o drugim naborze w konkursie UMWO dla organizacji pozarządowych W Urzędzie Marszałkowskim w Opolu trwa drugi nabór w konkursie dla organizacji pozarządowych. Maksymalna kwota do zdobycia to 12 tys. zł, ale w puli jest… » więcej 2021-09-25, godz. 09:00 Dorota Piechowicz-Witoń o starcie głosowania w 8. edycji Budżetu Obywatelskiego Gościem porannej rozmowy była Dorota Piechowicz-Witoń naczelnik Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu, z którą rozmawialiśmy o starcie głosowania w 8 edycji… » więcej 2021-09-19, godz. 08:30 Adam Leszczyński m.in. o Tygodniu Zrównoważonego Transportu - Pierwszy rajd rowerowy odbył się rok temu, kiedy wybudowaliśmy most im Joachima Halupczoka łączący ul. Krapkowicką z wyspą Bolko. Było to fantastyczne… » więcej 2021-09-18, godz. 08:30 Barbara Pawlos o Krainie Zdrowych Dzieci i Teleplatformie Pierwszego Kontaktu - Kraina Zdrowych Dzieci, to pomysł, który dyrekcja NFZ chciała już dawno zorganizować - powiedziała Barbara Pawlos, rzecznik opolskiego oddziału Narodowego… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »