Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z Waldemarem Izdebskim i komentarz Barbary…
2018-11-09, 10:34 Autor: Marek Świercz (oprac. Justyna Krzyżanowska)

Rozmowa z Waldemarem Izdebskim i komentarz Barbary Musioł

Waldemar Izdebski o tym, jakie informacje można znaleźć na Geoportalu
Waldemar Izdebski, Główny Geodeta Kraju
– Geoportal.gov.pl to takie miejsce w sieci, gdzie można znaleźć wszystkie informacje z zakresu informacji przestrzennej. Przykładowo można sprawdzić, czy działka leży na terenie zalewowym, dane tego rodzaju mają w swoich zasobach Wody Polskie. Z kolei dzięki Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska mamy tam informacje o tym, czy działka leży w obszarze chronionym. Jeśli gdzieś są jakieś dane, których na Geoportalu jeszcze nie ma, to zapewniam, że zrobimy wszystko, by się tam znalazły – mówił w rozmowie „W cztery oczy” Waldemar Izdebski, Główny Geodeta Kraju. Nasz gość, który przez 30 lat prowadził komercyjną firmę i wykładał na uczelni, objął swoją funkcję na początku czerwca i twierdzi, że jest może nietypowym urzędnikiem, bo podchodzi do swojej misji z ogromnym entuzjazmem i chce nim zarazić innych urzędników odpowiedzialnych za sprawy geodezji, także tych dbających o zasób informacji przestrzennych w starostwach (i takie można znaleźć na Geoportalu). Izdebski jest też zwolennikiem nowelizacji prawa geodezyjnego, w jego ocenie należy je uprościć i znieść pewne biurokratyczne ograniczenia, które obowiązują w tej chwili. – Weźmy dostęp do ortofotomapy, czyli zdjęć z powietrza. Tu za niektóre informacje trzeba zapłacić, ale wpływy do budżetu są mniejsze niż koszty obsługi – tłumaczy. W tej chwili z Geoportalu korzysta rocznie ponad 500 tysięcy osób, zdaniem naszego gościa powinno być ich dwa razy tyle, dlatego robi wszystko, by Geoportal promować.
Barbara Musioł o działaniach Wojewódzkiej Inspekcji Geodezji i Kartografii
Barbara Musioł, opolski wojewódzki inspektor nadzoru geodezyjnego i kartograficznego
– Realizujemy, wspólnie z urzędem marszałkowskim i wszystkimi starostwami, projekt stworzenia bazy danych, do które można będzie wejść z poziomu wojewódzkiego i dotrzeć do informacji, które mają w swoich zasobach powiaty. To dane bardziej szczegółowe niż te, które można znaleźć w Geoportalu – mówiła w „Poglądach i osądach” Barbara Musioł, opolski wojewódzki inspektor nadzoru geodezyjnego i kartograficznego.
Kolejne działania inspekcji, oprócz tych rutynowych, związane są z trzema projektami z zakresu scalania i wymiany gruntów, które są realizowane w powiatach namysłowskim, nyskim i oleskim. Ich celem jest taka komasacja gruntów, która ma poprawić gospodarkę agrarną. W sumie projekty te kosztować będą około 12 mln zł, przy czym środki te wyłoży budżet państwa a potem zostaną one zrefundowane z dotacji unijnych.

Zobacz także

2021-11-14, godz. 08:30 Bogdan Zwoliński o boomie związanym z branżą budowlaną Mimo rosnących cen materiałów budowlanych, również na Opolszczyźnie trwa boom związany z tą branżą. Zmieniają się przepisy dotyczące tej działalności… » więcej 2021-11-13, godz. 08:30 Wacław Bortnik o brakach kadrowych w inspekcji weterynaryjnej Nie tylko w przychodniach zdrowia znaczącym problemem zaczyna być deficyt młodych lekarzy. Kłopoty kadrowe ma też inspekcja weterynaryjna. Jej działalność… » więcej 2021-11-11, godz. 08:30 Jerzy Wrębiak o zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich W Narodowe Święto Niepodległości rozmowa „W cztery oczy” poświęcona była zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich. O związane… » więcej 2021-11-07, godz. 08:30 Tadeusz Piątkowski o 25-leciu działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku 25-lecie działalności obchodzi Środowiskowy Dom Samopomocy w Prudniku. Był pierwszy na Opolszczyźnie. Tego typu placówki dziennego pobytu są ośrodkami… » więcej 2021-11-06, godz. 08:30 Adriana Dziaczyszyn o różnych aspektach funkcjonowania i realizowania projektów przez Lokalne Grupy Działania Od 15 lat funkcjonują Lokalne Grupy Działania. Zrzeszają przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego oraz pozarządowego. Za pośrednictwem LGD samorządy… » więcej 2021-11-01, godz. 08:30 Marcin Żukowski o poszukiwaniu miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Polski Początek listopada to czas zadumy, kiedy w szczególny sposób wspominamy tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Ich mogiły są… » więcej 2021-10-31, godz. 08:30 Elżbieta Oficjalska o tym, że obok tradycji katolickiej przez wieki funkcjonowały wierzenia ludowe i gusła Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny mają wyjątkowe miejsce w naszym kalendarzu. W tym czasie szczególnie odwiedzamy mogiły bliskich, zapalamy znicze, kładziemy… » więcej 2021-10-30, godz. 08:30 Prof. Jan Żaryn m.in. o postawie opolskich hierarchów w komunistycznych czasach W sobotni poranek zapraszamy do wysłuchania wywiadu z prof. Janem Żarynem, znanym historykiem, znawcą historii Kościoła Katolickiego w Polsce XX wieku. Był… » więcej 2021-10-24, godz. 08:30 Katarzyna Czochara o aktywności sejmowej oraz protestach lekarzy i nauczycieli O aktywność sejmową oraz protesty lekarzy i nauczycieli zapytaliśmy w niedzielny poranek Katarzynę Czocharę, posłankę Prawa i Sprawiedliwości. Pokieruje… » więcej 2021-10-23, godz. 08:35 Piotr Bujak o tematyce ekologicznej i dotyczącej ochrony zabytków w gminie Głogówek Tematyka ekologiczna i dotycząca ochrony zabytków zdominowała poranną rozmowę „W cztery oczy” z Piotrem Bujakiem, burmistrzem Głogówka. Władze gminy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »