Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z Ireneuszem Jakim i komentarz prof. Arkadiusza…
2018-03-23, 10:47 Autor: Marek Świercz (oprac. Justyna Krzyżanowska)

Rozmowa z Ireneuszem Jakim i komentarz prof. Arkadiusza Nowaka

Ireneusz Jaki o obchodach Światowego Dnia Wody w Opolu
Ireneusz Jaki, prezes spółki Wodociągi i Kanalizacja w Opolu
– Obchody Światowego Dnia Wody to dla nas nie tylko okazja do pokazania opolanom, jak działamy, ale także sposób promocji naszej wody. Jest naprawdę bardzo dobra, zdrowa i tania. Można ją pić prostu z kranu – mówił w rozmowie „W cztery oczy” Ireneusz Jaki, prezes spółki Wodociągi i Kanalizacja w Opolu, opowiadając także o bogatym programie sobotnich obchodów Światowego Dnia Wody.

Nasz gość mówił także o inwestycjach, które realizuje WiK dzięki unijnym pieniądzom pozyskanym z krajowych programów. Jak podkreślił, w grę wchodzi największy program inwestycyjny w historii Opola, kosztujący w sumie około 200 milionów złotych. To między innymi prawie 150 mln na remont oczyszczalni, 7,5 mln na przekształcenie zabytkowej wieży ciśnień w atrakcję turystyczną oraz kolejne 5 mln na zintegrowany program informatyczny. – Modernizacja oczyszczalni poprawi komfort życia opolan, bo w grę wchodzi także hermetyzacja, dzięki której znikną nieprzyjemne zapachy. Sięgamy po absolutnie innowacyjne technologie, stąd ogromne zainteresowanie potencjalnych wykonawców – mówił prezes WiK.
Prof. Arkadiusz Nowak o tym, że Polska ma takie problemy z wodą jak Egipt
Prof. Arkadiusz Nowak, przyrodnik z Uniwersytetu Opolskiego
– Może trudno w to uwierzyć, ale Polska ma takie problemy z wodą jak Egipt. Na świecie już dziś około miliarda ludzi ma niewystarczający dostęp do zdrowej wody pitnej. Gdy zaczyna brakować wody, pojawiają się problemy z wyżywieniem populacji, wybuchają konflikty, których konsekwencją są wielkie migracje. Tak było zawsze, tak jest i teraz – mówił w „Poglądach i osądach” prof. Arkadiusz Nowak, przyrodnik z Uniwersytetu Opolskiego.

Nasz gość zwrócił uwagę także na to, że suche lata powodują obniżenie poziomu wody gruntowej, co uderza w lasy, bo osłabia drzewostan, który jest natychmiast atakowany przez szkodniki. W efekcie mamy masowe wycinki, czego przykładem mogą być zbocza Biskupiej Kopy, gdzie trzeba było wyciąć ogromną ilość świerków. Nowak dodaje przy tym, że lasy – te prawdziwe, że ściółką, a nie te sadzone z myślą o pozyskaniu desek – są kluczowe dla utrzymania wody. – W naszym województwie 25 procent powierzchni to lasy a z powodzeniem mogłoby to być 30 procent – przekonuje.

Zobacz także

2021-11-14, godz. 08:30 Bogdan Zwoliński o boomie związanym z branżą budowlaną Mimo rosnących cen materiałów budowlanych, również na Opolszczyźnie trwa boom związany z tą branżą. Zmieniają się przepisy dotyczące tej działalności… » więcej 2021-11-13, godz. 08:30 Wacław Bortnik o brakach kadrowych w inspekcji weterynaryjnej Nie tylko w przychodniach zdrowia znaczącym problemem zaczyna być deficyt młodych lekarzy. Kłopoty kadrowe ma też inspekcja weterynaryjna. Jej działalność… » więcej 2021-11-11, godz. 08:30 Jerzy Wrębiak o zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich W Narodowe Święto Niepodległości rozmowa „W cztery oczy” poświęcona była zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich. O związane… » więcej 2021-11-07, godz. 08:30 Tadeusz Piątkowski o 25-leciu działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku 25-lecie działalności obchodzi Środowiskowy Dom Samopomocy w Prudniku. Był pierwszy na Opolszczyźnie. Tego typu placówki dziennego pobytu są ośrodkami… » więcej 2021-11-06, godz. 08:30 Adriana Dziaczyszyn o różnych aspektach funkcjonowania i realizowania projektów przez Lokalne Grupy Działania Od 15 lat funkcjonują Lokalne Grupy Działania. Zrzeszają przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego oraz pozarządowego. Za pośrednictwem LGD samorządy… » więcej 2021-11-01, godz. 08:30 Marcin Żukowski o poszukiwaniu miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Polski Początek listopada to czas zadumy, kiedy w szczególny sposób wspominamy tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Ich mogiły są… » więcej 2021-10-31, godz. 08:30 Elżbieta Oficjalska o tym, że obok tradycji katolickiej przez wieki funkcjonowały wierzenia ludowe i gusła Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny mają wyjątkowe miejsce w naszym kalendarzu. W tym czasie szczególnie odwiedzamy mogiły bliskich, zapalamy znicze, kładziemy… » więcej 2021-10-30, godz. 08:30 Prof. Jan Żaryn m.in. o postawie opolskich hierarchów w komunistycznych czasach W sobotni poranek zapraszamy do wysłuchania wywiadu z prof. Janem Żarynem, znanym historykiem, znawcą historii Kościoła Katolickiego w Polsce XX wieku. Był… » więcej 2021-10-24, godz. 08:30 Katarzyna Czochara o aktywności sejmowej oraz protestach lekarzy i nauczycieli O aktywność sejmową oraz protesty lekarzy i nauczycieli zapytaliśmy w niedzielny poranek Katarzynę Czocharę, posłankę Prawa i Sprawiedliwości. Pokieruje… » więcej 2021-10-23, godz. 08:35 Piotr Bujak o tematyce ekologicznej i dotyczącej ochrony zabytków w gminie Głogówek Tematyka ekologiczna i dotycząca ochrony zabytków zdominowała poranną rozmowę „W cztery oczy” z Piotrem Bujakiem, burmistrzem Głogówka. Władze gminy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »