Radio Opole » Kraj i świat
2024-06-26, 16:40 Autor: PAP

Senat bez poprawek do ustawy związanej z polską prezydencją w Radzie UE

Senat opowiedział się w środę za ustawą związaną z polską prezydencją w Radzie UE. Regulacja ma zapewnić wzmocnienie bezpieczeństwa i usprawnienie przygotowania do prezydencji.

Za ustawą głosowało 54 senatorów, 27 było przeciw, jedna osoba wstrzymała się od głosu.


Wcześniej przyjęcie ustawy bez poprawek zarekomendowały Senacka Komisja do Spraw Unii Europejskiej, a także Komisja Praw Człowieka i Praworządności oraz Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej.


O przyjęcie projektu w środę na posiedzeniu plenarnym Senatu apelował wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Zwrócił uwagę, że ustawa jest konieczna z punktu widzenia sprawnego i bezpiecznego przeprowadzenia "tego wielkiego zamierzenia, jakim jest polska prezydencja".


Mroczek zwrócił uwagę, że ustawa dotyka dwóch obszarów. Pierwszym z nich jest zapewnienie bezpieczeństwa podczas polskiej prezydencji w Radzie UE. Drugi obszar - jak mówił - jest związany z samym przygotowaniem polskiej prezydencji.


"Tutaj pojawił się problem wyłączenia, na niektóre zamówienia publiczne, przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych (...). Taka regulacja jest powieleniem tego, z czym mamy do czynienia w Polsce już od 2016 r. Wszystkie duże przedsięwzięcia zaczynając od szczytu NATO w 2016 roku, realizowane były po pierwsze poprzez uchwalenie specustawy, i po drugie - w ramach tych regulacji zwalniano zamówienia publiczne z obowiązków stosowania przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych" - mówił wiceszef MSWiA.


"Nie wprowadzamy nowych rozwiązań, jesteśmy w jakimś zakresie w sytuacji przymusowej" - dodał.


Polska po raz pierwszy prezydencję w Radzie UE sprawowała w II połowie 2011 r., wraz z Danią i Cyprem tworzyła trio prezydencji. Zgodnie z harmonogramem kolejny raz Polska będzie sprawować prezydencję w I połowie 2025 r. Tak jak za pierwszym razem trio prezydencji tworzyć będzie wspólnie z Danią i Cyprem.


Najważniejsze rozwiązania, które wprowadzi ustawa, to zapewnienie współpracy i monitorowanie działań wszystkich służb, które zaangażowane będą w zapewnienie bezpieczeństwa w trakcie polskiego przewodnictwa w Radzie UE, za co ma odpowiadać szef MSWiA.


Według nowych przepisów właściwi wojewodowie będą przygotowywać plany bezpieczeństwa i porządku publicznego. Wprowadzone zostaną również czasowe rozwiązania dotyczące zamówień publicznych, które będą udzielane w związku z organizacją wydarzeń w ramach polskiego przewodnictwa w Radzie UE.


Rozwiązania mają wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Przepisy będą miały charakter czasowy i mają obowiązywać do 30 września 2025 r.


Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta. (PAP)


Autor: Marcin Chomiuk


mchom/ jann/


Kraj i świat

2024-07-03, godz. 12:00 Polsko-niemiecki plan działań: odnowienie współpracy w dziedzinie badań i rozwoju Rządy Polski i Niemiec chcą odnowić wspólną deklarację intencji ws. współpracy dwustronnej i europejskiej w obszarze badań i rozwoju - wynika z dokumentu… » więcej 2024-07-03, godz. 12:00 Paweł Domagała zagrał w krótkometrażowym filmie, który wyreżyserowała jego żona 8 lipca w Radomiu, podczas festiwalu Kameralne Lato, odbędzie się premiera krótkometrażowego filmu, zatytułowanego „Spotkanie”. Został on zainspirowany… » więcej 2024-07-03, godz. 12:00 Rzeczniczka Razem: Gawkowski przedstawił stanowisko dot. wejścia Razem do rządu jako warunku dalszej współpracy Rzeczniczka Razem Dorota Olko potwierdziła PAP, że wicepremier Krzysztof Gawkowski uczestniczył w piątkowym zjeździe klubu Lewicy oraz że przedstawił stanowisko… » więcej 2024-07-03, godz. 11:50 Iran/ Sankcje na obywateli USA za tłumienie propalestyńskich demonstracji Władze Iranu nałożyły sankcje na 11 obywateli amerykańskich oskarżonych o łamanie praw człowieka poprzez tłumienie pokojowych demonstracji na rzecz Palestyny… » więcej 2024-07-03, godz. 11:50 KRS: policja i prokurator weszli w środę bez zapowiedzi do siedziby KRS (aktl.) Policja i prokurator weszli w środę bez zapowiedzi do siedziby Krajowej Rady Sądownictwa. Żądają wydania dokumentacji rzeczników dyscyplinarnych pod ich… » więcej 2024-07-03, godz. 11:50 Nitras: 1,1 mln zł na promocję województwa podlaskiego (opis) Rząd przeznaczył 1,1 mln zł na promocję województwa podlaskiego, aby pokazać, że region jest atrakcyjny, bezpieczny i zachęcić turystów do przyjazdu… » więcej 2024-07-03, godz. 11:50 CKE: ósmoklasiści zdobyli średnio 61 proc. punktów z polskiego i 52 proc. z matematyki (opis) Uczniowie VIII klas szkół podstawowych, którzy w maju przystąpili do obowiązkowego egzaminu ósmoklasisty, za rozwiązanie zadań z języka polskiego uzyskali… » więcej 2024-07-03, godz. 11:50 We wtorek w wypadkach drogowych zginęło osiem osób; utonęła jedna We wtorek w wypadkach drogowych zginęło osiem osób - zaznaczono na policyjnej mapie wypadków ze skutkiem śmiertelnym. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało… » więcej 2024-07-03, godz. 11:50 ME 2024 - austriaccy kibice skandowali "obcokrajowcy wynocha" przed meczem z Turcją Kibice austriaccy wywołali skandal przed meczem 1/8 finału piłkarskich mistrzostw Europy z Turcją (1:2) w Lipsku we wtorek. Skandowali 'obcokrajowcy wynocha'… » więcej 2024-07-03, godz. 11:40 Wójcik: wniosek do Amnesty International i Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka ws. ks. Olszewskiego Składamy wniosek do Amnesty International i Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka ws. ks. Michała Olszewskiego. Nie zgadzamy się, by w Polsce były stosowane… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »