Radio Opole » Kraj i świat
2024-06-21, 16:10 Autor: PAP

Szefowa MEN: szkoła jest dla uczniów, ale nie ma szkoły bez nauczycieli (opis2)

Szkoła jest dla uczniów, by zdobywali wiedzę, poznawali ludzi; ale nie ma szkoły bez nauczycieli, jesteście dla ministerstwa priorytetem - powiedziała minister edukacji Barbara Nowacka w Łebie podczas zakończenia roku szkolnego. Podsumowała też działania resortu, podkreśliła, że pracuje on nad odbudową prestiżu nauczyciela.

W piątek szefowa MEN uczestniczyła w uroczystości zakończeniu roku szkolnego 2023/2024 w liczącej ok. 100 uczniów Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Łebie w Pomorskiem.


Nowacka zwróciła się do uczniów, nauczycieli i rodziców. Podkreśliła, że rok szkolny był pełen wyzwań, a jego zakończenie jest ważnym dniem.


"Marzeniem i planem Ministerstwa Edukacji Narodowej jest, by młodzież z chęcią chodziła do szkół" - podkreśliła szefowa resortu. "Żebyście w każdej polskiej szkole czuli się dobrze i bezpiecznie, żebyście od swoich wspaniałych nauczycielek i nauczycieli uzyskiwali to, po co przychodzicie do szkoły: wiedzę na najwyższym poziomie, ale też opiekę i troskę, bo to również dają wam nauczycielki i nauczyciele" – powiedziała uczniom.


Zwróciła uwagę, że "szkoła jest dla uczniów, by zdobywali w niej wiedzę, poznawali nowych ludzi, uczyli się relacji społecznych, kontaktów międzyludzkich i aby otwierał się przed nimi świat pełen wyzwań i przyszłości".


Zaznaczyła jednocześnie, że "nie ma szkoły bez nauczycieli". Podkreśliła, że każdy nauczyciel wykonuje "niesamowitą i gigantyczną pracę" w każdej polskiej szkole, gdzie dostarcza młodzieży wiedzy i cały czas podnosi swoje kwalifikacje, mając przed sobą wyzwanie kształtowania młodego pokolenia.


Przyznała, że nauczyciele mają przed sobą wiele pracy, m.in. przygotowanie do kolejnego roku szkolnego. "Mam nadzieję, że znajdziecie czas na odpoczynek, na czas dla siebie i pomyślenie o tym, o czym my w ministerstwie wiemy: jesteście solą polskiej edukacji, jesteście dla nas, dla ministerstwa, absolutnym priorytetem" – podkreśliła Nowacka.


Zaapelowała do uczniów, aby w wakacje przede wszystkim odpoczęli. Zaznaczyła, że odpoczynek to nie tylko "nicnierobienie", ale też wyjazdy, czas spędzony nad morzem, spotkania z przyjaciółmi, czas na książkę, budowanie planów i marzeń. "Dbajcie o siebie i bądźcie bezpieczni" – powiedziała. Jej zdaniem ważne jest też, by młodzi nie nadużywali urządzeń mobilnych i smartfonów. Nowacka dodała, że lepiej spędzić czas z przyjaciółmi albo po prostu patrzeć na las, wodę, rozmawiać z rodzicami, niż szukać szczęścia i relacji lub spotykać zagrożenia w świecie cyfrowym.


Podczas konferencji prasowej tego samego dnia minister podsumowała działania w resorcie edukacji od grudnia (13 grudnia ub.r. Nowacka została powołana na urząd ministra edukacji - przyp. PAP).


Przypomniała, że nauczycielom podniesiono wynagrodzenia - nauczycielom mianowanym i dyplomowanym o 30 proc., a początkującym - o 33 proc.


Dodała, że resort pracuje nad odbudową prestiżu tego zawodu. "Dając nauczycielom więcej autonomii, konsultując z nimi zmiany programowe i włączając ich w procesy decyzyjne i cały proces kształtowania polskiego systemu edukacji" - powiedziała.


Zaznaczyła, że zarówno ona, jak i wiceministrowie resortu prowadzą stały dialog ze środowiskiem nauczycielskim, czemu służą m.in. ich odwiedziny w przedszkolach, szkołach podstawowych i ponadpodstawowych.


Nowacka zwróciła uwagę, że przy ministrze edukacji powstały liczne ciała doradcze i trwają prace nad powołaniem kolejnych. Zapowiedziała, że w najbliższych dniach powołane zostanie "ciało doradcze składające się z organizacji pozarządowych". Dodała, że nabór do takiej rady będzie otwarty. "Mam nadzieję, że jeszcze w lipcu odbędzie się pierwsze spotkania, również z organizacjami pozarządowymi, które przez lata pokazały jak ważne są dla kształtowania edukacji, również do współpracy z rodzicami" - powiedziała.


Przekazała, że w sobotę w Białymstoku planowany jest "okrągły stół" młodzieży ze szkół ponadpodstawowych. Nowacka zwróciła uwagę, że to pilotażowe spotkanie dla uczniów z województwa podlaskiego, które jest jego pomysłodawcą. "Kolejne tego typu okrągłe stoły z młodzieżą będą prowadzone" – zapowiedziała.


Nawiązując do najbliższych planów przekazała, że w przyszłym tygodniu zostanie opublikowana uszczuplona podstawa programowa. Poinformowała, że "w najbliższych dniach" podpisze nowelę rozporządzenia przewidującego, że w przypadku religii będzie możliwość łączenia grup. Przypomniała, że od 1 września będą obowiązywały nowe zasady dotyczące lekcji religii i etyki - oba przedmioty nie będą wliczane do średniej ocen.


30 kwietnia opublikowano projekt nowelizacji rozporządzenia ministra edukacji w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Obecnie przedszkole i szkoła są obowiązane zorganizować lekcje religii w danym oddziale lub danej klasie szkoły, jeżeli na lekcje religii zgłosi się nie mniej niż siedmiu uczniów danego oddziału lub danej klasy. Projektowana nowelizacja ma na celu umożliwienie organizowania lekcji religii w grupie międzyoddziałowej lub międzyklasowej obejmującej uczniów oddziałów lub klas, w których na lekcję religii zgłosiło się siedmiu lub więcej uczniów. Zasada ma obowiązywać także w przedszkolach. Projektowana nowelizacja rozporządzenia ma wejść w życie z dniem 1 września 2024 r.


Minister powiedziała, że na początku lipca odbędzie się spotkanie ws. nowego przedmiotu edukacja zdrowotna (wspólnego przedsięwzięcia MEN, Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Sportu i Turystki - przyp. PAP) z "zainteresowanymi grupami, w szczególności zajmującymi się poszczególnymi segmentami zdrowia, towarzystwami, izbami medycznymi". "Tak, byśmy mieli pewność, że zespół, który już pracuje nad programem, będzie mógł zawrzeć wszystkie potrzebne aspekty" - dodała.


Przypomniała, że nowa władza "w szybkim tempie" zmieniła władzę w kuratoriach oświaty, które przez ostatnich osiem lat "były siedliskiem patologii i upartyjnienia". Zaznaczyła, że nowi kuratorzy zostali wyłonieni w konkursach, "są niepolityczni, zaangażowani, doskonale rozumieją szkołę".


Wszystkim szesnastu kuratorom szefowa MEN podziękowała za ostatnie pół roku, podkreślając, że "jest dumna z ich pracy".


W piątek świadectwa szkolne odebrało blisko 4,8 mln uczniów, w tym ok. 3 mln uczniów szkół podstawowych i blisko 1,8 mln uczniów szkół ponadpodstawowych. Wśród odbierających świadectwa szkolne po raz pierwszy w życiu jest 410 tys. dzieci kończących I klasę szkoły podstawowej.(PAP)


Autorki: Paulina Kurek, Inga Domurat


pak/ ing/ mhr/


Kraj i świat

2024-06-27, godz. 19:40 Polska, Niemcy i Czechy apelują do KE o większą pomoc dla krajów z dużą liczbą uchodźców z Ukrainy Ponad połowa uchodźców z Ukrainy, która wjechała do UE, mieszka w Polsce, Niemczech i Czechach - napisali we wspólnym liście do szefowej Komisji Europejskiej… » więcej 2024-06-27, godz. 19:40 Francja/ Media: doradczyni Zjednoczenia Narodowego może mieć powiązania z rosyjskimi służbami Doradczyni faworyzowanej w sondażach przed niedzielnymi wyborami parlamentarnymi we Francji skrajnie prawicowej partii Zjednoczenie Narodowe (RN) Tamara Volokhova… » więcej 2024-06-27, godz. 19:30 Słowacja/ Służby ratunkowe potwierdziły śmierć czterech osób w wypadku kolejowym (krótka2) Słowackie służby ratunkowe potwierdziły, że w czwartek w wypadku na południu Słowacji zginęły cztery osoby, a co najmniej pięć zostało rannych. Na… » więcej 2024-06-27, godz. 19:30 Sejm/ Kluby, oprócz Konfederacji, za projektem ws. otwarcia w Polsce biura obsługi projektów ONZ Wszystkie kluby poza Konfederacją poparły w czwartek w Sejmie projekt ustawy dotyczącej utworzenia w Polsce Przedstawicielstwa Biura Narodów Zjednoczonych… » więcej 2024-06-27, godz. 19:30 Lublin/ Prezydent Krzysztof Żuk z wotum zaufania i absolutorium Rada Miasta Lublin udzieliła w czwartek prezydentowi Krzysztofowi Żukowi wotum zaufania oraz absolutorium za rok 2023. Przeciw byli radni klubu PiS. » więcej 2024-06-27, godz. 19:20 PGE PAK Energia Jądrowa czeka na decyzję właścicieli, by zacząć studium wykonalności Spółka PGE PAK Energia Jądrowa, która we współpracy z koreańskim KHNP ma budować elektrownię jądrową w Pątnowie czeka na decyzje właścicieli, by… » więcej 2024-06-27, godz. 19:20 Łódzkie/ Kilkaset interwencji straży pożarnej po burzach przechodzących nad regionem Kilkaset razy strażacy interweniowali w Łódzkiem po burzach, które w czwartek po południu przeszły nad regionem. Do godz. 18.30 służby ratunkowe przyjęły… » więcej 2024-06-27, godz. 19:20 Lekkoatletyczne MP - Kiełbasińska: nie ma Paryża, więc kończę karierę Anna Kiełbasińska nie ukończyła z powodu bólu eliminacji biegu na 400 m lekkoatletycznych mistrzostw Polski w Bydgoszczy. 'Nie ma Paryża, więc kończę… » więcej 2024-06-27, godz. 19:10 MSiT rozstrzygnął nabory wniosków dla akademii piłkarskich Minister sportu i turystyki Sławomir Nitras rozstrzygnął pierwszy nabór wniosków do Programu Wsparcia Akademii Piłkarskich działających przy klubach ekstraklasy… » więcej 2024-06-27, godz. 19:10 Sejm/ Komisja jednogłośnie za projektem ustawy w sprawie renty wdowiej Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny w czwartek jednogłośnie poparła obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej. Wcześniej komisja opowiedziała… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »