Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowa z dr inż. Iwoną Kłosok-Bazan i komentarz ...
2017-12-07, 10:15 Autor: Zbigniew Górniak (oprac. Justyna Krzyżanowska)

Rozmowa z dr inż. Iwoną Kłosok-Bazan i komentarz Mateusza Filipowskiego

Dr inż. Iwona Kłosok-Bazan o tym, że woda w okolicach Głubczyc nie jest skażona
Dr inż. Iwona Kłosok-Bazan z Politechniki Opolskiej, ekspert ds. jakości wody i technolog wody
W rozmowie „W cztery oczy” naszym gościem była dr inż. Iwona Kłosok-Bazan z Politechniki Opolskiej, ekspert ds. jakości wody i technolog wody, która w środę wieczorem spotkała się z mieszkańcami Mokrego pod Głubczycami, gdzie wykryto wodę skażoną radonem. Radio Opole nagłaśnia kłopoty mieszkańców Mokrego od kilku dni. Pani inżynier uspokoiła, że woda w okolicach Głubczyc nie jest skażona, a jej podwyższona nieco radioaktywność nie jest w żaden sposób szkodliwa dla zdrowia. Mimo to, głubczyckie wodociągi i tak wprowadzą technologię oczyszczania wody z radonu. Znalazł się on w niej z przyczyn naturalnych (specyfika geologiczna terenu). Przeprowadzone też będą badania wody pobranej z kranów u odbiorców, a nie z ujęcia (po drodze radon, który jest gazem szlachetnym) uwalnia się, więc jego zawartość w wodzie dostępnej w mieszkaniu odbiorcy jest jeszcze mniejsza niż w zbiorniku.
Mateusz Filipowski o tym, jak chronić najskuteczniej wodę przed substancjami radioaktywnymi i nie tylko
Mateusz Filipowski, wiceprezes zarządu ds. technicznych i inwestycyjnych Wodociągów i Kanalizacji
A w "Poglądach i osądach" gościem Radia Opole był Mateusz Filipowski, wiceprezes zarządu ds. technicznych i inwestycyjnych Wodociągów i Kanalizacji. Naszego gościa zapytaliśmy m.in. o to, jak chronić najskuteczniej wodę przed substancjami radioaktywnymi i nie tylko? Czy ujęcia wód WiK są należycie strzeżone przed atakiem sabotażystów? Jak rozpoznać skażenie? Jak wodę oczyszczać? Jak ją badać? Czy mieszkańcy Opola też mogą mieć ten problem jak mieszkańcy Mokrego pod Głubczycami? Co to jest Akademia Wodna i jak zabezpieczyć wodomierz przed zimą?

Zobacz także

2018-03-06, godz. 09:34 Rozmowa z Joanną Kardasińską i komentarz Piotra Mielca Joanna Kardasińska, menedżer zamku w Niemodlinie - Kluczowym słowem jest tu sieciowanie, chcemy stworzyć swego rodzaju klaster turystyczny, wspierać się w poz ... » więcej 2018-03-04, godz. 13:56 Rozmowa ze Zbigniewem Bahryjem oraz komentarz Szymona Ogłazy Zbigniew Bahryj, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Opolu - Atak zimy opóźnił prace, ale podtrzymuję opinię, że potrzeba 2 miesięcy do zakończenia remontu uli ... » więcej 2018-03-04, godz. 08:35 Rozmowa z Walburgą Węgrzyk, pasjonatka, która w Nieznaszynie uruchomiła stację bolidową Jak może wyglądać meteoryt, który spadł w okolicach Domecka w gminie Komprachcice, ile kilogramów może ważyć i jak odróżnić meteoryt od kamieni? To w rozmowie ... » więcej 2018-03-03, godz. 08:30 Rozmowa z Tomaszem Kruppą, lekarzem weterynarii, specjalistą od chorób trzody chlewnej Zakaz hodowli świń wspólnie z krowami - tak zakładają nowe przepisy, które weszły w życie z końcem lutego. Sprawa ma związek z ograniczeniem rozprzestrzeniani ... » więcej 2018-03-02, godz. 10:45 Rozmowa z Piotrem Woźniakiem i komentarz Artura Grychowskiego Piotr Woźniak, wicestarosta powiatu nyskiego - W głuchołaskim szpitalu mamy kłopoty kadrowe, które wynikają z bolączek systemowych - powiedział w porannej roz ... » więcej 2018-03-01, godz. 10:35 Rozmowa z Mirosławem Pietruchą i komentarz Arkadiusza Wiśniewskiego Mirosław Pietrucha, wiceprezydent Opola – Takich planów nie miałem i w dalszym ciągu nie mam – tak w rozmowie „W cztery oczy” powiedział wiceprezydent Opola M ... » więcej 2018-02-28, godz. 10:16 Rozmowa z Przemysławem Zychem i komentarz Krzysztofa Machały Przemysław Zych, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Opolu – Życzyłbym sobie, żeby stan techniczny pięcioletniej pływalni „Wodna Nuta” był lepszy ... » więcej 2018-02-27, godz. 09:33 Rozmowa z Jarosławem Pilcem i komentarz Leszka Gawrońskiego W rozmowie "W cztery oczy" rozmawialiśmy na temat infolinii antysmogowej. Inicjator pomysłu Jarosław Pilc z Fundacji Dla Czystego Powietrza w Opolu tłumaczył, ... » więcej 2018-02-26, godz. 09:00 Rozmowa z Marcinem Ociepą oraz komentarz Jarosława Mamali Marcin Ociepa, wiceminister przedsiębiorczości i technologii - W relacjach gospodarczych z Unią Europejską potrzebny jest głos rozsądku, który reprezentują po ... » więcej 2018-02-25, godz. 09:05 Rozmowy z Barbarą Leszczyńską i ks. Piotrem Kucem Barbara Leszczyńska, Kierownik Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie Resort Sprawiedliwości chce, aby przed rozpoczęciem postępowan ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »