Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z Łukaszem Grucą i komentarz Tomasza K…
2017-03-01, 15:51 Autor: Paula Hołubowicz

Rozmowa z Łukaszem Grucą i komentarz Tomasza Kwiatka

Łukasz Gruca o inicjatywie zamontowania pamiątkowej tablicy
Łukasz Gruca, opolanin który zgłosił inicjatywę upamiętnienia opolskich ofiar komunistycznych zbrodni
- Chcemy uczcić ofiary komunistycznych zbrodni, umieszczając pamiątkową tablicę na ścianie gmachu przy ulicy Krakowskiej w Opolu, gdzie w latach 1945 - 1948 mieściła się siedziba Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. Procedura jest dość skomplikowana, muszę uzyskać zgodę wspólnoty mieszkaniowej, która zarządza budynkiem, potrzebujemy także 300 podpisów pod wnioskiem, który złożymy do opolskiej Rady Miasta. Potrzebny jest także projekt, który musi także zaopiniować Instytut Pamięci Narodowej - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Łukasz Gruca, opolanin, który firmuje inicjatywę upamiętnienia ofiar komunistycznych represji. Jak mówi nasz gość, trudno ocenić liczbę ofiar stalinowskiego reżimu, bo w Opolu były także inne miejsca kaźni: siedziba sowieckiego NKWD a także obóz dla żołnierzy niemieckich na opolskiej Pasiece.
Tomasz Kwiatek o organizowanym przez fundację "Dla Dziedzictwa" teście wiedzy historycznej
Tomasz Kwiatek, prezes fundacji "Dla Dziedzictwa"
- Organizatorem testu jest Fundacja dla Dziedzictwa założona siedem lat temu po to, by chronić dziedzictwo materialne i niematerialne. Pielęgnujemy także tradycję historyczną, dlatego też zajmujemy się tym, co działo się po wojnie, w tym działalnością Żołnierzy Wyklętych. Pytania do testu, a będzie ich 25, układa Arkadiusz Karbowiak, który tworzy w tej chwili na Rakowieckiej Muzeum Żołnierzy Wyklętych - mówił w "Poglądach i osądach" Tomasz Kwiatek, prezes Fundacji dla Dziedzictwa. Trzeci test wiedzy o Żołnierzach Wyklętych odbędzie się jutro o 16:00 w Sali Herbowej Urzędu Wojewódzkiego, chętni mogą się zgłaszać do godziny 13:00 w sekretariacie młodzieżowego Domu Kultury w Opolu.

Zobacz także

2021-12-26, godz. 08:30 Marcin Żukowski o przedświątecznej i świątecznej działalności wolontariuszy i harcerzy ZHR W Święta Bożego Narodzenia pamiętamy też o naszych rodakach żyjących za granicami Ojczyzny. To też czas, gdy wspieramy kombatantów, starsze osoby i polskie… » więcej 2021-12-25, godz. 08:30 Ks. Marek Dziony o lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia Opolszczyzna jest wielokulturowym regionem. O lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia rozmawialiśmy w sobotni, świąteczny poranek. Gościem… » więcej 2021-12-19, godz. 08:30 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o postawie mieszkańców województwa opolskiego wobec cudzoziemców W związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej problem migrantów jest jednym z tematów dnia medialnych przekazów. Wzbudza też spore emocje społeczne… » więcej 2021-12-18, godz. 08:30 Violetta Zalejska o tym, jak pandemia i obostrzenia odbiły się na instytucjach kulturalnych Do niedzieli potrwa Jarmark Bożonarodzeniowy w Strzelcach Opolskich. To jedna z ostatnich takich przedświątecznych imprez w regionie. Grudzień to też czas… » więcej 2021-12-12, godz. 12:11 Grzegorz Pukas o najnowszej publikacji dotyczącej ks. bp. Antoniego Adamiuka Gościem Radia Opole był Grzegorz Pukas Chorągwi Harcerzy Ziemi Opolskiej ZHR im. Witolda Pileckiego, który opowiedział o najnowszej publikacji dotyczącej… » więcej 2021-12-11, godz. 08:30 Sebastian Szczurek o najnowszym raporcie dotyczącym umów o dzieło ZUS opublikował raport dotyczący umów o dzieło. Choć budzi obawy przedsiębiorców, to pokazuje kilka ciekawych danych. O nich opowiadał w sobotni poranek… » więcej 2021-12-05, godz. 09:21 Monika Feret o opolskiej akcji „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew” Po raz 10 organizowana jest w Opolu akcja „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew”. Podczas tego wydarzenia w poprzednich latach zbierano blisko 40 litrów… » więcej 2021-12-03, godz. 13:51 Radosław Roszkowski o szczegółach przedsięwzięć na pograniczu opolsko-czeskim Wraz z nową perspektywą finansową Unii Europejskiej pojawia się możliwość poprawy infrastruktury drogowej i kolejowej na pograniczu opolsko-czeskim. O unijne… » więcej 2021-11-21, godz. 08:30 Marek Dziony ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Bialskiej o książce o historii Białej Po blisko stu latach przetłumaczono z niemieckiego i wydano wyjątkową książkę „Historia miasta Białej na Górnym Śląsku”. Tekst tej publikacji oparty… » więcej 2021-11-20, godz. 08:30 Stefan Wacław o o sukcesach i problemach dotyczących upraw i hodowli zwierząt w regionie Opolscy rolnicy należą do krajowej czołówki producentów tego sektora gospodarki. Wpływ na to ma też otoczenie tej branży m.in. instytucje udzielające… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »