Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z Andrzejem Bułą i Marcinem Ociepą o planach…
2018-11-22, 09:10 Autor: Marek Świercz (oprac. Paula Hołubowicz)

Rozmowa z Andrzejem Bułą i Marcinem Ociepą o planach działania w sejmiku wojewódzkim

Andrzej Buła o dobrej kontynuacji zamiast dobrej zmiany
Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego
- Dobra kontynuacja zamiast dobrej zmiany? Można tak powiedzieć, bo musimy kontynuować zadania z zakresu infrastruktury oraz pilnować naszych zobowiązań wobec Unii Europejskiej. Ale ja stawiam nie tylko na kontynuację, będę wymagał od członków zarządu przygotowania bardzo konkretnych planów na najbliższe pięć lat, z celami i terminami ich realizacji - mówił w rozmowie "W cztery oczy" marszałek Andrzej Buła.
Nasz gość dodał, że w zarządzie nastąpi zmiana przydziału obowiązków - nowy wicemarszałek Zbigniew Kubalańca przejmie zadania, które realizował do tej pory Stanisław Rakoczy (między innymi kultura i sport), który z kolei przejmie zadania Antoniego Konopki (rolnictwo). Z kolei Romanowi Kolkowi dochodzi nadzór nad departamentem edukacji.

Zapytany o to, dlaczego negocjacje koalicyjne trwały tak długo, Buła stwierdził, że koalicjanci najpierw musieli ogarnąć "skalę sukcesu" i zapanować nad ambicjami swoich radnych. Marszałek regionu potwierdził, że porozumienie programowe spisano na wniosek Mniejszości Niemieckiej. - Myślałem, że to będzie lakoniczny dokument a powstał bardzo konkretny plan działania. Praktycznie mam gotowe expose - stwierdził.
Marcin Ociepa o rozmowach z Mniejszością Niemiecką
Marcin Ociepa, wiceminister i wojewódzki radny PiS
- Nie prowadziłem negocjacji koalicyjnych z Mniejszością Niemiecką, rozmawiałem z nią bardziej w kontekście moich ministerialnych obowiązków, czyli rozmawiałem o relacjach polsko-niemieckich. A także o możliwości nowego poukładania relacji między polską prawicą a Mniejszością Niemiecką. Bo pokutuje stereotyp, że prawica jest antyniemiecka a Mniejszość antyprawicowa, co w mojej ocenie nie jest prawdą, bo elektorat Mniejszości jest chadecki i konserwatywny, wyznaje wartości bliskie tym, jakie wyznaje polska centroprawica - mówił w "Poglądach i osądach", Marcin Ociepa, wiceminister technologii i przedsiębiorczości oraz wojewódzki radny.

Zapytany o pierwszą sesję sejmiku, nasz gość stwierdził, że przebiegła bardzo sprawnie, co dobrze wróży na przyszłość. - Bez żadnych problemów wybrano prezydium sejmiku, bo po prostu uszanowano wszystkie kluby - ocenił Ociepa.
Nasz gość, zapytany o wyzwania dla regionu, stwierdził, że samorząd województwa musi skupić się na przyśpieszeniu wzrostu gospodarczego i mocniejszym wsparciu dla naszych uczelni wyższych.

Zobacz także

2021-11-14, godz. 08:30 Bogdan Zwoliński o boomie związanym z branżą budowlaną Mimo rosnących cen materiałów budowlanych, również na Opolszczyźnie trwa boom związany z tą branżą. Zmieniają się przepisy dotyczące tej działalności… » więcej 2021-11-13, godz. 08:30 Wacław Bortnik o brakach kadrowych w inspekcji weterynaryjnej Nie tylko w przychodniach zdrowia znaczącym problemem zaczyna być deficyt młodych lekarzy. Kłopoty kadrowe ma też inspekcja weterynaryjna. Jej działalność… » więcej 2021-11-11, godz. 08:30 Jerzy Wrębiak o zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich W Narodowe Święto Niepodległości rozmowa „W cztery oczy” poświęcona była zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich. O związane… » więcej 2021-11-07, godz. 08:30 Tadeusz Piątkowski o 25-leciu działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku 25-lecie działalności obchodzi Środowiskowy Dom Samopomocy w Prudniku. Był pierwszy na Opolszczyźnie. Tego typu placówki dziennego pobytu są ośrodkami… » więcej 2021-11-06, godz. 08:30 Adriana Dziaczyszyn o różnych aspektach funkcjonowania i realizowania projektów przez Lokalne Grupy Działania Od 15 lat funkcjonują Lokalne Grupy Działania. Zrzeszają przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego oraz pozarządowego. Za pośrednictwem LGD samorządy… » więcej 2021-11-01, godz. 08:30 Marcin Żukowski o poszukiwaniu miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Polski Początek listopada to czas zadumy, kiedy w szczególny sposób wspominamy tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Ich mogiły są… » więcej 2021-10-31, godz. 08:30 Elżbieta Oficjalska o tym, że obok tradycji katolickiej przez wieki funkcjonowały wierzenia ludowe i gusła Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny mają wyjątkowe miejsce w naszym kalendarzu. W tym czasie szczególnie odwiedzamy mogiły bliskich, zapalamy znicze, kładziemy… » więcej 2021-10-30, godz. 08:30 Prof. Jan Żaryn m.in. o postawie opolskich hierarchów w komunistycznych czasach W sobotni poranek zapraszamy do wysłuchania wywiadu z prof. Janem Żarynem, znanym historykiem, znawcą historii Kościoła Katolickiego w Polsce XX wieku. Był… » więcej 2021-10-24, godz. 08:30 Katarzyna Czochara o aktywności sejmowej oraz protestach lekarzy i nauczycieli O aktywność sejmową oraz protesty lekarzy i nauczycieli zapytaliśmy w niedzielny poranek Katarzynę Czocharę, posłankę Prawa i Sprawiedliwości. Pokieruje… » więcej 2021-10-23, godz. 08:35 Piotr Bujak o tematyce ekologicznej i dotyczącej ochrony zabytków w gminie Głogówek Tematyka ekologiczna i dotycząca ochrony zabytków zdominowała poranną rozmowę „W cztery oczy” z Piotrem Bujakiem, burmistrzem Głogówka. Władze gminy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »