Radio Opole » Gospodarka
2017-04-05, 16:20 Autor: Maciej Stępień

W Namysłowie rozmawiali o ogólnym kształceniu uczniów

W Namysłowie rozmawiali o ogólnym kształceniu uczniów [fot. Maciej Stępień]
W Namysłowie rozmawiali o ogólnym kształceniu uczniów [fot. Maciej Stępień]
W Namysłowie rozmawiali o ogólnym kształceniu uczniów [fot. Maciej Stępień]
W Namysłowie rozmawiali o ogólnym kształceniu uczniów [fot. Maciej Stępień]
Dziś w Dworku Różanym odbyła się konferencja i debata naukowa na temat efektywnego nauczania młodych mieszkańców powiatu namysłowskiego. Rozmawiano o roli edukacji ogólnej, o doradztwie zawodowym, a także o praktycznych zajęciach dla uczniów. Przypomnijmy, że tamtejsze samorządy biorą udział w projekcie edukacyjnym wartym ponad 2 miliony złotych. Dzięki unijnemu wsparciu uczniowie będą mogli korzystać z wielu zajęć praktycznych, które organizowane będą poza szkołami. Dodatkowo w Pokoju ma powstać obserwatorium astronomiczne.
Sławomir Hinborch, szef Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu w starostwie powiatowym w Namysłowie mówi, że trzeba dziś wychodzić poza program nauczania ogólnego.

- Ten podstawowy kanon jest realizowany w ramach programów nauczania, natomiast my tutaj rozszerzamy horyzonty i będziemy realizować także inne zagadnienia, niekończenie wynikające z podstawy programowej. W Pokoju utworzymy obserwatorium astronomiczne, będą lekcje laboratoryjne i praktyczne - wyjaśnia Hinborch.

Obecny na konferencji w Namysłowie Michał Siek, opolski kurator oświaty dodaje, że przez ostatnie lata mówiono wyłącznie o edukacji zawodowej, a zapomniano o tej nauce ogólnej.

- W tym liceum, które jeszcze funkcjonuje mamy te przedmioty akademickie, jak fizyka, chemia, czy geografia i biologia. Średnio taki uczeń ma jedną godzinę w tygodniu z takiego przedmiotu i jak w takiej sytuacji można zdobyć wykształcenie ogólne – podkreśla Siek.

Przypomnijmy, z dodatkowych zajęć i warsztatów w ramach programu poprawy edukacji ogólnej skorzysta powiecie namysłowski ponad 600 uczniów. Tamtejsze starostwo otrzymało na ten cel unijne wsparcie w wysokości 95% wartości zadania.
Sławomir Hinborch i Michał Siek

Gospodarka

2024-11-04, godz. 17:30 Opole centrum dyskusji o gospodarce wodnej. Eksperci wypracowują nowe rozwiązania Państwowa Rada Gospodarki Wodnej przez dwa dni obraduje w Opolu. W spotkaniu w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim wzięli udział eksperci, opolscy parlamentarzyści… » więcej 2024-11-04, godz. 14:30 Niezbędna jest pomoc państwa. Prudnicki Pionier chce zmienić lokalizację Spółdzielnia Pionier w Prudniku liczy na pomoc państwa w odbudowie firmy po powodzi. Po raz kolejny zakład pracy chronionej zalała płynąca obok rzeka. Ze… » więcej 2024-11-02, godz. 19:27 Brzeska ciepłownia stawia na "elektryki". Do ich ładowania będzie wykorzystywany prąd z własnej instalacji Brzeska ciepłownia inwestuje w 'elektryki'. Zarządzająca nią spółka zapoczątkowała wymianę samochodów na zeroemisyjne i jak zapowiada, na tym nie ko… » więcej 2024-11-01, godz. 09:00 Stacja uzdatniania wody w Sieroniowicach po gruntownym remoncie. Gmina Ujazd skanalizowana w 99 procentach Gmina Ujazd zakończyła generalny remont stacji uzdatniania wody w Sieroniowicach. Tam wymieniony został m.in. stary azbestowy wodociąg i pompy. To ważna inwestycja… » więcej 2024-10-31, godz. 20:00 Reforma finansów samorządowych wywołuje wątpliwości dotyczące nakładów na oświatę 1 stycznia wejdzie w życie reforma finansów samorządowych, na którą czekano także w gminach i powiatach Opolszczyzny. Ustawa zmienia sposób naliczania dochodów… » więcej 2024-10-31, godz. 11:22 Brzeg chce wyremontować ulicę Starobrzeską. Na razie jednak nie ma na to zadanie pieniędzy Brzeski magistrat planuje modernizację ulicy Starobrzeskiej. To jedna z najdłuższych, a zarazem najbardziej zniszczonych dróg w mieście. » więcej 2024-10-30, godz. 15:40 Pod Skarbimierzem mogą stanąć wiatraki. Gmina zapowiada darmowy prąd dla mieszkańców W gminie Skarbimierz może stanąć do 50 turbin wiatrowych. Zanim zapadną w tej sprawie decyzje, władze gminy będą przeprowadzać konsultacje z mieszkańcami… » więcej 2024-10-29, godz. 17:00 Głuchołazy: powodzianie muszą mieć rachunki wydatków Doraźną pomoc do 8 tysięcy zł otrzymało już około 1200 powodzian z gminy Głuchołazy. W sumie tysiące mieszkańców z tego rejonu korzysta z różnych… » więcej 2024-10-29, godz. 09:00 Wakacje składkowe w ZUS - wnioski od listopada Od listopada mikroprzedsiębiorcy wpisani do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej  a także komornicy sądowi będą mogli składać… » więcej 2024-10-28, godz. 16:30 "Oby takich inwestycji było jak najwięcej". Powiat głubczycki zakończył remont drogi w gminie Baborów Zakończyła się największa drogowa inwestycja w tym roku w gminie Baborów. Głubczyckie starostwo przeprowadziło kompleksowy remont nawierzchni blisko 4 kilometrów… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »