Radio Opole » Gospodarka
2015-10-07, 10:28 Autor: Radio Opole

Z unijnej kasy na innowacje skorzystają duże firmy?

Jeśli opolskie firmy chcą korzystać z unijnych dotacji muszą postawić na innowacje - przekonuje profesor Jacek Szlachta.

prof. Jacek SzlachtaWiceprzewodniczący Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN dodaje, że do 2020 roku Unia Europejska zmieniła kierunek pomocy i zasady jej udzielania. Teraz dotacje i pożyczki trafią głównie do biznesu, który stawia na współpracę z nauką.

- Czegoś co będzie pseudo innowacją, a więc kupowaniem urządzeń podobnych, jak w poprzednich latach KE nie będzie akceptować i będzie nakazywała zwrot pieniędzy - tłumaczy Jacek Szlachta

Do 2020 roku Unia Europejska dla opolskich firm przeznaczyła ponad 60 mln euro. Jednak warunki sięgnięcia po te pieniądze się zmieniły, współpracę z nauką ze względów ekonomicznych będą mogły podjąć głównie duże firmy.

Marszałek regionu Andrzej Buła wyjaśnia, że zgodzono się na takie warunki, ponieważ to większe firmy mają być siłą napędową dla naszego biznesu. O tym też informowano podczas spotkań branżowych, które zorganizowano na Opolszczyźnie.

- Duży ma przytulić tych mniejszych i następnie mają razem współpracować. Jeżeli przy przedsiębiorstwie powstanie centrum badawcze to będą mogli z niego korzystać również właściciele mniejszych firm, co jest korzyścią dla całego regionu - argumentuje Andrzej Buła.

Ten kierunek pomocy popiera też opolski ekonomista dr Witold Potwora. Jego zdaniem pieniądze muszą trafić do biznesu, który zainwestuje w badania, a pomoc powinna być udzielana w formie pożyczek.

Będzie mniej pieniędzy na infrastrukturę drogową. Przypomnijmy, że podczas ostatniej wizyty w Opolu unijny komisarz Patrick Amblart krytykował Polskę, że w ostatnich siedmiu latach nie stawiano na innowacje. Obecnie na 28 państw, które unia brała pod uwagę Polska jest na 24 miejscu. Głównie pieniądze przeznaczano na budowę dróg, natomiast na kolej wykorzystano 10 procent dostępnych funduszy.

Amblard podkreślił, że w nowym rozdaniu unijnych dotacji (2014-2020) będzie się liczyć głównie efektywność, ponieważ w poprzednich latach sprzęt, który został zakupiony z funduszy nie zawsze właściwie wykorzystywano.

Dodał, że w poprzednich latach wspierano małe firmy i przedsiębiorstwa, natomiast w nowym budżecie z tej pomocy będą wyłączone duże firmy. Przedstawiciel KE podkreślił, iż chce, aby do 2020 udzielano więcej pożyczek niż dotacji.

Województwo opolskie oficjalnie rozpoczęło wydawanie unijnych dotacji na lata 2014-2020. Pierwsze pieniądze z nowego budżetu trafią jednak na drogi. Do 2016 roku na remont dróg wojewódzkich przeznaczono 60 mln złotych. 160 mln złotych będzie natomiast kosztowała budowa obwodnicy Czarnowąs, ta inwestycja rozpocznie się pod koniec roku.

W 2015 pierwsze unijne pieniądze trafiły na budowę ścieżek edukacyjnych, ochronę gatunków zagrożonych wyginięciem, czyli projekty związane z szeroko rozumianą działalnością ekologiczną.

Posłuchaj:



Piotr Wójtowicz

Gospodarka

2024-10-02, godz. 12:53 Gaz wraca do mieszkańców lewobrzeżnej części Głuchołaz. Ale jeszcze nie do wszystkich Pracownicy Polskiej Spółki Gazownictwa odbudowali 220 metrów gazociągu w lewobrzeżnej części miasta. Dzięki temu dostawy gazu zostaną przywrócone do… » więcej 2024-10-02, godz. 12:33 Opole: Remtrak oferuje pracę ludziom zwalnianym z PKP Cargo. Jest nawet 150 miejsc Nawet 150 pracowników z branży kolejowej może przyjąć opolski zakład PKP Intercity Remtrak. To oferta między innymi dla zwalnianych grupowo osób z opolskiej… » więcej 2024-10-01, godz. 17:00 Prudnicka ciepłownia naprawia szkody powodziowe i gromadzi opał na zimę Zakład Energetyki Cieplnej Prudnik wznowił sezon grzewczy. Równocześnie spółka usuwa znaczne szkody, które w sieci ciepłowniczej wyrządziła powódź. » więcej 2024-09-30, godz. 13:00 "Musimy uzbroić mieszkańców w lepszą ochronę". Niezbędne inwestycje przeciwpowodziowe w powiecie nyskim O koniecznych inwestycjach przeciwpowodziowych w powiecie nyskim, jak kanał ulgi, suchy zbiornik na Morze czy zbiornik na Ścinawie - mówił na antenie Radia… » więcej 2024-09-29, godz. 10:00 Niemodlin: samorząd rozstrzygnął przetarg na wywóz śmieci Nie będzie podwyżek podatku za wywóz śmieci w gminie Niemodlin. Burmistrz Bartłomiej Kostrzewa informuje, że usługi świadczyć będzie przez najbliższe… » więcej 2024-09-27, godz. 14:00 Inspektorat ZUS w Nysie ponownie otwarty dla klientów Po kilkunastodniowej przerwie w pracy spowodowanej zalaniem budynku przy ul. Armii Krajowej 3 można już załatwiać tu wszystkie potrzebne sprawy - informuje… » więcej 2024-09-26, godz. 18:30 Spółka Cargo zwolniła około 90 pracowników z Opola Około 90 pracowników opolskiej części Śląskiego Zakładu spółki PKP Cargo dostało wypowiedzenia z pracy. O sprawie poinformowali przedstawiciele Związku… » więcej 2024-09-25, godz. 18:00 PFRON udzieli pomocy niepełnosprawnym oraz ich pracodawcom. Jest kilka możliwości Kilka form pomocy finansowej dla mieszkańców i jednostek poszkodowanych w powodzi oferuje opolski oddział Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepeł… » więcej 2024-09-25, godz. 12:00 Budowa tymczasowej przeprawy w Głuchołazach. Z rzeki usunięto elementy zerwanego mostu Z Białej Głuchołaskiej wyciągnięto już wszystkie elementy mostu tymczasowego, który zniszczyła powódź w niedzielę 15 września. » więcej 2024-09-25, godz. 09:51 Miliony euro dotacji i pożyczek na specjalnych warunkach dla przedsiębiorców z terenów powodzi Będzie pomoc finansowa dla przedsiębiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Wsparcie szykuje Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki. Mowa o 10 mln euro dotacji… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »