Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z Rafałem Tkaczem i komentarz dr. Grzegorza…
2018-02-01, 09:11 Autor: Marek Świercz (oprac. Paula Hołubowicz)

Rozmowa z Rafałem Tkaczem i komentarz dr. Grzegorza Balawajdera

Rafał Tkacz o drugim etapie konkursu "Wybieram wybory"
- Wczoraj minął termin zsyłania prac w drugim etapie konkursu "Wybieram wybory". W pierwszym etapie wzięło udział około 200 uczniów szkół ponadgimnazjalnych, do regionalnego finału przeszło 16, ostatecznie eseje przysłało nam 13. Teraz wybierzemy trzech najlepszych, w tym przedstawiciela Opolszczyzny, który 15 marca weźmie udział finale centralnym w Warszawie. Będzie musiał miedzy innymi wykazać się wiedzą na temat nowej ordynacji samorządowej - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego. Przypomnijmy: Radio Opole objęło konkurs "Wybieram wybory" patronatem.

Nasz gość mówił też o najważniejszych zmianach w ordynacji. Od tych wyborów wchodzi dwukadencyjność włodarzy gmin, kadencja trwać będzie nie cztery, ale pięć lat. Wybory jednomandatowe pozostają w gminach do 20 tysięcy mieszkańców. Wszystkie gminy teraz mają dwa miesiące na wyznaczenie nowych okręgów wyborczych. Kształt okręgów w wyborach do sejmików poznamy do momentu zarządzenia wyborów (między 16 lipca a 16 sierpnia). - Nie jest przesadzone, że będzie to 10 trzymandatowych okręgów, jak wcześniej mówiono. W przypadku tych wyborów po raz ostatni o kształcie okręgów będzie decydował sejmik - mówi Tkacz.
Dr Grzegorz Balawajder o polskim problemie z frekwencją wyborczą
- Problemy z frekwencją wyborczą w Polsce mają różne przyczyny. To po części dziedzictwo historii, nieufności Polaków do własnego państwa, które w czasach zaborów czy PRL wcale nie było własne. Po transformacji pojawiły się także żale do polityków, opinie, że się w nowej rzeczywistości dobrze urządzili, zapominając o ludziach. Nawet gdyby wprowadzić obowiązek wyborczy, który obowiązuje w 30 krajach na świecie, Polacy z przekory by nie głosowali – mówił w „Poglądach i osądach” dr Grzegorz Balawajder, politolog z Uniwersytetu Opolskiego. Nasz gość dodał także, że Polacy słabo orientują się w przepisach ordynacji, czego dowodem mogą być poprzednie wybory samorządowe i głośny efekt „pierwszej strony książeczki wyborczej”.

Zdaniem naszego gościa, kształt ordynacji ma znaczący wpływ na wynik wyborów. Nowa ordynacja samorządowa premiuje duże ugrupowanie, co rozumie obóz rządzący a z czym ma problem opozycja, która deklaruje chęć zjednoczenia, ale na razie nie idą za tym żadne konkrety.

Zobacz także

2021-11-14, godz. 08:30 Bogdan Zwoliński o boomie związanym z branżą budowlaną Mimo rosnących cen materiałów budowlanych, również na Opolszczyźnie trwa boom związany z tą branżą. Zmieniają się przepisy dotyczące tej działalności… » więcej 2021-11-13, godz. 08:30 Wacław Bortnik o brakach kadrowych w inspekcji weterynaryjnej Nie tylko w przychodniach zdrowia znaczącym problemem zaczyna być deficyt młodych lekarzy. Kłopoty kadrowe ma też inspekcja weterynaryjna. Jej działalność… » więcej 2021-11-11, godz. 08:30 Jerzy Wrębiak o zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich W Narodowe Święto Niepodległości rozmowa „W cztery oczy” poświęcona była zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich. O związane… » więcej 2021-11-07, godz. 08:30 Tadeusz Piątkowski o 25-leciu działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku 25-lecie działalności obchodzi Środowiskowy Dom Samopomocy w Prudniku. Był pierwszy na Opolszczyźnie. Tego typu placówki dziennego pobytu są ośrodkami… » więcej 2021-11-06, godz. 08:30 Adriana Dziaczyszyn o różnych aspektach funkcjonowania i realizowania projektów przez Lokalne Grupy Działania Od 15 lat funkcjonują Lokalne Grupy Działania. Zrzeszają przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego oraz pozarządowego. Za pośrednictwem LGD samorządy… » więcej 2021-11-01, godz. 08:30 Marcin Żukowski o poszukiwaniu miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Polski Początek listopada to czas zadumy, kiedy w szczególny sposób wspominamy tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Ich mogiły są… » więcej 2021-10-31, godz. 08:30 Elżbieta Oficjalska o tym, że obok tradycji katolickiej przez wieki funkcjonowały wierzenia ludowe i gusła Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny mają wyjątkowe miejsce w naszym kalendarzu. W tym czasie szczególnie odwiedzamy mogiły bliskich, zapalamy znicze, kładziemy… » więcej 2021-10-30, godz. 08:30 Prof. Jan Żaryn m.in. o postawie opolskich hierarchów w komunistycznych czasach W sobotni poranek zapraszamy do wysłuchania wywiadu z prof. Janem Żarynem, znanym historykiem, znawcą historii Kościoła Katolickiego w Polsce XX wieku. Był… » więcej 2021-10-24, godz. 08:30 Katarzyna Czochara o aktywności sejmowej oraz protestach lekarzy i nauczycieli O aktywność sejmową oraz protesty lekarzy i nauczycieli zapytaliśmy w niedzielny poranek Katarzynę Czocharę, posłankę Prawa i Sprawiedliwości. Pokieruje… » więcej 2021-10-23, godz. 08:35 Piotr Bujak o tematyce ekologicznej i dotyczącej ochrony zabytków w gminie Głogówek Tematyka ekologiczna i dotycząca ochrony zabytków zdominowała poranną rozmowę „W cztery oczy” z Piotrem Bujakiem, burmistrzem Głogówka. Władze gminy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »