Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z Waldemarem Izdebskim i komentarz Barbary…
2018-11-09, 10:34 Autor: Marek Świercz (oprac. Justyna Krzyżanowska)

Rozmowa z Waldemarem Izdebskim i komentarz Barbary Musioł

Waldemar Izdebski o tym, jakie informacje można znaleźć na Geoportalu
Waldemar Izdebski, Główny Geodeta Kraju
– Geoportal.gov.pl to takie miejsce w sieci, gdzie można znaleźć wszystkie informacje z zakresu informacji przestrzennej. Przykładowo można sprawdzić, czy działka leży na terenie zalewowym, dane tego rodzaju mają w swoich zasobach Wody Polskie. Z kolei dzięki Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska mamy tam informacje o tym, czy działka leży w obszarze chronionym. Jeśli gdzieś są jakieś dane, których na Geoportalu jeszcze nie ma, to zapewniam, że zrobimy wszystko, by się tam znalazły – mówił w rozmowie „W cztery oczy” Waldemar Izdebski, Główny Geodeta Kraju. Nasz gość, który przez 30 lat prowadził komercyjną firmę i wykładał na uczelni, objął swoją funkcję na początku czerwca i twierdzi, że jest może nietypowym urzędnikiem, bo podchodzi do swojej misji z ogromnym entuzjazmem i chce nim zarazić innych urzędników odpowiedzialnych za sprawy geodezji, także tych dbających o zasób informacji przestrzennych w starostwach (i takie można znaleźć na Geoportalu). Izdebski jest też zwolennikiem nowelizacji prawa geodezyjnego, w jego ocenie należy je uprościć i znieść pewne biurokratyczne ograniczenia, które obowiązują w tej chwili. – Weźmy dostęp do ortofotomapy, czyli zdjęć z powietrza. Tu za niektóre informacje trzeba zapłacić, ale wpływy do budżetu są mniejsze niż koszty obsługi – tłumaczy. W tej chwili z Geoportalu korzysta rocznie ponad 500 tysięcy osób, zdaniem naszego gościa powinno być ich dwa razy tyle, dlatego robi wszystko, by Geoportal promować.
Barbara Musioł o działaniach Wojewódzkiej Inspekcji Geodezji i Kartografii
Barbara Musioł, opolski wojewódzki inspektor nadzoru geodezyjnego i kartograficznego
– Realizujemy, wspólnie z urzędem marszałkowskim i wszystkimi starostwami, projekt stworzenia bazy danych, do które można będzie wejść z poziomu wojewódzkiego i dotrzeć do informacji, które mają w swoich zasobach powiaty. To dane bardziej szczegółowe niż te, które można znaleźć w Geoportalu – mówiła w „Poglądach i osądach” Barbara Musioł, opolski wojewódzki inspektor nadzoru geodezyjnego i kartograficznego.
Kolejne działania inspekcji, oprócz tych rutynowych, związane są z trzema projektami z zakresu scalania i wymiany gruntów, które są realizowane w powiatach namysłowskim, nyskim i oleskim. Ich celem jest taka komasacja gruntów, która ma poprawić gospodarkę agrarną. W sumie projekty te kosztować będą około 12 mln zł, przy czym środki te wyłoży budżet państwa a potem zostaną one zrefundowane z dotacji unijnych.

Zobacz także

2021-02-20, godz. 08:30 Agnieszka Okupniak o konkursie "Opolska Marka" - Celem konkursu jest wyłonienie najlepszych produktów usług, inicjatyw pracodawców z regionu ale też szeroka promocja przedsiębiorców – mówiła w porannej… » więcej 2021-02-14, godz. 08:25 Aleksander Iszczuk o rankingu najlepszych szkół średnich, w którym wysoko uplasowały się dwa licea i dwa technika… - Jest niewątpliwie trudniej, ale konkursy i olimpiady są nadal organizowane - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Aleksander Iszczuk, naczelnik… » więcej 2021-02-13, godz. 08:25 Bernard Gaida o międzynarodowej inicjatywie obywatelskiej Minority SafePak odnośnie praw mniejszości Ponad milion podpisów zebranych w całej Unii Europejskiej nie pomogło. Inicjatywa obywatelska stworzona w Federacyjnej Unii Narodowości Europejskich nie została… » więcej 2021-02-07, godz. 08:35 Maciej Kalski o projekcie „Opolskie staże z PO WER-em” – Cel projektu jest taki, by poprzez udział w stażu zawodowym, trwającym do 6 miesięcy, zainteresowani podnieśli swoje kompetencje i kwalifikacje zawodowe… » więcej 2021-02-06, godz. 08:35 Monika Bartel o tym, jakie warunki trzeba spełnić by pracować przy Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań – Do głównych zadań rachmistrza spisowego będzie należeć przeprowadzenie wywiadów bezpośrednich lub telefonicznych w zależności od aktualnej sytuacji… » więcej 2021-01-31, godz. 08:27 Małgorzata Kozak o bezpłatnym dowozie osób starszych na miejsce szczepień przeciw COVID-19 - 20 osób poprosiło Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie o pomoc w dotarciu do punktu szczepień. To niewiele. 10 osób to byli seniorzy o znacznym stopniu niepełnosprawności… » więcej 2021-01-30, godz. 08:20 Mariusz Grochowski o tym, jak wygląda rehabilitacja ozdrowieńców w szpitalu MSWiA w Głuchołazach - Od 1 września rehabilitacji zostało poddanych ponad 500 pacjentów. W ponad 90% są bardzo dobre wyniki prowadzonych modeli rehabilitacji - powiedział w porannej… » więcej 2021-01-24, godz. 08:25 Marcin Żukowski o tablicy w Braciszowie, która upamiętni biskupa Antoniego Adamiuka Mija 21 lat od jego śmierci i wciąż jest wspominany i doceniany - biskup Antoni Adamiuk zostanie upamiętniony w poniedziałek w parku w Braciszowie w gminie… » więcej 2021-01-23, godz. 08:25 Roman Kolek o stanie opolskiej psychiatrii Będzie dodatkowe 220 mln złotych na psychiatrię dziecięcą w 2021 roku. Premier Mateusz Morawiecki przekazał, że będą to pieniądze przeznaczone między… » więcej 2021-01-17, godz. 08:30 Tomasz Maciaś o tym, jak pandemiczny 2020 rok wpłynął na działalność i inwestycje OTBS-u Gościem niedzielnego poranka był Tomasz Maciaś, prezes Opolskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, którego zapytamy o to, jak pandemiczny 2020 rok wpłynął… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »