Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z Mieczysławem Wojtaszkiem i komentarz Doroty…
2017-10-19, 10:42 Autor: Zbigniew Górniak (oprac. Justyna Krzyżanowska)

Rozmowa z Mieczysławem Wojtaszkiem i komentarz Doroty Rutkowskiej

Mieczysław Wojtaszek o tym kto i dlaczego musi oddać pieniądze z programu 500+
Mieczysław Wojtaszek, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Urzędu Wojewódzkiego w Opolu
W rozmowie "W cztery oczy" gościem Radia Opole był Mieczysław Wojtaszek, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Urzędu Wojewódzkiego w Opolu. Rozmawialiśmy z nim o pieniądzach z programu 500+, jakie muszę teraz oddać ci, którzy je bezprawnie pobrali. To 102 tys. zł. za okres 18 miesięcy. W tym czasie Opolanie otrzymali w ramach projektu 707 mln. zł pomocy, zatem odsetek nienależnych świadczeń był minimalny. Na dodatek te nienależne świadczenie niekoniecznie musiały wynikać ze złych intencji obdarowanych, czasem źle wypełnili dokumenty, czasem w trackie trwania programu znaleźli nową pracę lub dodatkowe źródło dochodu, ew. rozwiedli się. Programem w regionie objętych jest 80 tys. dzieci, a dyrektor Wojtaszek podkreślił, że zaledwie 30 świadczeń wydano w formie nie pieniężnej, lecz materialnej (ubrania, leki, żywność), co świadczy o tym, iż niesprawiedliwe i mylne okazały się prognozy, że biedniejsi Polacy przepiją pomoc z programu 500+.
Dorota Rutkowska o tym, na co Opolanie wydają pieniądze z programu 500+
Dorota Rutkowska, zastępca dyrektora Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Urzędu Wojewódzkiego w Opolu
Podobnego zdania była zastępczyni dyrektora Wojtaszka – Dorota Rutkowska – która mówiła, że wydatki z pomocy spełniały typowe kryteria tzw. piramidy Maslowa. Najpierw Opolanie zaspokoili swoje najważniejsze potrzeby: zapełnili lodówki, kupili dzieciom buty, ubrania, książki i leki. Potem zaczęli realizować potrzeby wyższego rzędu: wczasy, wycieczki, zwiedzanie. Następnie realizacja pomocy wskoczyła na wyższą półkę: finansowanie hobby, nauka języków, kursy, sport, korepetycje. Wg. Doroty Ruktowskiej program 500+ poprawił kondycję polskich rodzin i zmienił profile osób przychodzących do pomocy społecznej. Dziś robią to już ludzie, którzy wyjątkowo nie potrafią sobie radzić w życiu (choroba, nałogi) lub po prostu wybrali żywot „wolnego ptaka”.

Zobacz także

2021-11-14, godz. 08:30 Bogdan Zwoliński o boomie związanym z branżą budowlaną Mimo rosnących cen materiałów budowlanych, również na Opolszczyźnie trwa boom związany z tą branżą. Zmieniają się przepisy dotyczące tej działalności… » więcej 2021-11-13, godz. 08:30 Wacław Bortnik o brakach kadrowych w inspekcji weterynaryjnej Nie tylko w przychodniach zdrowia znaczącym problemem zaczyna być deficyt młodych lekarzy. Kłopoty kadrowe ma też inspekcja weterynaryjna. Jej działalność… » więcej 2021-11-11, godz. 08:30 Jerzy Wrębiak o zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich W Narodowe Święto Niepodległości rozmowa „W cztery oczy” poświęcona była zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich. O związane… » więcej 2021-11-07, godz. 08:30 Tadeusz Piątkowski o 25-leciu działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku 25-lecie działalności obchodzi Środowiskowy Dom Samopomocy w Prudniku. Był pierwszy na Opolszczyźnie. Tego typu placówki dziennego pobytu są ośrodkami… » więcej 2021-11-06, godz. 08:30 Adriana Dziaczyszyn o różnych aspektach funkcjonowania i realizowania projektów przez Lokalne Grupy Działania Od 15 lat funkcjonują Lokalne Grupy Działania. Zrzeszają przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego oraz pozarządowego. Za pośrednictwem LGD samorządy… » więcej 2021-11-01, godz. 08:30 Marcin Żukowski o poszukiwaniu miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Polski Początek listopada to czas zadumy, kiedy w szczególny sposób wspominamy tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Ich mogiły są… » więcej 2021-10-31, godz. 08:30 Elżbieta Oficjalska o tym, że obok tradycji katolickiej przez wieki funkcjonowały wierzenia ludowe i gusła Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny mają wyjątkowe miejsce w naszym kalendarzu. W tym czasie szczególnie odwiedzamy mogiły bliskich, zapalamy znicze, kładziemy… » więcej 2021-10-30, godz. 08:30 Prof. Jan Żaryn m.in. o postawie opolskich hierarchów w komunistycznych czasach W sobotni poranek zapraszamy do wysłuchania wywiadu z prof. Janem Żarynem, znanym historykiem, znawcą historii Kościoła Katolickiego w Polsce XX wieku. Był… » więcej 2021-10-24, godz. 08:30 Katarzyna Czochara o aktywności sejmowej oraz protestach lekarzy i nauczycieli O aktywność sejmową oraz protesty lekarzy i nauczycieli zapytaliśmy w niedzielny poranek Katarzynę Czocharę, posłankę Prawa i Sprawiedliwości. Pokieruje… » więcej 2021-10-23, godz. 08:35 Piotr Bujak o tematyce ekologicznej i dotyczącej ochrony zabytków w gminie Głogówek Tematyka ekologiczna i dotycząca ochrony zabytków zdominowała poranną rozmowę „W cztery oczy” z Piotrem Bujakiem, burmistrzem Głogówka. Władze gminy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »