Wspólne inwestycje w ramach Aglomeracji Opolskiej
Dyrektor Departamentu Koordynacji Polityki Strukturalnej Ministerstwa Rozwoju Regionalnego wyjaśnia, że zmiany wprowadzono, ponieważ obecne rozwiązania nie promowały gmin, które wspólnie starały się o unijne pieniądze. - Powodowało to, że nie zawsze mieliśmy połączone efekty realizacji projektów, np. teren inwestycyjny był, ale ktoś zapomniał dobudować do niego 2 km drogi. Plan będzie przygotowywany w ten sposób, żeby teren inwestycyjny miał nie tylko dostęp do wody, gazu, ale żeby był do niego dojazd - dodaje.
Jako pierwsza w regionie rozwiązanie będzie wdrażać Aglomeracja Opolska. Później doświadczenia mają być wdrażane w innych gminach regionu. - Aglomerację powołano w ubiegłym roku i już mówi się o tym, by stała się ona stowarzyszeniem - argumentuje wiceprezydent Opola Krzysztof Początek. - Najlepszym przykładem jest strona internetowa. Banał - zakłada się stronę i już dostępna jest informacja. Ale żeby założyć stronę www, trzeba zapłacić. Wszyscy muszą się złożyć, więc potrzebna jest uchwała miasta. Nie jest to przewidziane w budżecie miasta - czekamy, itd. - wyjaśnia prezydent.
Po 2014 roku Aglomeracja Opolska otrzyma dodatkowo 63 miliony euro. W jej skład wejdzie 20 gmin. Dzisiaj (28.08) w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego odbyły się konsultacje społeczne z przedstawicielem Ministerstwa Rozwoju Regionalnego dotyczące wsparcia z funduszy unijnych w latach 2014 - 2020.
Posłuchaj wypowiedzi naszych rozmówców:
Piotr Wójtowicz (oprac. JM)