Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-06-15, 21:00 Autor: Jarosław Górski

Opolscy pisarze na III Festiwalu Książki w Opolu

Opolscy autorzy książek na III Festiwalu Książki w Opolu [Fot. Martyna Purzycka]
Opolscy autorzy książek na III Festiwalu Książki w Opolu [Fot. Martyna Purzycka]
Podczas III Festiwalu Książki w Opolu swoją szansę na scenie festiwalu dostali opolscy autorzy książek. Podczas godzinnego pobytu na scenie rozmawiali o tym, co piszą i wydają Opolanie.
Nam udało się z nimi porozmawiać. Opowiadają o wydanych przez siebie książkach a także o tym, w jakim miejscu w Polsce znajduje się czytelnictwo.

Agata Suchocka zauważa, że na naszym rodzimym rynku mamy problem, bo najczęściej wydawane są książki, na które jest popyt, co niekoniecznie idzie w parze z jakością wydanych książek.

- Polacy dużo czytają i czytają chętnie. Wydaje mi się, że w przypadku naszego rodzimego czytelnictwa podstawowym problemem nie jest to, ile Polacy czytają, tylko co czytają - mówi Suchocka.

Aldona Pydych jest nauczycielką wychowania przedszkolnego od ponad 30 lat, jest także autorką książek dla dzieci. Opowiada, że dzięki przeczytaniu książki jej autorstwa każdy rodzic może dowiedzieć się, jak wygląda dzień w przedszkolu. Opowiada o tym, co dzieje się za drzwiami przedszkola.

- Dzięki tej książce każdy rodzic może być spokojny. Będzie wiedział, jak pracują nauczyciele oraz inne osoby. Jak toczy się dzień w przedszkolu. Myślę, że w ten sposób mógłby być spokojniejszy o swoje dziecko - mówi Pydych.

Jacek Kaszewski to także autor książki dla dzieci. Jest to jedyny autor, który samodzielnie wydał swoją książkę, a także samodzielnie zajmuję się jej dystrybucją.

- Napisałem pierwszy raz bajkę. Pierwszy raz cokolwiek wydałem. Wcześniej zdarzało mi się pisać, że tak powiem, do szuflady. W końcu zdecydowałem się wydać, w formie self-publishingu książkę i właśnie jestem na targach, by ją promować - opowiada Kaszewski.

Andrzej Trybuła, autor kryminału, który - jak sam mówi - łączy jego dwie miłości, czyli politykę i fantastykę.

- Kryminał, akcja dzieje się w Opolu, za 56 lat. Trochę futurystyczny, chociaż utrzymany dosyć mocno realizm: postaci, przestrzeni, wydarzenia polityczne. Też się interesuję trochę polityką. Połączyłem w powieści swoje dwie wielkie miłości: politykę i fantastykę. Dodałem do tego otoczkę kryminalną - opowiada o swojej książce Trybuła.

Agnieszka Różańska to doktorantka Politechniki Opolskiej na kierunku automatyka i robotyka a także autorka zbioru wierszy. Mówi nam o swoim nowym tomie wierszy.

- Jest to zbiór moich wierszy, które pisałam na przestrzeni lat. Zawierają one moje przemyślenia na temat otaczającego mnie świata. Jest tam troszeczkę wątek kontrowersyjny w jednym miejscu, ale myślę, że nie powinno to wzburzyć wielu ludzi. Są to wiersze białe, niektóre z nich są wierszami rymowanymi - mówi o swoim zbiorze wierszy Różańska.

Wszyscy autorzy książek zgodzili się, że najtrudniejsze jest wypromowanie swoich książek. Dlatego cieszą się, że takie wydarzenia jak Festiwal Książki w Opolu są, bo może im to pomóc w reklamowaniu swojej twórczości.
Agata Suchocka
Aldona Pydych
Jacek Kaszewski
Andrzej Trybuła
Agnieszka Różańska

Kultura i rozrywka

2024-05-22, godz. 17:00 "Chcemy złożyć hołd naszym kochanym mamom". Głubczyce zapraszają na koncert z okazji Dnia Matki 'Mamo, dla Ciebie jestem' - to tytuł poetycko-muzycznego koncertu, który z okazji Dnia Matki odbędzie się w Głubczycach. W kościele Franciszkanów wystąpią… » więcej 2024-05-22, godz. 16:04 Artyści przyjadą do Mosznej. Przed nami Muzyczne Święto Kwitnących Azalii Po raz 40. na zamku w Mosznej zabrzmi muzyka klasyczna. Przed nami jeden z najstarszych festiwali - Muzyczne Święto Kwitnących Azalii im. Zbigniewa Pawlickiego… » więcej 2024-05-22, godz. 16:02 Wspomnienia Stanisława Jałowieckiego w bibliotece w Opolu Był przewodniczącym NSZZ Solidarność Śląska Opolskiego, dziennikarzem Radia Wolna Europa, posłem na Sejm, marszałkiem województwa opolskiego i europosłem… » więcej 2024-05-22, godz. 05:41 48 OKT: poetycki wieczorek z "Klasyką żywą" Teksty Jeremiego Przybory, Cypriana Kamila Norwida i Stanisława Wyspiańskiego zabrzmiały na schodach i w holu Teatru Jana Kochanowskiego w Opolu. Młode artystki… » więcej 2024-05-22, godz. 05:31 48 OKT: "Wyzwolenie" prosto z Gdańska na ekranie Modelatorni w Opolu Widzowie w milczeniu wychodzili z Modelatorni Teatru Jana Kochanowskiego w Opolu po emisji przedstawienia 'Wyzwolenie' w reżyserii Jana Klaty z Teatru Wybrzeże… » więcej 2024-05-21, godz. 12:00 Ruszają 48. Opolskie Konfrontacje Teatralne Przedstawieniem 'Wyzwolenie' Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Jana Klaty rozpoczynają się dziś (21.05) wieczorem 48. Opolskie Konfrontacje Teatralne… » więcej 2024-05-20, godz. 12:05 "Wywiady, wspomnienia, ciekawostki". Wystartowało Festiwalowe Radio Opole Rusza Festiwalowe Radio Opole, które w tym roku obchodzi 10-lecie istnienia. Przez najbliższy miesiąc, na częstotliwości 96,5 FM, można słuchać festiwalowych… » więcej 2024-05-20, godz. 12:00 "Archiwum Zjednoczonej Europy" na 20-lecie naszej akcesji do UE Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych ogłosiła kolejną akcję społeczną. Akcja, związana dwudziestą rocznicą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej… » więcej 2024-05-19, godz. 12:08 Historia śląskich gospodarstw w jednym miejscu. Nowa wystawa w Muzeum Wsi Opolskiej [ZDJĘCIA] Gospodarstwo… Rolnictwo na wsi śląskiej (1850- 1945) - to tytuł kolejnej stałej ekspozycji w Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu-Bierkowicach. » więcej 2024-05-18, godz. 14:40 Benedykt Pospiszyl napisał książkę o historii Wysokiej 'Historia Wysokiej' - to tytuł najnowszej książki dr. Benedykta Pospiszyla. Autor tej obszernej publikacji opisuje nie tylko dzieje miejscowości w powiecie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »