Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-12, 07:30 Autor: PAP

Specjalistki od żywienia podpowiadają, jak zmniejszyć ilość cukru w diecie

Eksperci zgodnie przekonują, że w dzisiejszych czasach spożywamy zdecydowanie za dużo cukru. Regularne sięganie po desery to wszelako niejedyny problem – cukier dodawany jest bowiem również do zgoła nieoczywistych produktów, takich jak sosy, marynaty czy wędliny. Specjalistki od żywienia radzą, jak utrzymać dzienne spożycie cukru w ryzach i tym samym zadbać o swoje zdrowie.

Cukier często nazywany jest „białą śmiercią”. To chwytliwe i cokolwiek złowieszcze określenie nie wzięło się znikąd. Liczne badania naukowe dowiodły, że nadmierne spożycie cukru sprzyja rozwojowi wielu groźnych chorób, m.in. otyłości, której powikłania stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. A jednak wielu z nas szalenie trudno jest z niego zrezygnować.


„Cukier ma właściwości silnie uzależniające. Aktywuje on receptory opioidowe, w wyniku czego doświadczamy nagłego przypływu dopaminy, która pobudza ośrodki nagrody i przyjemności w mózgu. Nie bez powodu wiąże się je z tendencją do popadania w nałogi – aktywowane są także m.in. przez hazard i kokainę” – wyjaśnia w rozmowie z magazynem „Vogue” znana w Hollywood dietetyczka Rhian Stephenson.


Niekontrolowane sięganie po produkty bogate w cukier fatalnie wpływa na nasz organizm. „Cukier wywołuje kaskadę reakcji zapalnych. Kiedy jemy słodką żywność lub rafinowane węglowodany, następuje gwałtowny wzrost poziomu glukozy we krwi. Na dłuższą metę może prowadzić to do insulinooporności, czyli stanu zmniejszenia wrażliwości tkanek docelowych na działanie insuliny. Dolegliwość ta często skutkuje poważnymi problemami zdrowotnymi, takimi jak zespół metaboliczny czy cukrzyca. Nadmiar cukru w diecie powiązany jest przy tym z chorobami serca, zaburzeniami nastroju oraz nowotworami – m.in. okrężnicy, piersi i prostaty” – przestrzega z kolei dietetyczka Lola Ross.


Rezygnacja z deseru czy słodkiej przekąski może jednak okazać się niewystarczająco skuteczną metodą na ograniczenie spożycia cukru. Ukrywa się on bowiem w wielu nieoczywistych produktach – dość wspomnieć sosy i dressingi, napoje, marynaty, wędliny, a nawet pieczywo. „Uważa się, że nasi przodkowie jedli średnio 20 łyżeczek cukru rocznie. Obecnie zaś znacząco przekraczamy tę ilość… w ciągu zaledwie jednego dnia. To alarmujące” – punktuje Ross.


Jak zatem zmodyfikować swój jadłospis, by zredukować ilość potencjalnie zagrażającego zdrowiu cukru? Po pierwsze, czytajmy etykiety kupowanych produktów. „Warto zapoznać się z różnymi określeniami cukru, które figurują na etykietach. Syropy, zwłaszcza z agawy lub kukurydziany o wysokiej zawartości fruktozy czy koncentrat soku zwykle mają taki sam wpływ na poziom glukozy we krwi, jak zwykły biały cukier” – tłumaczy dietetyczka.


Nie oznacza to, że powinniśmy zrezygnować także z produktów, które są naturalnie słodkie. Wprost przeciwnie. „Nadal jedzmy owoce i warzywa korzeniowe, które owszem, zawierają cukier, ale stanowią przy tym doskonałe źródło białka i błonnika. Składniki te zwiększają uczucie sytości, co jest bardzo ważne przy próbie ograniczenia rafinowanego cukru” – podpowiada Stephenson. Warto także zadbać o wysokie spożycie pokarmów bogatych w witaminy z grupy B, które wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, dodając nam energii. Są one obecne w ciemnych warzywach liściastych, roślinach strączkowych, produktach pełnoziarnistych, kiełkach zbóż, orzechach, kurzych jajach i drożdżach.


Ekspertki zgodnie twierdzą, że jeśli chcemy skutecznie zmniejszyć ilość cukru w diecie, powinniśmy rzadziej stołować się na mieście. „Im częściej samodzielnie przyrządzamy swoje posiłki w domu, tym większą mamy kontrolę nad tym, co trafia do naszego organizmu. Na bazie naturalnych składników, takich jak kakao, awokado, daktyle czy sezonowe owoce, możemy przygotować wyborne i zdrowe desery, które zaspokoją ochotę na słodki smak. Ograniczając spożycie rafinowanego cukru sprawimy, że spadki energii – które często powodują napady wilczego głodu – zaczną znikać. Ochota na słodycze będzie sukcesywnie maleć, a unikanie cukru stanie się coraz łatwiejsze” – podsumowuje Stephenson. (PAP Life)



kal/ag/


Kraj i świat

2024-06-16, godz. 06:00 ME 2024 - polscy piłkarze wchodzą do gry, na początek Holandia Polscy piłkarze niedzielnym meczem z Holandią w Hamburgu o godz. 15 rozpoczną udział w mistrzostwach Europy. Zagrają bez kontuzjowanego Roberta Lewandowskiego… » więcej 2024-06-16, godz. 05:50 Prognoza pogody na 16 i 17 czerwca Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Europa Północno-Wschodnia i Południowa są w zasięgu wyżów. Pozostałe obszary Europy są pod wpływem… » więcej 2024-06-16, godz. 04:20 USA/ Trump zapowiedział, że położy kres prośbom prezydenta Zełenskiego o pieniądze Podczas wiecu przedwyborczego w Detroit kandydat Republikanów na urząd prezydenta Donald Trump określił lidera Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego mianem 'najlepszego… » więcej 2024-06-16, godz. 03:10 Niemcy/ Policja zapobiegła zamieszkom w Dortmundzie z udziałem kibiców piłkarskich Tysiące kibiców z Włoch i Albanii w sobotę w Dortmundzie spokojnie oczekiwało na mecz piłkarskich Mistrzostw Europy z udziałem drużyn narodowych obu krajów… » więcej 2024-06-16, godz. 03:00 USA/ Donald Trump skrytykował Joe Bidena na spotkaniu przedwyborczym w Detroit Na sobotnim przedwyborczym wiecu w Detroit w stanie Michigan Donald Trump skrytykował administrację Joe Bidena za wysoką inflację oraz wzrost przestępczości… » więcej 2024-06-16, godz. 01:20 Szwajcaria/ Projekt konkluzji po szczycie ws. pokoju na Ukrainie: konieczne jest zabezpieczenie elektrowni jądrowych… Konieczne jest zabezpieczenie instalacji jądrowych, w tym zaporoskiej elektrowni, pod kontrolą Ukrainy. Kluczowe są także nieprzerwane dostawy żywności… » więcej 2024-06-16, godz. 01:00 43. KFDF „Młodzi i Film”: fabuła „Tyle co nic” i dokument "Skąd dokąd” nagrodzone Wielkim Jantarem Fabuła 'Tyle co nic” i dokument 'Skąd dokąd' zostały w sobotę nagrodzone Wielkim Jantarem, główną nagrodą w konkursach pełnometrażowych debiutów… » więcej 2024-06-16, godz. 00:30 Szwajcaria/ Prezydent Finlandii: Ukraina wzmocniła swoją pozycję Prezydent Finlandii Alexander Stubb uważa, że dzięki wsparciu zachodnich sojuszników Ukraina jest obecnie w lepszej pozycji do rozpoczęcia negocjacji pokojowych… » więcej 2024-06-16, godz. 00:20 ME 2024 - Włochy - Albania 2:1 (opinie) Po meczu piłkarskich ME Włochy - Albania (2:1) powiedzieli: Luciano Spalletti (trener reprezentacji Włoch): 'Odkąd zacząłem pracę, powtarzano mi, że… » więcej 2024-06-16, godz. 00:00 ME - włoskie media o meczu z Albanią: zaczęło się od horroru, ale zakończenie szczęśliwe Zaczęło się od rekordowego horroru, potem było trochę cierpienia i wreszcie szczęśliwe zakończenie - tak włoskie media podsumowują pierwszy mecz Włochów… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »