Radio Opole » Gospodarka
2018-07-26, 11:51 Autor: Justyna Maćkowiak

Opolskie projekty dostały dotacje w ramach Programu Operacyjnego Rybactwo i Morze

Opolski karp [fot. Ewelina Laxy]
Opolski karp [fot. Ewelina Laxy]
Jakub Roszuk [fot.Paweł Grabek]
Jakub Roszuk [fot.Paweł Grabek]
Pięć umów o dofinansowanie opolskich projektów w ramach Programu Operacyjnego Rybactwo i Morze podpisano dziś (26.07) w Opolu. - Bardzo się cieszymy z tych projektów - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Jakub Roszuk, prezes Lokalnej Grupy Rybackiej "Opolszczyzna".
W sumie w budżecie Programu Operacyjnego Rybactwo i Morze są prawie 3 miliardy złotych.

- Nasza grupa działania otrzymała 12 milionów złotych na lata 2014 - 2020. Działania dotyczą 11 gmin. Nie zapominajmy także, że dla branży rybackiej z regionu są także pieniądze krajowe, którymi dysponują Agencje Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Na Opolszczyźnie produkowanych jest rocznie 1900 ton karpia, co stanowi 10% krajowej produkcji tej ryby. - Jesteśmy przykładem, jak grupa powinna działać i promować rybaków. Powoli zaczynamy pokazywać obszar stawów i walory przyrodnicze oraz samego karpia, który żyje w ekologicznych warunkach. Na to stawiamy poprzez działania naszej grupy - mówi Roszuk.

Dotację dostanie między innymi Ośrodek Kultury w Niemodlinie na organizację Święta Karpia oraz Samorządowe Centrum Kultury, Turystyki i Rekreacji w Popielowie. O szczegóły tego drugiego projektu pytaliśmy w "Poglądach i osądach" wicewójt Popielowa Marietę Konopkę. - To jest kolejny projekt, który będziemy realizowali na naszym kąpielisku w Nowych Siołkowicach. Zostało ono otwarte 7 lipca. Projekt polega na wybudowaniu izby rybackiej. Chcielibyśmy opowiedzieć o tradycji rybackiej w naszej gminie, bo przecież sąsiadujemy z Odrą i kiedyś to ryby były podstawowym pokarmem mieszkańców naszej miejscowości.

Wartość dotacji dla podpisanych dzisiaj projektów to 420 tysięcy złotych.
Jakub Roszuk cz. 1
Jakub Roszuk cz. 2
Marieta Konopka

Gospodarka

2024-07-02, godz. 20:00 Nie będzie gigantycznej kary dla nyskiej AKWY Spółka WiK 'AKWA' z Nysy nie jest już zagrożona karą w wysokości prawie 100 milionów złotych. » więcej 2024-07-02, godz. 12:30 Nowe plany ws. CPK. Radny Tobiasz Gużda o konsekwencjach "okrojenia" projektu - Centralny Port Komunikacyjny, największy w tej części świata, mógłby zagwarantować przejęcie przez Polskę europejskiego cargo - powiedział w Porannej… » więcej 2024-07-02, godz. 12:00 Farma wiatrowa zmieni krajobraz Charbielina i Nowego Lasu w gminie Głuchołazy Farma wiatrowa ma powstać w Charbielinie w gminie Głuchołazy. Tamtejsza rada miejska zdecydowała o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania… » więcej 2024-06-28, godz. 12:25 "Wcześniej niż zwykle". Kombinat Rolny w Kietrzu rozpoczyna żniwa Kombinat Rolny w Kietrzu rozpoczyna żniwa. Pierwsze kombajny wjadą na pola rzepaku. W tym roku prace polowe w największym polskim gospodarstwie rolnym w porównaniu… » więcej 2024-06-27, godz. 19:11 "Pogranicze" chce obsługiwać kolejne gminy i komunikację miejską w Prudniku Biała i Baborów zgłaszają akces do Powiatowo-Gminnego Związku Transportu 'Pogranicze'. Wzmocni to jego potencjał publicznych przewozów pasażerskich. Ułatwi… » więcej 2024-06-27, godz. 14:18 "Trzeba współpracować, jeżeli są takie możliwości". Polska Cerekiew i Svetla Hora realizują wspólne projekty 'Polsko-czeski wakacyjny zawrót głowy' - to nazwa wspólnego projektu realizowanego przez samorząd Polskiej Cerekwi i partnerskiej gminy Svetla Hora z Republiki… » więcej 2024-06-26, godz. 17:10 "Polecam każdemu". Podsumowanie programu MentorMix na Politechnice Opolskiej 8 mentorów ze świata biznesu, 12 studentów i niemal pół roku współpracy. Tak wyglądała druga edycja programu 'MentorMix' na Politechnice Opolskiej. Dzisiaj… » więcej 2024-06-26, godz. 12:52 Wielomilionowe inwestycje na drogach powiatu głubczyckiego Inwestycje drogowe za ponad 30 milionów złotych realizuje, bądź będzie realizować w najbliższym czasie powiat głubczycki. Najważniejsze z nich to remonty… » więcej 2024-06-25, godz. 10:15 "Niezbędne jest zachowanie równowagi w gospodarce leśnej". Nadleśniczy Marek Cholewa gościem Radia Opole - To nie przemysł drzewny potrzebuje drewna, tylko my go potrzebujemy - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Marek Cholewa, nadleśniczy Nadleśnictwa… » więcej 2024-06-24, godz. 14:00 Zamknięte z powodu remontu. Problemy kierowców na dwóch traktach wojewódzkich Dwie kolejne drogi wojewódzkie zamknięte na czas prac remontowych. Jedna z nich to ta oznaczona numerem 454. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »