Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-11-17, 11:00 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Mieszkańcy Gogolina znów przekonają się, że "klasyka nie gryzie"

fortepian © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
fortepian © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Przed nami finałowe "Spotkanie z muzyką klasyczną" czyli ostatni z trzech koncertów (09.11, 10.11, 17.11) organizowanych z myślą o mieszkańcach gminy Gogolin. Ideą koncertów jest przybliżanie muzyki klasycznej w miejscach, w których nie jest ona łatwo dostępna na co dzień. W lepszym zrozumieniu klasyki ma pomóc także słowo wprowadzające, o które zadba jeden z pomysłodawców i wykonawców koncertu, śpiewak Oskar Koziołek Goetz.
Po raz kolejny mieszkańcy Gogolina i okolic będą mogli się przekonać o bogactwie muzyki klasycznej za sprawą przekrojowego repertuaru ukazującego dzieła z różnych epok. Ponownie nie zabraknie przykładów z twórczości Johanna Sebastiana Bacha, jednak tym razem zamiast organów zabrzmi fortepian.

- W programie będzie kilka pieśni Bacha-Schemellego - mówi Oskar Koziołek-Goetz. - To są melodie, które napisał [Georg Christian] Schemelli. Wielu kompozytorów je harmonizowało, ale harmonizacje [Johanna Sebastiana] Bacha chyba są najbardziej udane i one przetrwały przez te wszystkie lata. To są w zasadzie takie proste melodie, bardzo wdzięczne, z pięknymi tekstami, głębokimi tekstami biblijnymi, ale my będziemy wykonywać je ze stowarzyszeniem fortepianu. Ten fortepian będzie musiał zabrzmieć barokowo od strony brzmienia, a zwłaszcza artykulacji. I to wyjątkowo będzie słychać właśnie na fortepianie, jako że to jest instrument dynamiczny jednak. Już nie mogę się doczekać na tę barokową słodycz fortepianu.

Dodajmy, że przy fortepianie muzykowi towarzyszyć będzie Julianna Petzuch, współautorka projektu, realizowanego dzięki grantowi z Fundacji GÓRAŻDŻE - Aktywni w Regionie i wsparciu gminy Gogolin. A początek finałowego koncertu z cyklu "Spotkanie z muzyką klasyczną" dziś (17.11) o godzinie 17:00 w Gminnym Ośrodku Kultury im. Jerzego Lipki w Gogolinie. Radio Opole jest patronem medialnym wydarzenia.
Oskar Koziołek Goetz

Kultura i rozrywka

2024-05-22, godz. 17:00 "Chcemy złożyć hołd naszym kochanym mamom". Głubczyce zapraszają na koncert z okazji Dnia Matki 'Mamo, dla Ciebie jestem' - to tytuł poetycko-muzycznego koncertu, który z okazji Dnia Matki odbędzie się w Głubczycach. W kościele Franciszkanów wystąpią… » więcej 2024-05-22, godz. 16:04 Artyści przyjadą do Mosznej. Przed nami Muzyczne Święto Kwitnących Azalii Po raz 40. na zamku w Mosznej zabrzmi muzyka klasyczna. Przed nami jeden z najstarszych festiwali - Muzyczne Święto Kwitnących Azalii im. Zbigniewa Pawlickiego… » więcej 2024-05-22, godz. 16:02 Wspomnienia Stanisława Jałowieckiego w bibliotece w Opolu Był przewodniczącym NSZZ Solidarność Śląska Opolskiego, dziennikarzem Radia Wolna Europa, posłem na Sejm, marszałkiem województwa opolskiego i europosłem… » więcej 2024-05-22, godz. 05:41 48 OKT: poetycki wieczorek z "Klasyką żywą" Teksty Jeremiego Przybory, Cypriana Kamila Norwida i Stanisława Wyspiańskiego zabrzmiały na schodach i w holu Teatru Jana Kochanowskiego w Opolu. Młode artystki… » więcej 2024-05-22, godz. 05:31 48 OKT: "Wyzwolenie" prosto z Gdańska na ekranie Modelatorni w Opolu Widzowie w milczeniu wychodzili z Modelatorni Teatru Jana Kochanowskiego w Opolu po emisji przedstawienia 'Wyzwolenie' w reżyserii Jana Klaty z Teatru Wybrzeże… » więcej 2024-05-21, godz. 12:00 Ruszają 48. Opolskie Konfrontacje Teatralne Przedstawieniem 'Wyzwolenie' Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Jana Klaty rozpoczynają się dziś (21.05) wieczorem 48. Opolskie Konfrontacje Teatralne… » więcej 2024-05-20, godz. 12:05 "Wywiady, wspomnienia, ciekawostki". Wystartowało Festiwalowe Radio Opole Rusza Festiwalowe Radio Opole, które w tym roku obchodzi 10-lecie istnienia. Przez najbliższy miesiąc, na częstotliwości 96,5 FM, można słuchać festiwalowych… » więcej 2024-05-20, godz. 12:00 "Archiwum Zjednoczonej Europy" na 20-lecie naszej akcesji do UE Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych ogłosiła kolejną akcję społeczną. Akcja, związana dwudziestą rocznicą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej… » więcej 2024-05-19, godz. 12:08 Historia śląskich gospodarstw w jednym miejscu. Nowa wystawa w Muzeum Wsi Opolskiej [ZDJĘCIA] Gospodarstwo… Rolnictwo na wsi śląskiej (1850- 1945) - to tytuł kolejnej stałej ekspozycji w Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu-Bierkowicach. » więcej 2024-05-18, godz. 14:40 Benedykt Pospiszyl napisał książkę o historii Wysokiej 'Historia Wysokiej' - to tytuł najnowszej książki dr. Benedykta Pospiszyla. Autor tej obszernej publikacji opisuje nie tylko dzieje miejscowości w powiecie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »