Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Monika Bartel o badaniach wysokości plonów oraz…
2018-08-14, 09:43 Autor: Marek Świercz

Monika Bartel o badaniach wysokości plonów oraz Herbert Czaja o stanie opolskiego rolnictwa

Monika Bartel o badaniach wysokości plonów
Trwa badanie wysokości zbioru plonów, rzepaku i rzepiku. Wylosowaliśmy tysiąc rolników, których poprosiliśmy o wypełnienie w internecie specjalnego formularza. Do tych, którzy tego nie zrobią, zadzwonią nasi teleankieterzy - mówiła w rozmowie "W cztery oczy" Monika Bartel z Urzędu Statystycznego w Opolu.

Nasz gość tłumaczy, że tego rodzaju badania różnych wybranych aspektów rzeczywistości społecznej i gospodarczej - podejmowane z inicjatywy samego Urzędu Statystycznego albo na wniosek zainteresowanych podmiotów - prowadzone są cały czas i mogą być cennym źródłem wiedzy dla decydentów różnych szczebli. Przykładem może być planowanie polityki edukacyjnej w oparciu o prognozy demograficzne.

Bartel informuje także że Powszechny Spis Rolny planowany jest na rok 2020 a Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań na rok 2021. W odróżnieniu od ostatnich spisów, przeprowadzanych tzw. metodą reprezentacyjną, będą to spisy z natury. Źródłem informacji będą bazy danych posiadane przez różne instytucje (które zostaną oczywiście zweryfikowane), samospis przez internet oraz dane pozyskane przez teleankieterów i rachmistrzów spisowych, którzy będą odwiedzali Polaków w domach.
Herbert Czaja o opolskim rolnictwie
Herbert Czaja, prezes Izby Rolniczej w Opolu
- Gdy mieliśmy w gospodarce system centralnego planowania takie spisy miały sens, bo na nich rząd opierał swoją politykę. Ale nie bardzo rozumiem, po co robić je w naszej rzeczywistości gospodarczej. Nie bardzo też wierzę w analizy robione na podstawie takich spisów, bo sceptycznie podchodzę do wiarygodności danych przekazywanych przez rolników. Dla nich to dodatkowe obciążenie, z własnego doświadczenia wiem, że czasem podajemy dane trochę z sufitu - przyznał w "Poglądach i osądach" Herbert Czaja, prezes Izby Rolniczej w Opolu.

Nasz gość dodał, że opolskie rolnictwo bardzo się zmieniło po wejściu Polski do unii. Jak wylicza, w tej chwili mamy 27 600 rolników (to ci, którzy występują o dopłaty), ale tylko część z nich żyje tylko z rolnictwa, większość gdzieś jeszcze pracuje albo wyjeżdża na tak zwane saksy. - Przeciętna wielkość gospodarstwa na Opolszczyźnie to 20 hektarów, z takiego areału nie da się godnie żyć, tu potrzeba co najmniej 100 hektarów. W mojej rodzinnej gminie Zębowice było kiedyś 800 rolników, dziś takich żyjących z gospodarki jest nas może 10 - mówi nam Czaja.

Zobacz także

2021-11-14, godz. 08:30 Bogdan Zwoliński o boomie związanym z branżą budowlaną Mimo rosnących cen materiałów budowlanych, również na Opolszczyźnie trwa boom związany z tą branżą. Zmieniają się przepisy dotyczące tej działalności… » więcej 2021-11-13, godz. 08:30 Wacław Bortnik o brakach kadrowych w inspekcji weterynaryjnej Nie tylko w przychodniach zdrowia znaczącym problemem zaczyna być deficyt młodych lekarzy. Kłopoty kadrowe ma też inspekcja weterynaryjna. Jej działalność… » więcej 2021-11-11, godz. 08:30 Jerzy Wrębiak o zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich W Narodowe Święto Niepodległości rozmowa „W cztery oczy” poświęcona była zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich. O związane… » więcej 2021-11-07, godz. 08:30 Tadeusz Piątkowski o 25-leciu działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku 25-lecie działalności obchodzi Środowiskowy Dom Samopomocy w Prudniku. Był pierwszy na Opolszczyźnie. Tego typu placówki dziennego pobytu są ośrodkami… » więcej 2021-11-06, godz. 08:30 Adriana Dziaczyszyn o różnych aspektach funkcjonowania i realizowania projektów przez Lokalne Grupy Działania Od 15 lat funkcjonują Lokalne Grupy Działania. Zrzeszają przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego oraz pozarządowego. Za pośrednictwem LGD samorządy… » więcej 2021-11-01, godz. 08:30 Marcin Żukowski o poszukiwaniu miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Polski Początek listopada to czas zadumy, kiedy w szczególny sposób wspominamy tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Ich mogiły są… » więcej 2021-10-31, godz. 08:30 Elżbieta Oficjalska o tym, że obok tradycji katolickiej przez wieki funkcjonowały wierzenia ludowe i gusła Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny mają wyjątkowe miejsce w naszym kalendarzu. W tym czasie szczególnie odwiedzamy mogiły bliskich, zapalamy znicze, kładziemy… » więcej 2021-10-30, godz. 08:30 Prof. Jan Żaryn m.in. o postawie opolskich hierarchów w komunistycznych czasach W sobotni poranek zapraszamy do wysłuchania wywiadu z prof. Janem Żarynem, znanym historykiem, znawcą historii Kościoła Katolickiego w Polsce XX wieku. Był… » więcej 2021-10-24, godz. 08:30 Katarzyna Czochara o aktywności sejmowej oraz protestach lekarzy i nauczycieli O aktywność sejmową oraz protesty lekarzy i nauczycieli zapytaliśmy w niedzielny poranek Katarzynę Czocharę, posłankę Prawa i Sprawiedliwości. Pokieruje… » więcej 2021-10-23, godz. 08:35 Piotr Bujak o tematyce ekologicznej i dotyczącej ochrony zabytków w gminie Głogówek Tematyka ekologiczna i dotycząca ochrony zabytków zdominowała poranną rozmowę „W cztery oczy” z Piotrem Bujakiem, burmistrzem Głogówka. Władze gminy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »