Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z Kariną Bedrunką i komentarz Katarzyny…
2018-08-06, 09:54 Autor: Marek Świercz

Rozmowa z Kariną Bedrunką i komentarz Katarzyny Kownackiej

Karina Bedrunka o rozliczaniu unijnych funduszy
Karina Bedrunka z UMWO
- Jako pierwszy region rozliczyliśmy w Brukseli Regionalny Program Operacyjny za lata 2007 - 2013. Przypominam, że mieliśmy wtedy do wydania 427 mln euro, ale w konkursie premiującym skuteczność wydawania unijnych pieniędzy wywalczyliśmy kolejne 150 mln euro. W tym okresie programowania mamy prawie miliard euro. Ile dostaniemy w przyszłym, jeszcze nie wiadomo, negocjacje z Komisją Europejską ruszą w styczniu przyszłego roku - mówiła w rozmowie "W cztery oczy" Karina Bedrunka, dyrektor Departamentu Koordynacji Programów Operacyjnych w opolskim urzędzie marszałkowskim.

Nasz gość mówił także o tym, jak zmieniają się unijne priorytety. Przykładowo dziś w ramach tak zwanych strategii niskoemisyjnych wydajemy duże pieniądze na budowę ścieżek rowerowych, co kilkanaście lat temu byłoby nie do pomyślenia. - Wiemy już, na co unia stawia w przyszłości. Mamy tu pięć obszarów: innowacyjność, działania na rzecz poprawy jakości powietrza, inwestycje w kapitał ludzki, transport oraz rozwój społeczeństwa obywatelskiego, na przykład poprzez wspieranie współpracy w ramach subregionów - mówiła Bedrunka.
Katarzyna Kownacka o oczekiwaniach opolskich przedsiębiorców
Katarzyna Kownacka z OCRG
- W tym okresie programowania OCRG ma dla opolskich przedsiębiorców 160 mln euro, w tym 60 mln na wsparcie innowacyjności. I tu zainteresowanie przedsiębiorców jest bardzo duże, dotychczasowe nabory pokazały, że składane wnioski opiewają na kwoty dwa albo i trzy razy wyższe niż te, jakie mieliśmy do dyspozycji - mówiła w "Poglądach i osądach" Katarzyna Kownacka z Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki.

Kownacka przypomniała także, że w poprzednim okresie w grę wchodziła tzw. innowacyjność wdrożeniowa (czyli wystarczyło wprowadzić na nasz rynek nowoczesną technologię wypracowaną gdzie indziej), w tym okresie jest to innowacyjność badawcza, czyli opolskie firmy muszą wypracować własne oryginalne technologie. - I dobrze sobie z tym radzą. Przykładem mogą być działania na rzecz obniżenia wagi pojazdów albo zastępowania w hodowli drobiu antybiotyków mieszankami ziołowymi - tłumaczyła.

Nasz gość dodał też, że o ile kilkanaście lat temu unijne dotacje wydawane były na walkę z bezrobociem, to dziś bardziej potrzebne są szkolenia podnoszące kwalifikacje pracowników, bo bezrobocie przestało być palącym problemem.

Zobacz także

2021-08-08, godz. 08:20 Monika Bartel o wynikach spisu powszechnego w regionie Opolszczyzna nadal jest na pierwszym miejscu w rankingu odsetek osób, które wzięły udział w spisie powszechnym. W regionie spisanych jest już 57.8% populacji… » więcej 2021-08-07, godz. 08:20 Edyta Hanszke-Lodzińska o szczegółach akcji szczepienia w centrum handlowym Karolinka w Opolu - Zapraszamy osoby od 16 roku życia bez konieczności rejestracji. Osoby niepełnoletnie powinny przynieść zgodę rodziców - powiedziała w porannej rozmowie… » więcej 2021-08-01, godz. 09:06 Bolesław Bezeg o 77. rocznicy Powstania Warszawskiego - Nikt nie chce rewolucji w Nowej Trybunie Opolskiej. Zmiany zawsze następują, kiedy zmienia się redaktor naczelny - powiedział Bolesław Bezeg, kierujący… » więcej 2021-07-31, godz. 09:00 Marek Staszewski o "Białej sobocie" i profilaktyce nowotworów - Mamy nadzieję, że pandemia przerwała swoją działalność, więc chcielibyśmy umożliwić Państwo spotkanie z naszymi lekarzami również w sobotę. Chcielibyśmy… » więcej 2021-07-25, godz. 08:30 Marek Cholewa o lotniczym pogotowiu pożarowym, w które będzie zaangażowane Nadleśnictwo Opole Szykuje się duża współpraca między kilkoma wojewódzkimi funduszami środowiska i gospodarki wodnej a Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Katowicach… » więcej 2021-07-24, godz. 08:30 Janusz Trzepizur o remoncie Miejskiego Stadionu Lekkoatletycznego w Opolu i opolskich olimpijczykach, którzy wystąpią… » więcej 2021-07-18, godz. 08:20 Grzegorz Adamczyk o tym, czy należy przywrócić handel w niedzielę Zakaz handlu w niedzielę - odkąd powstał ten pomysł wzbudza kontrowersje i polaryzuje społeczeństwo. Niektórzy chcą aby odejść od tego rozwiązania i… » więcej 2021-07-17, godz. 08:18 Łukasz Schreiber o zawodach szachowych o Puchar Polski, które odbędą się w Opolu Porannym gościem Radia Opole był Łukasz Schreiber, poseł PiS i członek Rady Ministrów. Nie była to jednak typowa rozmowa polityczna, ponieważ nasz gość… » więcej 2021-07-11, godz. 08:30 Stanisław Szwed o problemie demografii, szczególnie widocznym na Opolszczyźnie Gościem porannej rozmowy był Stanisław Szwed, minister rodziny i polityki społecznej z którym rozmawialiśmy o problemie demografii, szczególnie widocznym… » więcej 2021-07-10, godz. 08:30 Violetta Porowska o wizycie na Opolszczyźnie Marszałek Sejmu Elżbiety Witek Sobotni dzień będzie nieco polityczny ale też w duchu pamięci o historii. Na Opolszczyznę przyjechała bowiem Marszałek Sejmu Elżbieta Witek, która w Kędzierzynie-Koźlu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »