Kobiety mają więcej obowiązków od mężczyzn
Podczas II Ogólnopolskiej Konferencji Demograficznej w Kamieniu Śląskim kilkudziesięciu naukowców rozmawia o przyczynach niżu demograficznego w naszym kraju. Wskazano, że przyczynami takiego stanu jest m.in. bezrobocie i zmieniająca się rola kobiet w społeczeństwie.
- Obecnie kobiety muszą być traktowane partnersko, ponieważ są drugim źródłem uzyskania dochodów. A nie są tak traktowane. Przykładem jest to, że kobiety zarabiają średnio o 30 procent mniej od mężczyzn - dodała prof.Kotowska.
Po wojnie około 8 procent kobiet w Polsce nie urodziło dziecka, natomiast w latach siedemdziesiątych procent ten wzrósł do 25. Dlaczego tak się dzieje? Zdaniem doktor Moniki Mynarskiej z Uniwersytetu Stefana Wyszyńskiego, jedną z przyczyn jest to, iż kobiety mają więcej obowiązków od mężczyzn.
- Widzimy obecnie, że panie widoczne są i na rynku pracy, i w domu, gdzie głównie zajmują się wychowaniem dzieci. Panowie natomiast najwięcej uwagi poświęcają pracy. To oznacza, że rola kobiet w społeczeństwie się zmieniła, natomiast mężczyzn jest taka jak niemal 100 lat temu - mówi Mynarska.
Aby zatrzymać niekorzystne zmiany demograficzne, należy dostosować instytucje rynku pracy do obecności kobiet, doprowadzić też do samodzielności ekonomicznej młodych ludzi. Jeśli ta polityka zostanie wprowadzona, to jak długo będziemy czekać na jej pozytywne efekty? Profesor Marek Góra ze Szkoły Głównej Handlowej uważa, że około 40 lat.
- To, co możemy teraz zrobić, to zastanowić się, jak dzisiaj przebudować instytucje, aby zachować się fair wobec wszystkich generacji. To znaczy, żeby w społeczeństwie zastanowić się nie nad tym, kto i co dostanie, ale kto za to zapłaci - powiedział prof.Marek Góra.
Posłuchaj:
Piotr Wójtowicz