Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z Małgorzatą Wilkos i komentarz dr. Mariusza…
2017-04-25, 08:34 Autor: Paula Hołubowicz

Rozmowa z Małgorzatą Wilkos i komentarz dr. Mariusza Patelskiego

Małgorzata Wilkos o konieczności zmiany nazw niektórych ulic
Małgorzata Wilkos, radna Solidarnej Polski
- Obchody 800-lecia Opola to dobra okazja, by przypomnieć nie tylko odległe czasy średniowiecza, ale także nowożytną historię naszego miasta. Z wnioskiem o upamiętnienie biskupa Antoniego Adamiuka wystąpił wiceprzewodniczący opolskiej rady Miasta, Marek Kawa. To będą duże uroczystości: o 11:00 msza w katedrze, o 12:00 spotkanie na skwerku, który będzie nosił imię biskupa Adamiuka, o 13:00 konferencja naukowa w Instytucie Historii - mówiła w rozmowie "W cztery oczy" Małgorzata Wilkos, radna Solidarnej Polski, dodając, że w uroczystości wezmą udział Kresowianie, delegacje Solidarności i harcerze z Głubczyc, gdzie działa hufiec imienia biskupa.
Mariusz Patelski o życiorysie biskupa Antoniego Adamiuka
Dr Mariusz Patelski, historyk z Uniwersytetu Opolskiego
- Może nie był kapelanem Solidarności, choćby z racji pełnionej wysokiej funkcji kościelnej, ale na pewno był patronem opozycji, współpracował z nią, pojawiał się na procesach działaczy opozycyjnych - mówił w "Poglądach i osądach" dr Mariusz Patelski, historyk z Uniwersytetu Opolskiego. Nasz gość przypomniał, że urodzony w Stanach Zjednoczonych kapłan mieszkał na Kresach i w 1945 roku razem ze swoimi wiernymi przyjechał do powiatu głubczyckiego. W Opolu, już jako biskup, odpowiadał za katechezę w trudnych latach rugowania przez komunistów lekcji religii ze szkół. - Kiedy wybuchła rewolucja Solidarności ekipie Jaruzelskiego nie opłacała się wojna z Kościołem, dlatego Kościół pełnił rolę mediatora między podziemiem, a władzą. Biskup Adamiuk był dla władzy trudnym partnerem, był arystokratą ducha, człowiekiem twardym i otwartym. Potrafił wygłosić ostre kazanie, po wydarzeniach w Radomiu i Ursusie powiedział na górze św. Anny, że Polska jest krajem rzekomo równych ludzi, w którym jedni kupują w specjalnych sklepach, a a inni są prześladowani za wiarę - mówi Patelski.

Zobacz także

2021-11-14, godz. 08:30 Bogdan Zwoliński o boomie związanym z branżą budowlaną Mimo rosnących cen materiałów budowlanych, również na Opolszczyźnie trwa boom związany z tą branżą. Zmieniają się przepisy dotyczące tej działalności… » więcej 2021-11-13, godz. 08:30 Wacław Bortnik o brakach kadrowych w inspekcji weterynaryjnej Nie tylko w przychodniach zdrowia znaczącym problemem zaczyna być deficyt młodych lekarzy. Kłopoty kadrowe ma też inspekcja weterynaryjna. Jej działalność… » więcej 2021-11-11, godz. 08:30 Jerzy Wrębiak o zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich W Narodowe Święto Niepodległości rozmowa „W cztery oczy” poświęcona była zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich. O związane… » więcej 2021-11-07, godz. 08:30 Tadeusz Piątkowski o 25-leciu działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku 25-lecie działalności obchodzi Środowiskowy Dom Samopomocy w Prudniku. Był pierwszy na Opolszczyźnie. Tego typu placówki dziennego pobytu są ośrodkami… » więcej 2021-11-06, godz. 08:30 Adriana Dziaczyszyn o różnych aspektach funkcjonowania i realizowania projektów przez Lokalne Grupy Działania Od 15 lat funkcjonują Lokalne Grupy Działania. Zrzeszają przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego oraz pozarządowego. Za pośrednictwem LGD samorządy… » więcej 2021-11-01, godz. 08:30 Marcin Żukowski o poszukiwaniu miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Polski Początek listopada to czas zadumy, kiedy w szczególny sposób wspominamy tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Ich mogiły są… » więcej 2021-10-31, godz. 08:30 Elżbieta Oficjalska o tym, że obok tradycji katolickiej przez wieki funkcjonowały wierzenia ludowe i gusła Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny mają wyjątkowe miejsce w naszym kalendarzu. W tym czasie szczególnie odwiedzamy mogiły bliskich, zapalamy znicze, kładziemy… » więcej 2021-10-30, godz. 08:30 Prof. Jan Żaryn m.in. o postawie opolskich hierarchów w komunistycznych czasach W sobotni poranek zapraszamy do wysłuchania wywiadu z prof. Janem Żarynem, znanym historykiem, znawcą historii Kościoła Katolickiego w Polsce XX wieku. Był… » więcej 2021-10-24, godz. 08:30 Katarzyna Czochara o aktywności sejmowej oraz protestach lekarzy i nauczycieli O aktywność sejmową oraz protesty lekarzy i nauczycieli zapytaliśmy w niedzielny poranek Katarzynę Czocharę, posłankę Prawa i Sprawiedliwości. Pokieruje… » więcej 2021-10-23, godz. 08:35 Piotr Bujak o tematyce ekologicznej i dotyczącej ochrony zabytków w gminie Głogówek Tematyka ekologiczna i dotycząca ochrony zabytków zdominowała poranną rozmowę „W cztery oczy” z Piotrem Bujakiem, burmistrzem Głogówka. Władze gminy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »