Radio Opole » Kultura i rozrywka
2024-05-22, 16:04 Autor: Monika Matuszkiewicz-Biel

Artyści przyjadą do Mosznej. Przed nami Muzyczne Święto Kwitnących Azalii

Zamek w Mosznej [fot. Marcin Boczek]
Zamek w Mosznej [fot. Marcin Boczek]
Zamek Moszna [fot. Jarosław Madzia]
Zamek Moszna [fot. Jarosław Madzia]
Przed nami 40. Festiwal Muzycznego Święta Kwitnących Azalii w Mosznej
Przed nami 40. Festiwal Muzycznego Święta Kwitnących Azalii w Mosznej
Przed nami 40. Festiwal Muzycznego Święta Kwitnących Azalii w Mosznej
Przed nami 40. Festiwal Muzycznego Święta Kwitnących Azalii w Mosznej
Po raz 40. na zamku w Mosznej zabrzmi muzyka klasyczna. Przed nami jeden z najstarszych festiwali - Muzyczne Święto Kwitnących Azalii im. Zbigniewa Pawlickiego. Od piątku (24.05) do niedzieli podczas siedmiu koncertów będzie można usłyszeć uznanych wykonawców, jak i tych dopiero debiutujących.
- W tym roku na organizację tego muzycznego wydarzenia z budżetu województwa przekazaliśmy 150 tysięcy złotych, w 2023 roku było to 40 tysięcy złotych - mówi Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa opolskiego.

- Myślę, że 24-26 maja to frekwencja w zamku w Mosznej będzie również razy cztery. To wydarzenie też rozpoczyna taki cykl imprez kulturalnych, bo za chwilę, po tym festiwalu 1 i 2 czerwca mamy święto województwa, a potem w następny weekend 7 i 8 czerwca zapraszamy na targi turystyczne. Te z opolskiego rynku przenoszą się na zamek w Mosznej.

- Pierwszego dnia, czyli w piątek mamy koncert o godzinie 16:00. Wystąpią uczniowie ze szkoły muzycznej z Opola - dodaje Barbara Hortyńska, dyrektor artystyczny festiwalu w Mosznej. - O godzinie 18:00 mamy koncert Podkarpackiej Orkiestry Kameralnej pod przywództwem profesor Elżbiety Przystasz. Następny koncert w sobotę o godzinie 14:00 wystąpi debiutanci, a po południu usłyszymy naszych opolskich artystów. W niedzielę mamy koncert wspaniałego małżeństwa - Joanny i Michała Rot, jak również koncert wieczorny - Waldemara Malickiego z Filharmonią Dowcipu - "Naga prawda o klasyce".

- To jest jedno z tych wydarzeń, które bez pieniędzy publicznych byłoby trudne do zrealizowania - podkreśla Tomasz Ganczarek, prezes spółki Zamek Moszna. - Wszystkie tegoroczne koncerty odbędą się w plenerze. Zawsze festiwal odbywał się w sali, tak zwanej galerii i był ograniczony do 100-150 osób, był biletowany. Tak w tym roku scena na parku, widownia również. Koncerty nie są biletowane, natomiast trzeba pamiętać, że wstęp do parku jest, ale mam nadzieję, że to nie będzie żadną przeszkodą dla melomanów i nie tylko.

Radio Opole to wydarzenie objęło patronatem medialnym.
Zbigniew Kubalańca
Barbara Hortyńska
Tomasz Ganczarek

Kultura i rozrywka

2024-07-18, godz. 11:58 Colours of Ostrava: dopisała pogoda i uczestnicy festiwalu Od wczoraj (17.07) miłośnicy muzyki bawią się na festiwalu Colours of Ostrava. Organizatorzy nie podają jeszcze frekwencji, zrobią to tradycyjnie dopiero… » więcej 2024-07-17, godz. 20:00 Znamy uczestników Ogólnopolskiego Festiwalu Poezji w Nysie Trwają przygotowania do trzydniowego święto poezji w Nysie. Będzie to Ogólnopolski Festiwal Poezji i III Nyska Noc Poetów. Posłuchamy wierszy znanych poetów… » więcej 2024-07-17, godz. 10:15 Radio Opole jedzie do Czech. Szykujemy specjalne relacje z festiwalu Colours of Ostrava W Ostrawie rozpoczyna się największy w Republice Czeskiej festiwal muzyczny Colours of Ostrava. Na miejscu będą dziennikarze Radia Opole i będą przybliżać… » więcej 2024-07-17, godz. 08:04 Wakacyjne warsztaty archeologiczne w muzeum w Opolu Centralne Muzeum Jeńców Wojennych organizuje warsztaty archeologiczne dla dzieci, grup zorganizowanych i rodzin. Warsztaty miały swoją premierę podczas Nocy… » więcej 2024-07-15, godz. 22:00 Pastele, akwarele i olej na wystawie w Galerii Zamostek [ZDJĘCIA] Znajomi, przyjaciele i miłośnicy sztuki przyszli na wernisaż malarstwa Małgorzaty Domańskiej do Galerii Zamostek Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu… » więcej 2024-07-15, godz. 18:00 Krapkowiccy seniorzy zwiedzali opolski skansen [ZDJĘCIA] Krapkowiccy seniorzy uczestniczący w zajęciach Dziennego Domu Pobytu w Krapkowicach-Otmęcie odwiedzili Opole. » więcej 2024-07-15, godz. 14:30 Taniec groove w Miejscu X w Opolu. Zabawa i spontaniczność Tańcem groove można cieszyć się bezpłatnie w Miejscu X w Opolu przez cały lipiec. To forma taneczna, która nie wymaga znajomości kroków. Coś dla tych… » więcej 2024-07-15, godz. 09:32 Pewny termin i lista wykonawców. Są szczegóły kluczborskiego festiwalu reggae Listę wykonawców na festiwal 'Pozytywne Granie w Stolicy Polskiego Reggae' potwierdziło Centrum Kultury w Kluczborku. Tegoroczną edycję imprezy z jamajskimi… » więcej 2024-07-15, godz. 06:10 Muzyczna uczta dla różnych melomanów na placu Wolności w Opolu [ZDJĘCIA] Koncerty promenadowe w Opolu cieszą się dużym zainteresowaniem. Tym razem w niedzielne popołudnie usłyszeliśmy 'przebój' muzyki klasycznej - Cztery pory… » więcej 2024-07-14, godz. 16:59 Opolska Sieć Mentorów rozpoczęła pierwsze warsztaty edukacyjno-kulturalne Opolscy liderzy wywodzący się z szeregu działań organizowanych w ramach opolskiego 'EDUKO' biorą udział w nowym projekcie kulturowym Opolska Sieć Mentorów… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »