Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z dr Magdaleną Przysiężną-Pizarską i…
2017-03-15, 09:23 Autor: Marek Świercz (oprac. Justyna Krzyżanowska)

Rozmowa z dr Magdaleną Przysiężną-Pizarską i komentarz dr. Bernarda Linka

Dr Magdalena Przysiężna-Pizarska o konferencji "Cnota, Nauka, Praca"
Dr Magdalena Przysiężna-Pizarska z Uniwersytetu Opolskiego
– Zależało nam na tym, żeby nie była to konferencja kolejna z rzędu, ale by była to konferencja naprawdę wyjątkowa, dlatego mamy w programie tak wiele wątków, także sakralnych, obyczajowych czy związanych z dziejami współczesnymi. Chcemy, by jeszcze w październiku ukazała się publikacja zawierająca wystąpienia naszych prelegentów – mówiła w rozmowie „W cztery oczy” dr Magdalena Przysiężna-Pizarska z Uniwersytetu Opolskiego, która od roku przygotowywała konferencję „Praca, Nauka, Cnota” organizowaną z okazji 800-lecia Opola. Zdaniem naszego gościa, w dziejach Opola jest wiele wątków nadal wartych zbadania. Jako przykład wymienia badania archeologiczne w kościele klasztornym w Czarnowąsach, gdzie być może spoczywają szczątki księcia Kazimierza I, czy też badania Ostrówka, które mogłyby potwierdzić hipotezę, że gród założyli Wikingowie. – By to sprawdzić, konieczne są jednak badania genetyczne – mówi Przysiężna-Pizarska.
Dr Bernard Linek o badaniach naukowych nad historią Śląska
Dr Bernard Linek, p.o. dyrektora Instytutu Śląskiego w Opolu
– To już 26. edycja konkursu o nagrodę im. Jana i Wojciecha Wawrzynków, zasłużonych działaczy Związku Polaków w Niemczech. Nagroda ufundowana jest przez rodzinę, która zainwestowała w ten projekt naprawdę duże pieniądze. W tym roku za najlepszą pracę na temat Śląska kapituła uznała pracę mgra Marka Panusia z Uniwersytetu Opolskiego na temat parafii ewangelickiej w Tarnowskich Górach – mówił w „Poglądach i osądach” dr Bernard Linek, p.o. dyrektora Instytutu Śląskiego w Opolu. Gość Radia Opole przyznał, że wprowadzenie systemu bolońskiego i zmiana systemu finansowania badań naukowych odbiło się negatywnie na kondycji finansowej placówki. Zapewnił jednak, że nie ucierpiała na tym aktywność naukowa. – Wydaliśmy pierwszy tom cyklu poświęconego sytuacji Górnego Śląska w czasach Polski Ludowej, myślimy o wydaniu nowego leksykonu powstań śląskich – stwierdził Linek, dodając, że nowa ekipa rządowa przywiązuje większą wagę do polityki historycznej, czego dowodem może być projekt wicepremiera Piotra Glińskiego nastawiony na promocję polskiego dorobku na ziemiach zachodnich i północnych.
Posłuchaj rozmowy z dr Magdaleną Przysiężną-Pizarską
Posłuchaj rozmowy z dr. Bernardem Linkiem

Zobacz także

2021-05-01, godz. 08:30 Wojciech Rajchel o obchodach Święta Pracy Kiedyś wielkie pochody na ulicach miast, dziś musi wystarczyć złożenie kwiatów… Opolski OPZZ mimo pandemii chce przypominać o Święcie Pracy i planuje… » więcej 2021-04-24, godz. 09:00 Monika Bartel o stacjonarnych punktach do samospisu internetowego w Narodowym Spisie Ludności 1 kwietnia uruchomiliśmy punkt do samospisu internetowego w Opolu w Urzędzie statystycznym przy ul. Kołłątaja 5B. Cieszył się dużym zainteresowaniem, uruchomiliśmy… » więcej 2021-04-18, godz. 08:25 Monika Bartel o tym, dlaczego tak mało mieszkańców Opolszczyzny wzięło udział w Narodowym Spisie Ludności 6.56% mieszkańców Opolszczyzny spisało się w Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań. Odsetek w kraju wynosi 8%, więc mamy trochę mniej osób spisanych niż… » więcej 2021-04-17, godz. 08:20 Violetta Porowska o Konkursie dla Kół Gospodyń Wiejskich, nad którym patronat ma Małżonka Prezydenta RP W niedzielę mija termin wysyłania zgłoszeń do o Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP. - Zarówno Pani Prezydentowa… » więcej 2021-04-11, godz. 08:30 Marek Witek o podejściu Polaków do cudzoziemców Czy się boimy, czy akceptujemy, czy jesteśmy otwarci wobec cudzoziemców? Odpowiedzi na te pytania znajdą się w badaniu, które będą realizować naukowcy… » więcej 2021-04-10, godz. 08:30 Magdalena Kalicka o katastrofie smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 roku To już 11 lat. 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem zginęło 96 osób: załoga TU-154 i polska delegacja z prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele. O poranku… » więcej 2021-04-05, godz. 08:30 Bogdan Jasiński o staraniach, aby wielkanocne procesje konne wpisać na krajową listę niematerialnego dziedzictwa k… - Mamy przygotowane orzeczenia grup uczestniczących w wielkanocnych procesjach konnych, jesteśmy na etapie pisania wniosku - powiedział w poranne rozmowie "W… » więcej 2021-04-04, godz. 08:20 Ks. prof. Robert Skrzypczak o tym, gdzie szukać otuchy, gdy wokół tyle śmierci Wielkanoc to czas świętowania zwycięstwa życia nad śmiercią, lecz w dobie koronawirusa zaczynamy wątpić, bo śmierci dookoła jest zbyt dużo. Gdzie i… » więcej 2021-04-03, godz. 08:20 Marek Cholewa o planowanych wycinkach lasów Gościem porannej rozmowy był Marek Cholewa, nadleśniczy z Nadleśnictwa Opole, którego zapytaliśmy o krążącą po Internecie mapkę z planowanymi lub realizowanymi… » więcej 2021-03-28, godz. 08:40 Monika Bartel o ułatwieniach przy spisie powszechnym Już za kilka dni, bo 1 kwietnia rusza spis powszechny. Każdy ma obowiązek spisać się samemu, przez internet. - Przygotowaliśmy wsparcie dla osób ze szczególnymi… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »