Radio Opole » Kraj i świat
2024-06-21, 16:10 Autor: PAP

Szefowa MEN: szkoła jest dla uczniów, ale nie ma szkoły bez nauczycieli (opis2)

Szkoła jest dla uczniów, by zdobywali wiedzę, poznawali ludzi; ale nie ma szkoły bez nauczycieli, jesteście dla ministerstwa priorytetem - powiedziała minister edukacji Barbara Nowacka w Łebie podczas zakończenia roku szkolnego. Podsumowała też działania resortu, podkreśliła, że pracuje on nad odbudową prestiżu nauczyciela.

W piątek szefowa MEN uczestniczyła w uroczystości zakończeniu roku szkolnego 2023/2024 w liczącej ok. 100 uczniów Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Łebie w Pomorskiem.


Nowacka zwróciła się do uczniów, nauczycieli i rodziców. Podkreśliła, że rok szkolny był pełen wyzwań, a jego zakończenie jest ważnym dniem.


"Marzeniem i planem Ministerstwa Edukacji Narodowej jest, by młodzież z chęcią chodziła do szkół" - podkreśliła szefowa resortu. "Żebyście w każdej polskiej szkole czuli się dobrze i bezpiecznie, żebyście od swoich wspaniałych nauczycielek i nauczycieli uzyskiwali to, po co przychodzicie do szkoły: wiedzę na najwyższym poziomie, ale też opiekę i troskę, bo to również dają wam nauczycielki i nauczyciele" – powiedziała uczniom.


Zwróciła uwagę, że "szkoła jest dla uczniów, by zdobywali w niej wiedzę, poznawali nowych ludzi, uczyli się relacji społecznych, kontaktów międzyludzkich i aby otwierał się przed nimi świat pełen wyzwań i przyszłości".


Zaznaczyła jednocześnie, że "nie ma szkoły bez nauczycieli". Podkreśliła, że każdy nauczyciel wykonuje "niesamowitą i gigantyczną pracę" w każdej polskiej szkole, gdzie dostarcza młodzieży wiedzy i cały czas podnosi swoje kwalifikacje, mając przed sobą wyzwanie kształtowania młodego pokolenia.


Przyznała, że nauczyciele mają przed sobą wiele pracy, m.in. przygotowanie do kolejnego roku szkolnego. "Mam nadzieję, że znajdziecie czas na odpoczynek, na czas dla siebie i pomyślenie o tym, o czym my w ministerstwie wiemy: jesteście solą polskiej edukacji, jesteście dla nas, dla ministerstwa, absolutnym priorytetem" – podkreśliła Nowacka.


Zaapelowała do uczniów, aby w wakacje przede wszystkim odpoczęli. Zaznaczyła, że odpoczynek to nie tylko "nicnierobienie", ale też wyjazdy, czas spędzony nad morzem, spotkania z przyjaciółmi, czas na książkę, budowanie planów i marzeń. "Dbajcie o siebie i bądźcie bezpieczni" – powiedziała. Jej zdaniem ważne jest też, by młodzi nie nadużywali urządzeń mobilnych i smartfonów. Nowacka dodała, że lepiej spędzić czas z przyjaciółmi albo po prostu patrzeć na las, wodę, rozmawiać z rodzicami, niż szukać szczęścia i relacji lub spotykać zagrożenia w świecie cyfrowym.


Podczas konferencji prasowej tego samego dnia minister podsumowała działania w resorcie edukacji od grudnia (13 grudnia ub.r. Nowacka została powołana na urząd ministra edukacji - przyp. PAP).


Przypomniała, że nauczycielom podniesiono wynagrodzenia - nauczycielom mianowanym i dyplomowanym o 30 proc., a początkującym - o 33 proc.


Dodała, że resort pracuje nad odbudową prestiżu tego zawodu. "Dając nauczycielom więcej autonomii, konsultując z nimi zmiany programowe i włączając ich w procesy decyzyjne i cały proces kształtowania polskiego systemu edukacji" - powiedziała.


Zaznaczyła, że zarówno ona, jak i wiceministrowie resortu prowadzą stały dialog ze środowiskiem nauczycielskim, czemu służą m.in. ich odwiedziny w przedszkolach, szkołach podstawowych i ponadpodstawowych.


Nowacka zwróciła uwagę, że przy ministrze edukacji powstały liczne ciała doradcze i trwają prace nad powołaniem kolejnych. Zapowiedziała, że w najbliższych dniach powołane zostanie "ciało doradcze składające się z organizacji pozarządowych". Dodała, że nabór do takiej rady będzie otwarty. "Mam nadzieję, że jeszcze w lipcu odbędzie się pierwsze spotkania, również z organizacjami pozarządowymi, które przez lata pokazały jak ważne są dla kształtowania edukacji, również do współpracy z rodzicami" - powiedziała.


Przekazała, że w sobotę w Białymstoku planowany jest "okrągły stół" młodzieży ze szkół ponadpodstawowych. Nowacka zwróciła uwagę, że to pilotażowe spotkanie dla uczniów z województwa podlaskiego, które jest jego pomysłodawcą. "Kolejne tego typu okrągłe stoły z młodzieżą będą prowadzone" – zapowiedziała.


Nawiązując do najbliższych planów przekazała, że w przyszłym tygodniu zostanie opublikowana uszczuplona podstawa programowa. Poinformowała, że "w najbliższych dniach" podpisze nowelę rozporządzenia przewidującego, że w przypadku religii będzie możliwość łączenia grup. Przypomniała, że od 1 września będą obowiązywały nowe zasady dotyczące lekcji religii i etyki - oba przedmioty nie będą wliczane do średniej ocen.


30 kwietnia opublikowano projekt nowelizacji rozporządzenia ministra edukacji w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Obecnie przedszkole i szkoła są obowiązane zorganizować lekcje religii w danym oddziale lub danej klasie szkoły, jeżeli na lekcje religii zgłosi się nie mniej niż siedmiu uczniów danego oddziału lub danej klasy. Projektowana nowelizacja ma na celu umożliwienie organizowania lekcji religii w grupie międzyoddziałowej lub międzyklasowej obejmującej uczniów oddziałów lub klas, w których na lekcję religii zgłosiło się siedmiu lub więcej uczniów. Zasada ma obowiązywać także w przedszkolach. Projektowana nowelizacja rozporządzenia ma wejść w życie z dniem 1 września 2024 r.


Minister powiedziała, że na początku lipca odbędzie się spotkanie ws. nowego przedmiotu edukacja zdrowotna (wspólnego przedsięwzięcia MEN, Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Sportu i Turystki - przyp. PAP) z "zainteresowanymi grupami, w szczególności zajmującymi się poszczególnymi segmentami zdrowia, towarzystwami, izbami medycznymi". "Tak, byśmy mieli pewność, że zespół, który już pracuje nad programem, będzie mógł zawrzeć wszystkie potrzebne aspekty" - dodała.


Przypomniała, że nowa władza "w szybkim tempie" zmieniła władzę w kuratoriach oświaty, które przez ostatnich osiem lat "były siedliskiem patologii i upartyjnienia". Zaznaczyła, że nowi kuratorzy zostali wyłonieni w konkursach, "są niepolityczni, zaangażowani, doskonale rozumieją szkołę".


Wszystkim szesnastu kuratorom szefowa MEN podziękowała za ostatnie pół roku, podkreślając, że "jest dumna z ich pracy".


W piątek świadectwa szkolne odebrało blisko 4,8 mln uczniów, w tym ok. 3 mln uczniów szkół podstawowych i blisko 1,8 mln uczniów szkół ponadpodstawowych. Wśród odbierających świadectwa szkolne po raz pierwszy w życiu jest 410 tys. dzieci kończących I klasę szkoły podstawowej.(PAP)


Autorki: Paulina Kurek, Inga Domurat


pak/ ing/ mhr/


Kraj i świat

2024-06-30, godz. 08:40 Warszawa/ 7 lipca zaczyna się 31. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej W ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej 'Organy Archikatedry' w każdą niedzielę od 7 lipca do 22 września w archikatedrze św. Jana Chrzciciela… » więcej 2024-06-30, godz. 08:40 LN siatkarzy - Clevenot: do końca wierzyliśmy w swoje umiejętności (wywiad) 'Nawet kiedy mieliśmy spore problemy, zachowaliśmy pozytywne nastawienie na boisku. Do końca czuliśmy się pewni siebie i wierzyliśmy w swoje umiejętności'… » więcej 2024-06-30, godz. 08:40 "Noc długich noży" – 90 lat temu Hitler utorował sobie drogę do pełni władzy 90 lat temu, o poranku 30 czerwca 1934 r. w Niemczech zakończyła się krwawa czystka mająca na celu eliminację czołowych członków SA, na czele z Ernstem… » więcej 2024-06-30, godz. 08:40 Grecja/ Władze: pożar na wyspie Serifos opanowany, ale skutki są bardzo poważne Pożar, który wybuchł w sobotę po południu na greckiej wyspie Serifos na Morzu Egejskim, został opanowany, ale jego skutki są bardzo poważne - powiadomiły… » więcej 2024-06-30, godz. 08:20 Ekspertka: W miastach odchodzi się od betonozy, ale proces ten powinny wspierać przepisy Po fali nieudanych rewitalizacji odchodzimy w Polsce od betonozy - powiedziała PAP dr inż. arch. Justyna Rubaszek z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu… » więcej 2024-06-30, godz. 08:20 IMGW ostrzega przed intensywnymi burzami oraz upałami Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia trzeciego stopnia przed burzami dla woj.: pomorskiego i kujawsko-pomorskiego oraz drugiego stopnia… » więcej 2024-06-30, godz. 08:20 Grecja/ Polacy przygotowali już kilkaset dróg wspinaczkowych na wyspie Karpatos Na greckiej wyspie Karpatos Polacy przygotowali już prawie 400 dróg wspinaczkowych. 'Otwieramy dla świata świetne miejsce do wspinania' - powiedział PAP pomysłodawca… » więcej 2024-06-30, godz. 08:10 Francja/ Rozpoczęła się pierwsza tura wyborów do parlamentu, po władzę sięga skrajna prawica We Francji rozpoczęła się w niedzielę pierwsza tura przedterminowych wyborów parlamentarnych, które mogą po raz pierwszy w historii kraju przynieść rządy… » więcej 2024-06-30, godz. 08:00 Paryż - dwukrotna mistrzyni olimpijska Miller-Uibo nie wystąpi w biegu na 400 m Dwukrotna mistrzyni olimpijska (2016 i 2021) na 400 m Shaunae Miller-Uibo z Bahamów nie będzie miała szansy na zdobycie trzeciego złota w Paryżu na tym dystansie… » więcej 2024-06-30, godz. 08:00 Jeremy Renner ze szczegółami opisał swój niemal śmiertelny wypadek. „Poczułem, jak moja czaszka pęka” Na początku ubiegłego roku gwiazdor filmowej serii „Avengers” uległ bardzo poważnemu wypadkowi w czasie odśnieżania. Jeremy Renner został wówczas przejechany… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »