Radio Opole » Gospodarka
2015-01-15, 15:14 Autor: Radio Opole

Szpitalny grunt pod młotek?

Dyrekcja Brzeskiego Centrum Medycznego wraz z władzami powiatu chce wydzielić część działki przy ulicy Łokietka i sprzedać ją potencjalnemu inwestorowi. Pieniądze ze sprzedaży gruntu mogłyby trafić do szpitala na ratowanie finansów BCM lub na inwestycje. Część radnych powiatowych sprzeciwia się takiej inwestycji, tłumacząc, że szpitalne grunty mogą być w przyszłości potrzebne, a po sprzedaży ziemia zostanie przeznaczona pod kolejny supermarket. Sprawa była poruszana na grudniowej sesji, a wczoraj (15.01) pytaliśmy o opinie samorządowców podczas ich kolejnego spotkania.

Szpitalny Oddział Ratunkowy w BCM

Starosta brzeski Maciej Stefański będzie namawiał do sprzedaży tych gruntów. Rada Powiatu Brzeskiego tematem zajmie się w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

- Minęły już czasy, kiedy w szpitalu pacjenci przebywali miesiąc a nawet dłużej. Pamiętam, jak na tych terenach były boiska do piłki nożnej i siatkówki. Rekonwalescenci mogli sobie przyjść i np. zagrać w siatkę. Teraz tak nie ma. Dziś chory leży w szpitalu kilka dni i z niego wychodzi, dlatego te hektary nie są nam potrzebne – mówi starosta Stefański.

Krzysztof KonikPodobnego zdania jest Krzysztof Konik, dyrektor Brzeskiego Centrum Medycznego, który patrzy na ten problem pod względem ekonomii.

- Taka ilość gruntu jest niepotrzebna do prowadzenia działalności leczniczej. Dziś to nam generuje dodatkowe koszty, ponieważ musimy płacić podatek od nieruchomości. Nie mamy także żadnej koncepcji zagospodarowania tego terenu. Wykorzystujemy tej zieleni tyle ile trzeba, a resztę można zbyć - przekonuje.

Pieniądze ze sprzedaży gruntu mogłyby trafić do szpitala. Warto dodać, że kondycja finansowa placówki od lat nie jest najlepsza.

- Z jednej strony kwestia wspomnianych podatków, których nie trzeba by już było płacić, ale również pozyskane pieniądze mogłyby dofinansować budowę i wyposażenie bloku operacyjnego – dodaje na koniec Konik.

Opozycja sprzeciwia się takim działaniom. Radny Jacek Niesłuchowski z PO mówi stanowcze „nie” takim planom. Obawia się, że na gruncie, który zostanie sprzedany powstanie kolejny market spożywczy, a tych w Brzegu jest już kilkanaście.

- Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego w tym miejscu mógłby powstać kolejny supermarket, a wiemy przecież, jak zgubny wpływ na lokalny handel mają takie sklepy. Dlatego już teraz sprzeciwiamy się sprzedaży tej nieruchomości. Przecież ten grunt może się przydać w przypadku ewentualnego przekształcenia szpitala w spółkę, jako aport na wkład własny, który podniesie kapitał zakładowy – podkreśla Niesłuchowski.

Według wstępnych szacunków, 1/10 szpitalnych gruntów mogłaby pójść na sprzedaż. Na razie nie wiadomo, jaka byłaby wartość tej nieruchomości. Dodać należy, że BCM miesięcznie płaci 12 tysięcy złotych podatku do miasta, w skali roku mamy tutaj około 150 tysięcy. Zejście z tych kosztów o 10 a może o 15% dla placówki jest zbawienne, biorąc pod uwagę jej kondycję finansową i mniejszy kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia o ponad 300 tysięcy złotych.

Posłuchaj rozmówców:

Maciej Stępień

Gospodarka

2024-12-03, godz. 16:10 Dni Pracodawców 2024: praca, inspiracje i eksperckie wsparcie w Opolu W Opolu trwają 'Dni Pracodawców 2024'. To wydarzenie organizowane z inicjatywy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przez Powiatowy Urząd Pracy… » więcej 2024-12-02, godz. 18:00 Dziś Cyber Monday. Specjaliści radzą, aby uważanie czytać regulaminy sklepów i nie bać się zwrotów Wyprzedażami i promocjami kuszą dziś (02.12) sklepy internetowe. Pierwszy dzień roboczy po Black Friday to Cyber Monday, ale warto być czujnym przy zakupowym… » więcej 2024-12-02, godz. 15:34 Remtrak szuka specjalistów z branży kolejowej. Na spotkaniu w urzędzie pracy chętnych niewielu 10 osób zainteresowanych pracą w opolskim zakładzie PKP Intercity Remtrak wzięło udział w spotkaniu zorganizowanym przez Powiatowy Urząd Pracy w Opolu. » więcej 2024-12-02, godz. 11:45 Są pieniądze na odbudowę szkół i przedszkoli po powodzi. Wystarczy złożyć wniosek Samorządy mogą jeszcze składać wnioski na odbudowę przedszkola lub szkoły, które zostały zniszczone przez wrześniową powódź. - Warto się śpieszyć… » więcej 2024-12-01, godz. 13:30 Karp nie tylko na święta. W Niemodlinie sprzedają codziennie 150 kg tej ryby Blisko 150 kg karpia codziennie sprzedaje się w ostatnim czasie w Gospodarstwie Rybackim w Niemodlinie. Tam sezon na karpia trwa od października. Adam Pienio… » więcej 2024-11-30, godz. 11:30 Tymczasowy most w Krapkowicach będzie współfinansowany przez rząd Rząd przeznaczy ponad 4 miliony złotych na budowę tymczasowego mostu w Krapkowicach. Poinformował o tym pełnomocnik rządu do spraw odbudowy obszarów dotkniętych… » więcej 2024-11-29, godz. 20:00 Inwestor chciał postawić 38 turbin wiatrowych. Radni Głogówka byli przeciw Radni Głogówka nie zgodzili się na rozpoczęcie procedury pozwalającej na budowę farmy turbin wiatrowych. Za wnioskiem spółki KJ7 Grupy Elektrofarm, aby… » więcej 2024-11-29, godz. 14:47 "Cukry Nyskie to historia miasta". Firma podnosi się po powodzi Cukry Nyskie podnoszą się po wrześniowej powodzi. Zakład mocno zniszczony przez wielką wodę uczynił kolejny krok w powrocie do normalności. Uruchomił… » więcej 2024-11-29, godz. 12:34 Starostwo powiatowe w Głubczycach gotowe na zimowe utrzymanie dróg Dwie firmy będą w tym roku odpowiadać za zimowe utrzymanie dróg w powiecie głubczyckim. Starostwo chciałoby przeznaczyć na ten cel nie więcej niż 3 miliony… » więcej 2024-11-28, godz. 13:30 To już pewne. Opolanie zapłacą wyższy podatek od nieruchomości Od nowego roku mieszkańcy Opola zapłacą więcej za swoje nieruchomości. Podatek od zabudowań mieszkalnych, gospodarczych oraz gruntów wzrośnie od blisko… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »