Radio Opole » Kultura i rozrywka
2016-07-25, 08:48 Autor: Paweł Konieczny

Św. Jakub odwiedził Nysę [ZDJĘCIA]

Jarmark Jakubowy w Nysie [fot. Paweł Konieczny]
Jarmark Jakubowy w Nysie [fot. Paweł Konieczny]
Nysa świętowała wczoraj dzień patrona miasta, św. Jakuba. Po południu sam bohater przybył przed bazylikę, by spędzić choć chwilę razem z mieszkańcami.
- W tym roku jarmark jest mniejszy ze względu na Światowe Dni Młodzieży i prace prowadzone wokół bazyliki, ale jak co roku przybyłem do Nysy - powiedział witany brawami św. Jakub.

Sama historia żarliwego kultu świętego w Nysie sięga połowy siedemnastego wieku. Podczas wojny trzydziestoletniej, gdy wojska szwedzkie opuszczały Nysę, podłożyły ogień w kilku miejscach, chcąc spalić miasto. Mieszkańcy zgromadzili się w kościele i błagali świętego Jakuba o pomoc. Według legendy, z bezchmurnego nieba miał wtedy spaść deszcz i uratował mieszkańców Nysy. Mieszczanie w ramach wdzięczności ślubowali coroczną procesję na pamiątkę tego wydarzenia.

- Jest także inna legenda, według której część mieszczan miała zobaczyć św. Jakuba wędrującego na białym koniu, który pogonił Szwedów i uratował Nysę. Dzięki temu św. Jakub patronuje miejscowości.

Obecnie co roku w lipcu przed bazyliką ma miejsce jarmark Jakubowy. Podczas niego można było zwiedzić skarbiec w dzwonnicy, a także wszelkie zakamarki bazyliki. Pokazano także odrestaurowane naczynia liturgiczne, na co dzień niedostępne dla zwiedzających. W bazylice wystawiono także przedmiot o tajemniczej nazwie: wielki, srebrny aparat ołtarzowy. - Tak nazywano zespół lichtarzy i krzyża ołtarzowego - tłumaczy ks. Mikołaj Mróz, proboszcz parafii św. Jakuba i Agnieszki w Nysie - Po renowacji robi niezwykłe wrażenie.

Podczas niedzielnych uroczystości zbierane były pieniądze na dalszą część remontu bazyliki, a kolejny efekt wykonanych prac będzie można zobaczyć już we wtorkową uroczystość św. Anny. W bazylice stanie odrestaurowana zabytkowa figurka świętej z przełomu XVI-XVII wieku.
św. Jakub 1
św. Jakub 2
ks. Mikołaj Mróz

Kultura i rozrywka

2024-12-02, godz. 19:16 Urszula Zajączkowska przypomniała legendy o Opolu - Opole, jak przystało na miasto z ponad 800-letnią historią, ma swoje miejskie legendy - mówi Urszula Zajączkowska, która odtworzyła aż osiem takich opowieści… » więcej 2024-12-01, godz. 08:00 Wzruszająca opowieść o patriotyzmie w dokumencie opolskiej fundacji Przy pełnej sali odbyła się opolska kinowa premiera dokumentu Grzegorza Kubaszki 'Z pacynką i w pasiaku'. Fundacja Filmowa Polscy Wychodźcy realizowała zdjęcia… » więcej 2024-11-30, godz. 10:00 Obrazy Anny Kapinos na wystawie w Galerii ZPAP Pierwsze Piętro w Opolu [ZDJĘCIA] Galeria ZPAP Pierwsze Piętro w Opolu prezentuje trzyletni dorobek twórczy Anny Kapinos z Kędzierzyna-Koźla. Na wystawie zobaczymy kolorowe obrazy w różnych… » więcej 2024-11-29, godz. 21:39 Połączenie sztuki i terapii zaproponowała Młodzieżowa Rada Miasta Opola Oddział dziecięco-młodzieżowy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu proponuje swoim młodym czytelnikom różne warsztaty artystyczne. Tym razem z pomysłem… » więcej 2024-11-29, godz. 11:05 Konkurs na plastyczne prace przestrzenne w opolskim teatrze Jeszce tylko dziś można dostarczyć prace na konkurs plastyczny 'Ciepło Świąt' organizowany przez Opolski Teatr Lalki i Aktora. Konkurs skierowany jest do… » więcej 2024-11-29, godz. 08:54 Gratka dla miłośników historii lokalnej - IX Sympozjum Regionalistów w Praszce Historia lokalna, jak co roku, będzie tematem jutrzejszego (30.11) Sympozjum Regionalistów im. Zbigniewa Szczerbika w Praszce. » więcej 2024-11-28, godz. 19:11 Międzynarodowa wystawa w Galerii M w Opolu Spotkanie wykładowców Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego z artystami ze Słowacji, Holandii i Niemiec, do którego doszło podczas rezydencji w Reykjaviku… » więcej 2024-11-28, godz. 15:00 Krytycznie o Kartezjuszu dziś w ramach cyklu Pogadalnia w MŚO 'Myślę, więc nie jestem sam' - to tytuł najbliższego spotkania w ramach Pogadalni, czyli cyklu spotkań filozoficznych w Opolu. Mają one otwartą formułę… » więcej 2024-11-28, godz. 13:15 Ludzie mediów wspominali Tadeusza Horoszkiewicza Postać Tadeusza Horoszkiewicza, nestora opolskiego dziennikarstwa, została przypominana w ramach cyklu 'Twarze Opola'. W Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych… » więcej 2024-11-27, godz. 08:09 Osoby z niepełnosprawnością i powódź na fotograficznych wystawach w Prudniku Wrześniowa powódź i praca osób niepełnosprawnych to tematy dwóch wystaw fotograficznych, które zaprezentuje w swoich galeriach Prudnicki Ośrodek Kultury… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »