Radio Opole » Kraj i świat
2024-06-26, 16:40 Autor: PAP

Senat bez poprawek do ustawy związanej z polską prezydencją w Radzie UE

Senat opowiedział się w środę za ustawą związaną z polską prezydencją w Radzie UE. Regulacja ma zapewnić wzmocnienie bezpieczeństwa i usprawnienie przygotowania do prezydencji.

Za ustawą głosowało 54 senatorów, 27 było przeciw, jedna osoba wstrzymała się od głosu.


Wcześniej przyjęcie ustawy bez poprawek zarekomendowały Senacka Komisja do Spraw Unii Europejskiej, a także Komisja Praw Człowieka i Praworządności oraz Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej.


O przyjęcie projektu w środę na posiedzeniu plenarnym Senatu apelował wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Zwrócił uwagę, że ustawa jest konieczna z punktu widzenia sprawnego i bezpiecznego przeprowadzenia "tego wielkiego zamierzenia, jakim jest polska prezydencja".


Mroczek zwrócił uwagę, że ustawa dotyka dwóch obszarów. Pierwszym z nich jest zapewnienie bezpieczeństwa podczas polskiej prezydencji w Radzie UE. Drugi obszar - jak mówił - jest związany z samym przygotowaniem polskiej prezydencji.


"Tutaj pojawił się problem wyłączenia, na niektóre zamówienia publiczne, przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych (...). Taka regulacja jest powieleniem tego, z czym mamy do czynienia w Polsce już od 2016 r. Wszystkie duże przedsięwzięcia zaczynając od szczytu NATO w 2016 roku, realizowane były po pierwsze poprzez uchwalenie specustawy, i po drugie - w ramach tych regulacji zwalniano zamówienia publiczne z obowiązków stosowania przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych" - mówił wiceszef MSWiA.


"Nie wprowadzamy nowych rozwiązań, jesteśmy w jakimś zakresie w sytuacji przymusowej" - dodał.


Polska po raz pierwszy prezydencję w Radzie UE sprawowała w II połowie 2011 r., wraz z Danią i Cyprem tworzyła trio prezydencji. Zgodnie z harmonogramem kolejny raz Polska będzie sprawować prezydencję w I połowie 2025 r. Tak jak za pierwszym razem trio prezydencji tworzyć będzie wspólnie z Danią i Cyprem.


Najważniejsze rozwiązania, które wprowadzi ustawa, to zapewnienie współpracy i monitorowanie działań wszystkich służb, które zaangażowane będą w zapewnienie bezpieczeństwa w trakcie polskiego przewodnictwa w Radzie UE, za co ma odpowiadać szef MSWiA.


Według nowych przepisów właściwi wojewodowie będą przygotowywać plany bezpieczeństwa i porządku publicznego. Wprowadzone zostaną również czasowe rozwiązania dotyczące zamówień publicznych, które będą udzielane w związku z organizacją wydarzeń w ramach polskiego przewodnictwa w Radzie UE.


Rozwiązania mają wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Przepisy będą miały charakter czasowy i mają obowiązywać do 30 września 2025 r.


Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta. (PAP)


Autor: Marcin Chomiuk


mchom/ jann/


Kraj i świat

2024-06-29, godz. 10:00 Lista lektur z języka polskiego dla szkół branżowych (dokumentacja) Od 1 września 2024 r. wchodzi zmieniona, uszczuplona o około 20 proc., podstawa programowa kształcenia ogólnego. Zmiany dotyczą m.in. języka polskiego w… » więcej 2024-06-29, godz. 10:00 Karkonosze/ Dobre warunki do uprawiania turystyki pieszej; ciepło i bezwietrznie Temperatura w okolicach 14 stopni Celsjusza oraz słaby wiatr sprzyjają w sobotę górskim wędrówką w Karkonoszach. W ciągu dnia nie są prognozowane opadu… » więcej 2024-06-29, godz. 09:50 Od 1 września 2024 r. nowa, "odchudzona" lista lektur szkolnych 1 września 2024 r. do szkół wkracza nowa, 'odchudzona' lista lektur szkolnych. Znika z niej m.in. 'Konrad Wallenrod'. 'Odprawa posłów greckich' staje się… » więcej 2024-06-29, godz. 09:50 Lista lektur z języka polskiego dla szkoły podstawowej (dokumentacja) Od 1 września 2024 r. wchodzi zmieniona, uszczuplona o około 20 proc., podstawa programowa kształcenia ogólnego. Zmiany dotyczą m.in. języka polskiego w… » więcej 2024-06-29, godz. 09:50 Lista lektur z języka polskiego dla liceum ogólnokształcącego i technikum (dokumentacja) Od 1 września 2024 r. wchodzi zmieniona, uszczuplona o około 20 proc., podstawa programowa kształcenia ogólnego. Zmiany dotyczą m.in. języka polskiego w… » więcej 2024-06-29, godz. 09:40 Kenia/ HRW: we wtorkowych zamieszkach zginęło 30 osób Co najmniej 30 osób zginęło podczas wtorkowych protestów antyrządowych w Kenii - podała w sobotę organizacja Human Rights Watch. Wcześniej informowano… » więcej 2024-06-29, godz. 09:40 Copa America - awans Kolumbii, przełamanie Brazylii Piłkarze Kolumbii pokonali w Glendale Kostarykę 3:0 w drugiej kolejce grupy D i zapewnili sobie awans do ćwierćfinału piłkarskich mistrzostw Ameryki Południowej… » więcej 2024-06-29, godz. 09:30 W niedzielę w Radomiu Festiwal Czekolady Radomski Festiwal Czekolady odbędzie się w niedzielę w Radomiu. Będą fontanny czekoladowe, torty, lody i czekoladowe przysmaki przygotowane przez miejscowych… » więcej 2024-06-29, godz. 09:10 Opolskie/ Blisko 400 letnich turnusów wypoczynkowych w regionie W woj. opolskim zarejestrowane są 393 letnie turnusy wypoczynkowe dla dzieci i młodzieży - poinformowała Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Opolu… » więcej 2024-06-29, godz. 09:10 Beskidy/ Warunki na szlakach bardzo dobre; goprowcy przestrzegli przed upałami Warunki na szlakach turystycznych w Beskidach są wyśmienite, ale ratownicy GOPR przestrzegli przed upałami. W sobotę rano w górach było słonecznie i ciepło… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »