Radio Opole » Kultura i rozrywka
2016-12-10, 00:46 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Filharmonia Opolska upamiętniła Karłowicza [ZDJĘCIA]

Koncert w Filharmonii Opolskiej (09.12.2016) [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Koncert w Filharmonii Opolskiej (09.12.2016) [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Muzyka Mieczysława Karłowicza królowała w piątkowy wieczór (09.12) w Filharmonii Opolskiej. Zabrzmiała Serenada na orkiestrę smyczkową op. 2 oraz poemat symfoniczny "Stanisław i Anna Oświecimowie".
Wybór repertuaru nie był przypadkowy. Koncert wpisał się w akcję "Cała Polska gra Karłowicza". Dokładnie 11 grudnia przypada bowiem 140. rocznica urodzin tego wybitnego, polskiego kompozytora, reprezentującego późny romantyzm.

Filharmoników Opolskich poprowadził Jerzy Salwarowski, wybitny dyrygent i interpretator dzieła Karłowicza.

- "Stanisław i Anna Oświęcimowie" to jest utwór, który szarpie nastrojami w sposób bardzo mocny - mówi dyrygent. - Ja się bardzo cieszę, że się tak Karłowicza gra, bo przez całe lata był zapomniany. Uważam, że jest to wyjątkowej sławy kompozytor i szkoda, że tak wcześnie nam go Tatry zabrały. Zawsze się zastanawiam co by napisał, jakby miał 50 lat i więcej. Myślę, że napisałby coś, co by nas wszystkich powaliło.

Artysta przyznaje, że bardzo chętnie powraca do Opola i ceni sobie współpracę z opolskimi muzykami.

- Z Opolem wiąże się wiele wspomnień. Ja tutaj zaczynałem, bo to była przecież moja pierwsza praca - wspomina Jerzy Salwarowski. - Zostałem zatrudniony jako drugi dyrygent przez dyrektora Marka Tracza i spędziłem tu 6 lat. Pięknych, momentami beztroskich. Znalazłem tutaj dla siebie mnóstwo ciekawych i dobrych rzeczy. A też nigdy nie rozstałem się z Opolem na dłużej niż rok. Mam nadzieję, że będę mógł w dalszym ciągu przedstawiać publiczności opolskiej tak piękne programy jak dzisiaj.

Podczas koncertu, realizowanego w ramach cyklu "Prezydencki piątek", zabrzmiał także 24. koncert fortepianowy c-moll KV 491 Wolfganga Amadeusa Mozarta. Partie solowe wykonał Hubert Salwarowski.

- Jak zwykle z orkiestrą Filharmonii Opolskiej gra mi się znakomicie, jest świetna sala, wspaniała publiczność i znakomita atmosfera - przyznaje pianista, prywatnie syn Jerzego Salwarowskiego. - A w Opolu pierwszy raz ja się pojawiłem bardzo dawno temu, jak się urodziłem, bo tutaj się urodziłem. Co prawda jak miałem trzy miesiące, to wyjechałem do Katowic, ale pochodzę stąd - wyjaśnia.
Jerzy Salwarowski

Kultura i rozrywka

2024-12-01, godz. 08:00 Wzruszająca opowieść o patriotyzmie w dokumencie opolskiej fundacji Przy pełnej sali odbyła się opolska kinowa premiera dokumentu Grzegorza Kubaszki 'Z pacynką i w pasiaku'. Fundacja Filmowa Polscy Wychodźcy realizowała zdjęcia… » więcej 2024-11-30, godz. 10:00 Obrazy Anny Kapinos na wystawie w Galerii ZPAP Pierwsze Piętro w Opolu [ZDJĘCIA] Galeria ZPAP Pierwsze Piętro w Opolu prezentuje trzyletni dorobek twórczy Anny Kapinos z Kędzierzyna-Koźla. Na wystawie zobaczymy kolorowe obrazy w różnych… » więcej 2024-11-29, godz. 21:39 Połączenie sztuki i terapii zaproponowała Młodzieżowa Rada Miasta Opola Oddział dziecięco-młodzieżowy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu proponuje swoim młodym czytelnikom różne warsztaty artystyczne. Tym razem z pomysłem… » więcej 2024-11-29, godz. 11:05 Konkurs na plastyczne prace przestrzenne w opolskim teatrze Jeszce tylko dziś można dostarczyć prace na konkurs plastyczny 'Ciepło Świąt' organizowany przez Opolski Teatr Lalki i Aktora. Konkurs skierowany jest do… » więcej 2024-11-29, godz. 08:54 Gratka dla miłośników historii lokalnej - IX Sympozjum Regionalistów w Praszce Historia lokalna, jak co roku, będzie tematem jutrzejszego (30.11) Sympozjum Regionalistów im. Zbigniewa Szczerbika w Praszce. » więcej 2024-11-28, godz. 19:11 Międzynarodowa wystawa w Galerii M w Opolu Spotkanie wykładowców Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego z artystami ze Słowacji, Holandii i Niemiec, do którego doszło podczas rezydencji w Reykjaviku… » więcej 2024-11-28, godz. 15:00 Krytycznie o Kartezjuszu dziś w ramach cyklu Pogadalnia w MŚO 'Myślę, więc nie jestem sam' - to tytuł najbliższego spotkania w ramach Pogadalni, czyli cyklu spotkań filozoficznych w Opolu. Mają one otwartą formułę… » więcej 2024-11-28, godz. 13:15 Ludzie mediów wspominali Tadeusza Horoszkiewicza Postać Tadeusza Horoszkiewicza, nestora opolskiego dziennikarstwa, została przypominana w ramach cyklu 'Twarze Opola'. W Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych… » więcej 2024-11-27, godz. 08:09 Osoby z niepełnosprawnością i powódź na fotograficznych wystawach w Prudniku Wrześniowa powódź i praca osób niepełnosprawnych to tematy dwóch wystaw fotograficznych, które zaprezentuje w swoich galeriach Prudnicki Ośrodek Kultury… » więcej 2024-11-26, godz. 21:00 Prudnik: ministerialne dofinansowanie wzbogaci ofertę ośrodka kultury Zakup nowoczesnego sprzętu oraz oprogramowania informatycznego zwiększy atrakcyjność zajęć edukacyjnych Prudnickiego Ośrodka Kultury. Na ten cel pozyskano… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »