Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowa z Andrzejem Bułą i komentarz Jacka Suski ...
2018-05-16, 10:51 Autor: Marek Świercz (oprac. Justyna Krzyżanowska)

Rozmowa z Andrzejem Bułą i komentarz Jacka Suskiego

Andrzej Buła o projektach unijnych realizowanych w regionie
Andrzej Buła, marszałek regionu
– To prawda, że Ministerstwo Rozwoju chwali nas za tempo, w jakim wydajemy unijne pieniądze. Niektóre regiony mają z tym problem, mówi się nawet, że jeśli będzie tak dalej, to część przyznanych im środków zostanie przekazana innym regionom. Dla nas najważniejsze jest to, by spełnić wymagania unii, bo wtedy nie stracimy 6 procent, które unia trzyma w rezerwie. W naszym przypadku to 60 mln euro – mówił w rozmowie „W cztery oczy” marszałek Andrzej Buła. Nasz gość podkreślił także, że nie byłoby tego sukcesu, gdyby nie dobra współpraca z beneficjantami. – Dobrze nam się pracuje z samorządami, przykładem może być 25 projektów rewitalizacyjnych na kwotę 170 mln zł – stwierdził. Buła potwierdził także, że sejmik chce rozpocząć dyskusję na temat konstytucji dla nauki i tego, jak jej wejście w życie wpłynie na opolskie uczelnie. – Samorząd województwa jest mocno zaangażowany w życie akademickie, w poprzednim okresie programowania uniwersytet i politechnika dosrały od nas na inwestycje po około 100 mln zł – tłumaczył.
Jacek Suski o programach unijnych realizowanych przez WUP w Opolu
Jacek Suski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu
– Mamy w tym okresie programowania na tak zwane miękkie projekty około 600 mln zł z Europejskiego Funduszu Społecznego. Wymagania unii odnośnie spełnienia tak zwanych wskaźników są surowsze niż poprzednio, ale na razie te wskaźniki spełniamy. To ważne, bo groziłby nam zwrot pieniędzy – mówił w „Poglądach i osądach” Jacek Suski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu. Jak mówi nasz gość, najważniejsze programy to Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój adresowany do ludzi w wieku 15 - 29 lat (w sumie 160 mln zł, z czego za 107 mln zajęto się już 8 tysiącami osób), wsparcie szkolnictwa zawodowego (154 mln zł), program „Opolskie dla rodziców i dzieci” (w sumie 5,4 mln, za które do tej pory zapewniono opiekę małym dzieciom do lat 3 w 180 rodzinach), wreszcie program dotacji dla osób, które chcą rozpocząć działalność gospodarczą (można dostać około 25 tys. zł). – Ten program nie rozwija się tak, jakbyśmy chcieli, ale to dlatego, że warunki stawiane beneficjentom są dość ostre – tłumaczy Suski.

Zobacz także

2018-05-03, godz. 08:30 Z historykiem Grzegorzem Bortnikiem o Konstytucji 3 maja - Konstytucja była przełomowym dokumentem w historii naszego kraju - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Grzegorz Bortnik, nauczyciel historii w Publicznej Szkol ... » więcej 2018-05-02, godz. 09:35 Rozmowa z mjr. Wojciechem Bakalarzem i komentarz dr. hab. Marka Białokura Major Wojciech Bakalarz z Ochotniczego Szwadronu Kawalerii Ziemi Opolskiej - Nasz Ochotniczy Szwadron Kawalerii Ziemi Opolskiej, stworzony z inicjatywy majora ... » więcej 2018-05-01, godz. 09:00 Rozmowa z Małgorzatą Meisner o 36. Krapkowickim Biegu Ulicznym - Po raz kolejny odnotowujemy rekord frekwencji, co nas bardzo cieszy - powiedziała w "Poglądach i osądach" Małgorzata Meisner, dyrektor 36. Krapkowickiego Bi ... » więcej 2018-05-01, godz. 08:30 Rozmowa z Janem Czeszkiewiczem o modzie na posiadanie własnych ogródków działkowych - W ostatnich 3 latach zauważamy modę na posiadanie działki wśród młodych - tak w rozmowie "W cztery oczy" powiedział Jan Czeszkiewicz, wiceprezes ogródków dz ... » więcej 2018-04-30, godz. 09:30 Rozmowy z Marcinem Wycisło i Grzegorzem Adamczykiem Marcin Wycisło, wójt Jemielnicy - Zapraszamy wszystkich do Jemielnicy na VIII Jarmark Cysterski i VII Diecezjalne Święto Rodziny. Program jest bardzo atrakcyj ... » więcej 2018-04-29, godz. 09:00 Rozmowa z Marcinem Oleksiukiem z WSZiA - W miejscu katastrofy nadal stoją opuszczone budynki, nadal stoi także sama elektrownia atomowa - wspominał w "Poglądach i osądach" swoją wizytę w Czarnobylu ... » więcej 2018-04-29, godz. 08:30 Rozmowa z Waldemarem Kampą o tym, czy kąpieliska nad jeziorami będą otwarte przez cały rok i kiedy w jeziorach znikną ... Stare kempingi a deptaki też nie przypominające miejscowości turystycznych, to obraz jaki możemy zastać w okolicach Jeziora Średniego w Turawie. Dlaczego tak ... » więcej 2018-04-28, godz. 09:00 Rozmowa z ks. Robertem Sadlakiem o dniu otwartym w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Opolu - Staropolskie przysłowie mówi: "Gość dom, Bóg w dom", a my dziś oczekujemy na tych, którzy do nas przyjadą, by mile ich podjąć i zapewnić atrakcje - powiedzi ... » więcej 2018-04-28, godz. 08:30 Rozmowa z Tomaszem Maciasiem o szczegółach dotyczących programu mieszkań dla specjalistów i seniorów Opole oferuje mieszkania dla specjalistów - tak w rozmowie "W cztery oczy" mówił Tomasz Maciaś, prezes Opolskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego Specjali ... » więcej 2018-04-27, godz. 08:45 Wojewoda Adrian Czubak oraz autor projektu Arkadiusz Hasny o miejscu upamiętniającym katastrofę smoleńską Adrian Czubak, wojewoda opolski W rozmowie "W cztery oczy" wojewoda opolski, Adrian Czubak, opowiadał o zwycięskim projekcie miejsca upamiętniającego katastro ... » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »