Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-05-26, 13:00 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Rodzinny klimat i światowy poziom. Chwile wzruszeń na finał festiwalu w Mosznej [ZDJĘCIA]

Finałowy koncert festiwalu w Mosznej © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Finałowy koncert festiwalu w Mosznej © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Chwile wzruszeń i długie owacje - tak w skrócie można powiedzieć o emocjach, jakie wywołał piątkowy (25.05) koncert na zamku w Mosznej.
Pierwsze wzruszenia wywołały słowa Zofii Pawlickiej, żony założyciela i wieloletniego opiekuna, a obecnie patrona festiwalu Zbigniewa Pawlickiego. Nie zabrakło podziękowań dla kontynuatorów festiwalu i publiczności, bez której - jak podkreśliła Pawlicka - nie byłoby festiwalu.

Na finałowym koncercie XXXIV Festiwalu Muzyczne Święto Kwitnących Azalii im. Z. Pawlickiego w Mosznej zaprezentował się wybitny pianista młodego pokolenia, Szymon Nehring, przez wielu kojarzony głównie jako laureat ostatniego konkursu chopinowskiego.

- Oczywiście brałem udział w konkursie chopinowskim - wyjaśnia Szymon Nehring. - Natomiast moim głównym osiągnięciem jest konkurs w Tel Awiwie, który mi się udało wygrać i z tego się bardzo cieszę, bo właśnie ten konkurs nie nadaje takiej plakietki chopinisty, tylko człowieka z wszechstronnym repertuarem. Ja staram się ten repertuar mieć jak najbardziej wszechstronny i pokazywać właśnie w tej formie recitale.

Jak przyznaje pianista sam najlepiej odnajduje się w zróżnicowanym repertuarze, choć zaznacza, że monograficzne koncerty również bywają interesujące. Na koncercie w Mosznej nie zabrakło kompozycji C. Debussy'ego, K. Szymanowskiego oraz I. Strawińskiego.

Przypomnijmy, że występ pianisty był ostatnim z sześciu różnorodnych koncertów. Festiwal, zainaugurowany 21 kwietnia trwał w sumie 6 tygodni i niezmiennie przyciągał tłum słuchaczy. A Radio Opole było patronem medialnym wydarzenia.
Szymon Nehring

Kultura i rozrywka

2024-11-03, godz. 13:03 Rusza 22. Opolska Jesień Literacka. Na początek przypomnienie poety Jana Goczoła Przed nami inauguracja 22. Opolskiej Jesieni Literackiej. Zaplanowano 10 spotkań autorskich, których gośćmi będą między innymi: Dorota Masłowska, Tomasz… » więcej 2024-10-31, godz. 20:00 Zakaz gry w karty i kości, ograniczenie sprzedaży kawy w edyktach na wystawie w Opolu Przed Archiwum Państwowym w Opolu stanęła nowa wystawa plenerowa. Tym razem zobaczymy edykty XIX-wieczne, które są w dużej ilości przechowywane w archiwum… » więcej 2024-10-31, godz. 18:55 Galeria Sztuki Współczesnej proponuje projekt zatytułowany "T@niec" W Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu rusza projekt T@niec, który zakłada utrzymanie i rozbudowanie programu tanecznego w galerii. » więcej 2024-10-31, godz. 14:30 W Białej będą wspominać zmarłego księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego W kresowych klimatach upłyną zaduszki artystyczne w Białej. Koncert pt. „Światło pamięci - wspomnienia, które nigdy nie gasną” odbędzie się 3 li… » więcej 2024-10-31, godz. 09:00 Seminarium Śląskie: Hobbit, poezja, romanse wydane w języku śląskim Ostatnim punktem tegorocznego Seminarium Śląskiego było spotkanie poświęcone literaturze opisanej po śląsku. Pejter Długosz od lat prowadzi rodzinne wydawnictwo… » więcej 2024-10-30, godz. 19:00 Nasza Szkoła z Opola odebrała certyfikat wykorzystania najnowszej technologii [ZDJĘCIA] Niepubliczna Szkoła Podstawowa Nasza Szkoła w Opolu znana jest z innowacyjnych rozwiązań nauczania. Pełna jest sportu, kultury i piosenek autorskich wykonywanych… » więcej 2024-10-30, godz. 17:30 Powojenna droga do Opola w filmie opolskiej artystki Opolska twórczyni Agnieszka Plech zaprasza na premierę swojego filmu, który wykonała w ramach stypendium 'Marszałkowskie Talenty'. » więcej 2024-10-30, godz. 11:00 Kolejna edycja Jazzowych Zaduszek w Kluczborku. Można posłuchać, jak brzmi lira korbowa Na kolejną edycję Jazzowych Zaduszek zaprasza w sobotę 2 listopada Centrum Kultury w Kluczborku. Gwiazdą będzie Kasia Bortnik. » więcej 2024-10-29, godz. 18:00 Opolanie czytali wiersze Zbigniewa Herberta w setną rocznicę jego urodzin Na ulicy Krakowskiej w Opolu czytano dziś (29.10) wiersze Zbigniewa Herberta. Twórczość tego poety, eseisty i dramatopisarza postanowiła przypomnieć w setną… » więcej 2024-10-28, godz. 21:34 Seminarium Śląskie: Różne czynniki wpływają na naszą tożsamość - mówi historyczka sztuki W ramach XXIX Seminarium Śląskiego w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu odbywają się wydarzenia kulturalne. Jednym z nich było spotkanie z dyrektorką… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »