Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z Jackiem Ruszczewskim oraz komentarz asp…
2018-03-27, 09:34 Autor: Marek Świercz (oprac. MS)

Rozmowa z Jackiem Ruszczewskim oraz komentarz asp. Karola Brandysa

Jacek Ruszczewski o raporcie na temat przeciwdziałania narkomanii
Jacek Ruszczewski, pełnomocnik Zarządu Województwa do spraw profilaktyki uzależnień
- Narkomania to temat, który budzi bardzo silne emocje, rodzice boją się, nieraz panicznie, o swoje dzieci. To oczywiście poważny problem, ale nie należy go demonizować. Młodzi ludzie mają skłonność do eksperymentów, badania pokazują, że incydentalny kontakt z nielegalnymi używkami ma ponad 40 procent starszych nastolatków. Trudno ich uznać za narkomanów, którzy wymagają hospitalizacji i pomocy medycznej. Problemowe używanie marihuany dotyczy raptem kilku procent z nich - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Jacek Ruszczewski, pełnomocnik Zarządu Województwa do spraw profilaktyki uzależnień, który będzie dziś na sesji Sejmiku Województwa Opolskiego prezentował informację na temat realizacji programu przeciwdziałania narkomanii w latach 2016 -2017.

Jak mówi nasz gość, badania ESPAD, robione co cztery lata pokazały, że w latach 90. nastąpiło swego rodzaju otwarcie na Europę, które wiązało się także z negatywnymi skutkami w rodzaju otwarcia na nielegalne używki. - Kiedyś dotyczyło to głównie nastolatków, ale stopniowo dołączyły także dziewcząt - mówi Ruszczewski.

Kolejne badanie ESPAD zostanie przeprowadzone na Opolszczyźnie w przyszłym roku.
Asp. Karol Brandys o przestępczości narkotykowej na Opolszczyźnie
Asp. Karol Brandys z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu
- Co roku zabezpieczamy na Opolszczyźnie około 50 kilogramów marihuany i likwidujemy kilkanaście plantacji konopi indyjskich. W sumie to dwa - trzy tysiące krzaków rocznie. Co roku rekwirujemy też od 10 do 15 kg amfetaminy i kilkaset tabletek innych narkotyków, takich jak ecstasy - mówił w "Poglądach i osądach" asp. Karol Brandys z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu.

Przykładem takiej akcji było namierzenie w roku 2016 plantacji pod Nysą - kryminalni znaleźli tam dwa tysiące krzewów i 40 kg suszu. Innym - rozbicie szajki z Sopotu, która prowadziła w Czechach plantację pod przykrywką firmy handlującej egzotycznymi wężami. Oprócz terrariów z gadami odkryto tam 150 dorodnych półtorametrowych krzewów.

Nasz gość mówi, że dla narkotykowych szajek to znakomity biznes - czarnorynkowa wartość kilograma marihuany dochodzi do 40 tys. zł.

- Za posiadanie nielegalnych używek grozi do 3 lat więzienia, za produkcję i sprzedaż do 10. Gdy w grę wchodzi recydywa, kara może być podniesiona o połowę - dodaje asp. Brandys.

Zobacz także

2021-11-14, godz. 08:30 Bogdan Zwoliński o boomie związanym z branżą budowlaną Mimo rosnących cen materiałów budowlanych, również na Opolszczyźnie trwa boom związany z tą branżą. Zmieniają się przepisy dotyczące tej działalności… » więcej 2021-11-13, godz. 08:30 Wacław Bortnik o brakach kadrowych w inspekcji weterynaryjnej Nie tylko w przychodniach zdrowia znaczącym problemem zaczyna być deficyt młodych lekarzy. Kłopoty kadrowe ma też inspekcja weterynaryjna. Jej działalność… » więcej 2021-11-11, godz. 08:30 Jerzy Wrębiak o zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich W Narodowe Święto Niepodległości rozmowa „W cztery oczy” poświęcona była zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich. O związane… » więcej 2021-11-07, godz. 08:30 Tadeusz Piątkowski o 25-leciu działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku 25-lecie działalności obchodzi Środowiskowy Dom Samopomocy w Prudniku. Był pierwszy na Opolszczyźnie. Tego typu placówki dziennego pobytu są ośrodkami… » więcej 2021-11-06, godz. 08:30 Adriana Dziaczyszyn o różnych aspektach funkcjonowania i realizowania projektów przez Lokalne Grupy Działania Od 15 lat funkcjonują Lokalne Grupy Działania. Zrzeszają przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego oraz pozarządowego. Za pośrednictwem LGD samorządy… » więcej 2021-11-01, godz. 08:30 Marcin Żukowski o poszukiwaniu miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Polski Początek listopada to czas zadumy, kiedy w szczególny sposób wspominamy tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Ich mogiły są… » więcej 2021-10-31, godz. 08:30 Elżbieta Oficjalska o tym, że obok tradycji katolickiej przez wieki funkcjonowały wierzenia ludowe i gusła Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny mają wyjątkowe miejsce w naszym kalendarzu. W tym czasie szczególnie odwiedzamy mogiły bliskich, zapalamy znicze, kładziemy… » więcej 2021-10-30, godz. 08:30 Prof. Jan Żaryn m.in. o postawie opolskich hierarchów w komunistycznych czasach W sobotni poranek zapraszamy do wysłuchania wywiadu z prof. Janem Żarynem, znanym historykiem, znawcą historii Kościoła Katolickiego w Polsce XX wieku. Był… » więcej 2021-10-24, godz. 08:30 Katarzyna Czochara o aktywności sejmowej oraz protestach lekarzy i nauczycieli O aktywność sejmową oraz protesty lekarzy i nauczycieli zapytaliśmy w niedzielny poranek Katarzynę Czocharę, posłankę Prawa i Sprawiedliwości. Pokieruje… » więcej 2021-10-23, godz. 08:35 Piotr Bujak o tematyce ekologicznej i dotyczącej ochrony zabytków w gminie Głogówek Tematyka ekologiczna i dotycząca ochrony zabytków zdominowała poranną rozmowę „W cztery oczy” z Piotrem Bujakiem, burmistrzem Głogówka. Władze gminy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »