Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowy z Aleksandrą Czerkawską i Markiem Boci…
2018-12-17, 11:11 Autor: Marek Świercz

Rozmowy z Aleksandrą Czerkawską i Markiem Bocianowskim

Aleksandra Czekawska o tym, że nadal 90% karpia trafia do klientów przed Wigilią
Aleksandra Czerkawska, dyrektor biura Rybackiej Lokalnej Grupy Działania Opolszczyzna
– Staramy się namawiać Polaków, żeby jedli polskiego karpia przez cały rok, a nie tylko w czasie świąt Bożego Narodzenia, ale oceniam, że nadal 90 procent karpia trafia do klientów przed Wigilią. Ale zmieniają się nasze przyzwyczajenia, coraz rzadziej kupujemy karpia żywego, teraz wybieramy raczej przetworzonego, wyfiletowanego. Kończy się też moda na ryby z importu, klienci zorientowali się, że łosoś jest hodowany w niezdrowych warunkach, faszerowany antybiotykami. A karp może nie jest tani, ale to ryba świeża, zdrowa, po prostu ekologiczna – mówiła w rozmowie „W cztery oczy” Aleksandra Czerkawska, dyrektor biura Rybackiej Lokalnej Grupy Działania Opolszczyzna. Jak informuje nasz gość, na Opolszczyźnie produkuje się rocznie około 1 600 ton karpia, co daje nam, w zależności od sezonu, od trzeciego do piątego miejsca w kraju. W gminie Lubsza powstała też pierwsza całoroczna przetwórnia. Dzięki unijnym pieniądzom dzielonym przez Lokalną Grupę (w tym okresie programowania to 22 mln zł) będą też kolejne inwestycje, kolejna przetwórnia ma powstać w Niemodlinie, smażalnia w JuraParku w Krasiejowie, rozbudowany zostanie także ośrodek Poliwoda w Biestrzynniku. – My z kolei nastawiamy się na filmy promujące nasze karpie i pstrągi. To kontynuacja szkoleń dla restauratorów, które objęły 120 osób z 40 lokali – dodaje nasz gość.
Marek Bocianowski o tym, dlaczego w tym roku choinki sprzedawane są nieco taniej
Marek Bocianowski, Nadleśniczy Nadleśnictwa Prószków
– W tym roku sprzedajemy nieco taniej, bo trochę zmieniliśmy zasady. Typowa choinka, taka mniej więcej półtorametrowa, to koszt nieco ponad 30 zł. Zdarzają się oczywiście choinki dużo większe, kilkumetrowe, które potem stoją przed ratuszami czy kościołami. Wtedy cenę negocjujemy – mówił w „Poglądach i osądach” Marek Bocianowski z Nadleśnictwa Prószków. Pytany o kradzieże choinek w lasach, nasz gość stwierdził, że nadal się zdarzają, bo dla niektórych do tradycji należy własnoręczne ścinanie świątecznej choinki. Ale może to być tradycja kosztowna – choinkę trzeba z lasy wywieźć i zdarza się, że złodziej zostaje namierzony. Może dostać mandat, bardziej dotkliwy, jeśli wyciął choinkę z młodnika, czyli taką, która – jak mówi Bocianowski – miała przed sobą długą przyszłość. Naszego gościa pytaliśmy także o dokarmianie zwierząt. Stwierdził, że przy łagodnych zimach zwierzęta wyżywią się same bez problemu, poza tym myśliwi zmienili strategię. – Teraz dokarmiamy tylko w sytuacjach wyjątkowych, gdy jest taka potrzeba, bo uznaliśmy, że nadmierne pomaganie prowadzi do osłabienia naturalnej selekcji – tłumaczy.

Zobacz także

2021-11-14, godz. 08:30 Bogdan Zwoliński o boomie związanym z branżą budowlaną Mimo rosnących cen materiałów budowlanych, również na Opolszczyźnie trwa boom związany z tą branżą. Zmieniają się przepisy dotyczące tej działalności… » więcej 2021-11-13, godz. 08:30 Wacław Bortnik o brakach kadrowych w inspekcji weterynaryjnej Nie tylko w przychodniach zdrowia znaczącym problemem zaczyna być deficyt młodych lekarzy. Kłopoty kadrowe ma też inspekcja weterynaryjna. Jej działalność… » więcej 2021-11-11, godz. 08:30 Jerzy Wrębiak o zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich W Narodowe Święto Niepodległości rozmowa „W cztery oczy” poświęcona była zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich. O związane… » więcej 2021-11-07, godz. 08:30 Tadeusz Piątkowski o 25-leciu działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku 25-lecie działalności obchodzi Środowiskowy Dom Samopomocy w Prudniku. Był pierwszy na Opolszczyźnie. Tego typu placówki dziennego pobytu są ośrodkami… » więcej 2021-11-06, godz. 08:30 Adriana Dziaczyszyn o różnych aspektach funkcjonowania i realizowania projektów przez Lokalne Grupy Działania Od 15 lat funkcjonują Lokalne Grupy Działania. Zrzeszają przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego oraz pozarządowego. Za pośrednictwem LGD samorządy… » więcej 2021-11-01, godz. 08:30 Marcin Żukowski o poszukiwaniu miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Polski Początek listopada to czas zadumy, kiedy w szczególny sposób wspominamy tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Ich mogiły są… » więcej 2021-10-31, godz. 08:30 Elżbieta Oficjalska o tym, że obok tradycji katolickiej przez wieki funkcjonowały wierzenia ludowe i gusła Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny mają wyjątkowe miejsce w naszym kalendarzu. W tym czasie szczególnie odwiedzamy mogiły bliskich, zapalamy znicze, kładziemy… » więcej 2021-10-30, godz. 08:30 Prof. Jan Żaryn m.in. o postawie opolskich hierarchów w komunistycznych czasach W sobotni poranek zapraszamy do wysłuchania wywiadu z prof. Janem Żarynem, znanym historykiem, znawcą historii Kościoła Katolickiego w Polsce XX wieku. Był… » więcej 2021-10-24, godz. 08:30 Katarzyna Czochara o aktywności sejmowej oraz protestach lekarzy i nauczycieli O aktywność sejmową oraz protesty lekarzy i nauczycieli zapytaliśmy w niedzielny poranek Katarzynę Czocharę, posłankę Prawa i Sprawiedliwości. Pokieruje… » więcej 2021-10-23, godz. 08:35 Piotr Bujak o tematyce ekologicznej i dotyczącej ochrony zabytków w gminie Głogówek Tematyka ekologiczna i dotycząca ochrony zabytków zdominowała poranną rozmowę „W cztery oczy” z Piotrem Bujakiem, burmistrzem Głogówka. Władze gminy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »