Radio Opole » Gospodarka
2021-03-17, 14:31 Autor: Piotr Wójtowicz

Opolski Zespół Parlamentarny apeluje do rządu o przyznanie regionowi 254 mln euro

Walczą o dotacje z projektu "Twój biznes - Twoja praca" [fot. sxc.hu]
Walczą o dotacje z projektu "Twój biznes - Twoja praca" [fot. sxc.hu]
Posłowie opozycji i części koalicji, którzy wchodzą w skład Opolskiego Zespołu Parlamentarnego wystosowali apel do rządu o przyznanie naszemu regionowi 254 mln euro. Chodzi o część dotacji unijnych na lata 2021 - 2027, które zamiast trafić bezpośrednio na Opolszczyznę mają być dzielone przez rząd. Posłowie Koalicji Obywatelskiej, Solidarnej Polski, Porozumienia, Lewicy, czy Mniejszości Niemieckiej z naszego województwa napisali we wspólnym apelu, że region zmaga się z depopulacją, gospodarczo rozwija się wolniej niż reszta kraju, dlatego te pieniądze są niezbędne. Kolejny apel dotyczy rewitalizacji linii kolejowej Racibórz - Racławice Śląskie.
- My w tym zestawieniu wypadamy dość blado - mówi przewodniczący Opolskiego Zespołu Parlamentarnego poseł Koalicji Obywatelskiej Tomasz Kostuś, który przypomniał, że Opolszczyzna nie kwalifikuje się ani do otrzymania dodatkowych pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji ani Polski Wschodniej. - Dlatego ten wspólny apel jest tak ważny - dodał.

Pod pismem ponad podziałami podpisał się również Poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski, wiceprzewodniczący Opolskiego Zespołu Parlamentarnego, który zapewnia, że apel nie ma nic wspólnego z polityką.

- Jestem przekonany, że jeśli zapytamy mieszkańca Opola, Kędzierzyna-Koźla czy Brzegu, czy do województwa opolskiego powinno trafić 250 mln euro, czyli ponad 1 mld złotych, to odpowiedź będzie twierdząca. Dlatego naszym obowiązkiem jest poparcie takich projektów - mówi poseł SP.

Przypomnijmy, województwo opolskie ma zapewnione 763 mln euro jednak z algorytmu, według którego ustalano wysokość pomocy wynika, że region mógłby otrzymać dodatkowo 254 mln euro. Natomiast rząd te pieniądze przesunął do rezerwy. To pula około 7 mld euro, którą utworzyło i będzie rozdzielało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. W odpowiedzi wysłanej do naszej redakcji wynika, że "warunkiem otrzymania tych pieniędzy będzie przygotowanie i zgłoszenie przez marszałka dobrych projektów rozwojowych".

Pod apelem ws. przekazania rezerwy Opolszczyźnie podpisali się oprócz Tomasza Kostusia i Janusza Kowalskiego, także wchodzący w skład Opolskiego Zespołu Parlamentarnego Kamil Bortniczuk, Ryszard Galla, senatorowie Beniamin Godyla i Danuta Jazłowiecka, posłowie Paweł Kukiz, Rajmund Miller, Ryszard Wilczyński, Marcelina Zawisza i Witold Zembaczyński.

Kolejny apel jaki przygotował zespół dotyczył rewitalizacji nr 177, 294 Racibórz - Racławice Śląskie. W piśmie zaadresowanym do ministra infrastruktury posłowie proszą rząd o pomoc w sfinansowaniu odbudowy linii kolejowej, której wartość wyceniono na 500 mln złotych. "Przedsięwzięcie to jest sposobem na rozwiązanie problemu wykluczenia komunikacyjnego powiatu głubczyckiego będącego jedynym powiatem województwa opolskiego, który pozbawiony jest połączenia kolejowego" - napisano w apelu.

Pod apelami nie podpisał się członek zespołu - poseł i zarazem wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa. Natomiast inni opolscy parlamentarzyści - z klubu Prawa i Sprawiedliwości, czyli Violetta Porowska, Katarzyna Czochara i Jerzy Czerwiński nie należą do tego gremium.
Tomasz Kostuś
Janusz Kowalski

Gospodarka

2024-05-27, godz. 17:00 WUP ma wsparcie dla elastycznych pracodawców. To pieniądze m.in. na dofinansowanie pensji Około 30 tysięcy złotych na wyposażenie miejsca pracy lub 4 tysiące złotych miesięcznie przez pół roku na dofinansowanie pensji pracownika. » więcej 2024-05-27, godz. 14:52 Głuchołazy: potrzeby pięciu wiosek zasilą pieniądze z budżetu samorządu województwa Pięć sołectw z gminy Głuchołazy otrzyma po 6,5 tys. zł dofinansowania z programu Marszałkowska Inicjatywa Sołecka. W efekcie będą mogły zrealizować… » więcej 2024-05-23, godz. 14:00 Opole: debata o ochronie środowiska. "Problemy z klimatem to nasz największy problem" Problemy klimatyczne - to dziś największe wyzwanie, z jakim mierzą się naukowcy zajmujący się prawem ochrony środowiska. » więcej 2024-05-23, godz. 11:19 Europa stawia na "zieloną" gospodarkę. Firmy dostosują się albo znikną Przedsiębiorstwa, w także w naszym regionie, by pozostać konkurencyjnymi będą musiały przejść wiele procesów dostosowawczych. - Najbliższe lata będą… » więcej 2024-05-22, godz. 15:00 Jest przetarg na przebudowę DW487 w Oleśnie. Szacowany koszt to 50 milionów złotych Do największej w tym roku inwestycji przygotowuje się Zarząd Dróg Wojewódzkich w Opolu. Mowa o przebudowie drogi wojewódzkiej 487 w Oleśnie, na którą… » więcej 2024-05-22, godz. 07:30 Lewin Brzeski stawia na fotowoltaikę Gminna farma fotowoltaiczna powstanie w Lewinie Brzeskim. Będzie miała moc pół megawata. Stanie przy ujęciu wód w tym mieście. » więcej 2024-05-21, godz. 13:30 Koniec z azbestem w Lewinie Brzeskim. Trwa wymiana sieci wodociągowej Woda w Lewinie Brzeskim i Łosiowie będzie smaczniejsza i zdrowsza. Gmina jest już na półmetku inwestycji polegającej na wymianie rur azbestowych na nowe… » więcej 2024-05-20, godz. 17:45 Rekordowa liczba chętnych na unijne dofinansowanie współpracy przygranicznej Zaskakująco duże jest zainteresowanie unijnym dofinansowaniem polsko-czeskiej współpracy w Euroregionie Pradziad. W pierwszym naborze nowej unijnej perspektywy… » więcej 2024-05-20, godz. 14:51 Samorząd Głubczyc remontuje budynek USC Rozpoczęły się prace remontowe Urzędu Stanu Cywilnego w Głubczycach. W pierwszym etapie prac zostanie całkowicie wymienione pokrycie dachowe budynku. Samorząd… » więcej 2024-05-17, godz. 21:15 Lwy Turystyki przyznane. Społecznicy, działacze i przedsiębiorcy zostali wyróżnieni Z turystyką za pan brat. Od lat działają na rzecz jej rozwoju, popularyzowania i promowania. 11 osób z Opolszczyzny zostało dziś (17.05) nagrodzonych w konkursie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »