Radio Opole » Gospodarka
2015-10-20, 11:00 Autor: Witold Wośtak

60 milionów euro na projekty badawczo-rozwojowe w nowej perspektywie unijnej

Dr Andrzej Krueger, fot. Witold Wośtak
Dr Andrzej Krueger, fot. Witold Wośtak
O szansach pozyskania unijnych pieniędzy na inwestycje w przemyśle chemicznym rozmawiano w kędzierzyńsko-kozielskim Instytucie Ciężkiej Syntezy Organicznej.
W spotkaniu uczestniczył marszałek Andrzej Buła, Roland Wrzeciono, dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarczego oraz przedstawiciele firm z branży chemicznej. W Kędzierzynie-Koźlu pierwszy raz zaprezentowano kryteria, które będą musieli spełnić wnioskujący o unijne dofinansowanie w ramach nowej perspektywy 2014-2020.

Doktor Andrzej Krueger, dyrektor ICSO, jest zadowolony z faktu konsultowania nowych warunków w gronie zainteresowanych.

- Z jednej strony chodzi o to, żeby dofinansowanie trafiło do najlepszych projektów, czyli wprowadzających nowe rozwiązania. Bardzo ważne jest jednak doprowadzenie badań do końca, czyli zastosowanie ich wyników. To oznacza, że oceniona i sprawdzona zostanie też wiarygodność przedsiębiorcy - tłumaczy.

Krueger zapewnia, że ICSO intensywnie współpracuje z przedsiębiorcami i doradza w razie wątpliwości. – Na pewno możemy pomóc w przygotowaniu projektów.

- W poprzedniej perspektywie finansowej jednostki naukowe zajmowały się przygotowaniem i składaniem wniosków, więc przedsiębiorcy nie mają prawie żadnego doświadczenia. Teraz staną jednak przed zadaniem wykonania projektu, a później muszą go zrealizować i rozliczyć się z celów, które zostaną na wstępie określone - zwraca uwagę.

Zgodnie z unijną perspektywą finansową na lata 2014-2020, na Opolszczyznę trafi 60 milionów euro z przeznaczeniem na projekty badawczo-rozwojowe. Poprzednia perspektywa nie dawała możliwości pozyskania w regionie pieniędzy na podobne cele.
Dr Andrzej Krueger
Dr Andrzej Krueger

Gospodarka

2024-06-09, godz. 13:14 Dodatek pielęgnacyjny dla emerytów i rencistów. Komu przysługuje świadczenie? Oprócz emerytury i renty także dodatek pielęgnacyjny. ZUS rozpoczął wypłacanie świadczenia uprawnionym osobom. Dodatek przysługuje emerytom i rencistom… » więcej 2024-06-08, godz. 09:30 Prace na zamku w Grobnikach opóźnione. "Mam nadzieję, że do końca lata dach zostanie zrobiony" Opóźniają się prace remontowe dawnej Komandorii Joanitów w Grobnikach. To największa inwestycja gminy Głubczyce realizowana w ostatnim czasie. Samorząd… » więcej 2024-06-07, godz. 16:00 "Mieliśmy bardzo realistycznie skonstruowany budżet". Absolutorium dla burmistrza Głubczyc Burmistrz Głubczyc z absolutorium za wykonanie budżetu. Czternastu radnych głosowało za udzieleniem Adamowi Krupie wotum zaufania, sześciu wstrzymało się… » więcej 2024-06-07, godz. 08:15 Mieszkańcy Głuchołaz mogą składać wnioski na dofinansowanie do wymiany tzw. kopciuchów Z dwóch źródeł można otrzymać w Głuchołazach dofinansowanie wymiany tzw. kopciuchów. W ramach programu 'Ciepłe Mieszkanie” gmina jest dystrybutorem… » więcej 2024-06-06, godz. 17:00 Jak wygląda rzemiosło w Polsce i innych krajach? Konferencja na Politechnice Opolskiej Szanse oraz rozwój rzemiosła to tematy zorganizowanej międzynarodowej konferencji naukowej na Politechnice Opolskiej. Inicjatywa miała charakter hybrydowy… » więcej 2024-06-06, godz. 14:30 O energetyce z kilku perspektyw rozmawiali specjaliści na Politechnice Opolskiej Systemy energetyczne, odnawialne źródła energii oraz elektromobilność. Tego dotyczyła czwarta konferencja 'Ratownictwo i Energetyka' na Politechnice Opo… » więcej 2024-06-05, godz. 19:13 Przedsiębiorcy na spotkaniu networkingowym. "W biznesie bardzo ważne są kontakty" Po raz trzynasty opolscy przedsiębiorcy i przedstawiciele instytucji związanych z biznesem uczestniczyli w otwartym spotkaniu networkingowym. » więcej 2024-06-05, godz. 15:42 Zmiana ustawy o dodatkach mieszkaniowych powoduje większe obciążenie gminnych budżetów Gminy coraz więcej pieniędzy wydają na dodatki mieszkaniowe, a przykładem są Głuchołazy i Prudnik. Po latach zastoju rośnie zainteresowanie tymi świadczeniami… » więcej 2024-06-05, godz. 10:49 "Hutnictwo zawsze miało drgania, ale wychodziło z nich na wyższym poziomie". Jaka jest kondycja branży w Polsce i … Wieloletnie zaniedbania inwestycyjne - to zdaniem pracowników i związkowców z Walcowni Rur Andrzej w Zawadzkiem, główna przyczyna spadku konkurencyjności… » więcej 2024-06-04, godz. 16:48 „To jest wizytówka nowoczesności gminy Biała”. 30-lecie rozlewni wód mineralnych W Białej funkcjonuje jedna z najnowocześniejszych rozlewni napojów i wód mineralnych w kraju. 30-lecie zakładu świętuje firma Ustronianka, która zatrudnia… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »