Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Stanisław Rakoczy i Marcin Gambiec w porannych rozmowach…
2018-09-28, 09:24 Autor: Marek Świercz

Stanisław Rakoczy i Marcin Gambiec w porannych rozmowach Radia Opole

"W cztery oczy ze Stanisławem Rakoczym
Stanisław Rakoczy, wicemarszałek i lider opolskich struktur Polskiego Stronnictwa Ludowego
- Nie wszyscy nasi kandydaci idą do wyborów pod szyldem PSL, niektórzy założyli własne komitety. Ale to jest zrozumiałe, bo wybory samorządowe są najbardziej spersonalizowane i komitet opatrzony nazwiskiem kandydata to dodatkowa promocja. Nasz statut jasno mówi, że mogą tak zrobić, jeśli otrzymają zgodę zarządu wojewódzkiego - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Stanisław Rakoczy, wicemarszałek i lider opolskich struktur Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Jak mówi nasz gość, ludowcy są dziś w koalicji rządzącej regionem, rządzą lub współrządzą czterema powiatami, mają też swoich burmistrzów i wójtów. Zdaniem Rakoczego, po wyborach utrzyma się koalicja rządząca regionem od 12 lat.

- Koalicja to nie jest małżeństwo z miłości, ale z rozsądku. My się bardzo dobrze dogadujemy. Decyzja o usunięciu z koalicji Mniejszości Niemieckiej była błędem i dobrze, że została cofnięta - mówi Rakoczy.

- Jesteśmy gotowi rozmawiać z każdym, ale nie wyobrażam sobie współpracy z partią, która jest antysamorządowa, ogranicza kompetencje i finansowanie samorządów - stwierdza.
Marcin Gambiec w "Poglądach i osądach"
Marcin Gambiec, KWW Marcina Gambca
- Po powiększeniu Opola mamy nową rzeczywistość, z którą musieliśmy się zmierzyć. Myślę, że nie udałoby się nam zbudować listy kandydatów na radnych tylko ze środowiska Mniejszości Niemieckiej. Potrzebne było wielkie otwarcie - tak Marcin Gambiec tłumaczył w "Poglądach i osądach", dlaczego idzie do wyborów z własnego komitetu a nie pod szyldem Mniejszości Niemieckiej.

Efektem tego otwarcia, jak twierdzi nasz gość, jest to, że na liście kandydatów KWW Marcina Gambca znaleźli się ludzie reprezentujący bardzo różne środowiska: obok członków MN są działacze rad dzielnic, obecni radni, politycy lewicowej partii Razem, działaczka praw kobiet, ekolog a także miss, która zajmuje się działalnością charytatywną (to Klaudia Spodzieja, której start odnotowały ogólnopolskie media).

- Czy to obywatelski komitet? Ja bym raczej powiedział, że to komitet dla mieszkańców - mówi Gambiec.

Zdaniem naszego gościa, po wyborach prezydent Opola powinien zorganizować na przyłączonych do miasta terenach konsultacje społeczne, które pokażą, jak mieszkańcy nowych dzielnic czują się w Dużym Opolu. - Tu cały czas brakuje dialogu z mieszkańcami - ocenia Gambiec.

Zobacz także

2021-11-14, godz. 08:30 Bogdan Zwoliński o boomie związanym z branżą budowlaną Mimo rosnących cen materiałów budowlanych, również na Opolszczyźnie trwa boom związany z tą branżą. Zmieniają się przepisy dotyczące tej działalności… » więcej 2021-11-13, godz. 08:30 Wacław Bortnik o brakach kadrowych w inspekcji weterynaryjnej Nie tylko w przychodniach zdrowia znaczącym problemem zaczyna być deficyt młodych lekarzy. Kłopoty kadrowe ma też inspekcja weterynaryjna. Jej działalność… » więcej 2021-11-11, godz. 08:30 Jerzy Wrębiak o zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich W Narodowe Święto Niepodległości rozmowa „W cztery oczy” poświęcona była zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich. O związane… » więcej 2021-11-07, godz. 08:30 Tadeusz Piątkowski o 25-leciu działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku 25-lecie działalności obchodzi Środowiskowy Dom Samopomocy w Prudniku. Był pierwszy na Opolszczyźnie. Tego typu placówki dziennego pobytu są ośrodkami… » więcej 2021-11-06, godz. 08:30 Adriana Dziaczyszyn o różnych aspektach funkcjonowania i realizowania projektów przez Lokalne Grupy Działania Od 15 lat funkcjonują Lokalne Grupy Działania. Zrzeszają przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego oraz pozarządowego. Za pośrednictwem LGD samorządy… » więcej 2021-11-01, godz. 08:30 Marcin Żukowski o poszukiwaniu miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Polski Początek listopada to czas zadumy, kiedy w szczególny sposób wspominamy tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Ich mogiły są… » więcej 2021-10-31, godz. 08:30 Elżbieta Oficjalska o tym, że obok tradycji katolickiej przez wieki funkcjonowały wierzenia ludowe i gusła Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny mają wyjątkowe miejsce w naszym kalendarzu. W tym czasie szczególnie odwiedzamy mogiły bliskich, zapalamy znicze, kładziemy… » więcej 2021-10-30, godz. 08:30 Prof. Jan Żaryn m.in. o postawie opolskich hierarchów w komunistycznych czasach W sobotni poranek zapraszamy do wysłuchania wywiadu z prof. Janem Żarynem, znanym historykiem, znawcą historii Kościoła Katolickiego w Polsce XX wieku. Był… » więcej 2021-10-24, godz. 08:30 Katarzyna Czochara o aktywności sejmowej oraz protestach lekarzy i nauczycieli O aktywność sejmową oraz protesty lekarzy i nauczycieli zapytaliśmy w niedzielny poranek Katarzynę Czocharę, posłankę Prawa i Sprawiedliwości. Pokieruje… » więcej 2021-10-23, godz. 08:35 Piotr Bujak o tematyce ekologicznej i dotyczącej ochrony zabytków w gminie Głogówek Tematyka ekologiczna i dotycząca ochrony zabytków zdominowała poranną rozmowę „W cztery oczy” z Piotrem Bujakiem, burmistrzem Głogówka. Władze gminy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »