Radio Opole » Kultura i rozrywka
2015-11-06, 12:15 Autor: Katarzyna Zawadzka

Jacek Hugo-Bader w Opolu. O Broad Peak i Kałasznikowie

Spotkanie z Jackiem Hugo-Baderem [fot. Katarzyna Zawadzka]
Spotkanie z Jackiem Hugo-Baderem [fot. Katarzyna Zawadzka]
Jacek Hugo-Bader był gościem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Reportażysta opowiadał między innymi o książce „Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak”. Autor był członkiem ekspedycji, która wyruszyła na śnieżny szczyt w celu odnalezienia ciał polskich alpinistów Macieja Berbeki i Tomasza Kowalskiego. Uczestnikami wyprawy byli między innymi najbliżsi krewni zmarłych.
Choć książka wywoła niezadowolenie wśród osób biorących udział w wyprawie, autor przyznaje, że nie żałuje zajęcia się tym tematem.
- Nie mogłem żyć i oddychać wiedząc, że będzie taka wyprawa, i że może mnie tam nie być, więc byłem gotowy naprawdę wiele zrobić, żeby się wkraść do tej grupy - mówi Hugo-Bader. - To mi się dzięki Bogu udało i ciągle nie żałuję. Gdyby taka sytuacja miała przytrafić się jeszcze raz, to jestem głęboko przekonany, że bym tam poszedł - dodaje.

W rozmowie z Radiem Opole Jacek Hugo-Bader wspominał także swój pierwszy reportaż poświęcony Rosji. Dotyczył on Michaiła Kałasznikowa – twórcy słynnej broni. Młody reporter wybrał się wówczas do Rosji nie znając tamtejszego języka, choć przez wiele lat uczył się go w szkole.

- Miałem tego świadomość, że nie umiem mówić po rosyjsku - wspomina Hugo-Bader. - Poprosiłem o pomoc moja koleżankę Ankę Żebrowską, która pracowała u nas w dziale reportażu, a teraz jest już emerytką. Mówię: "Ratuj, bo jadę do tego Kałasznikowa i jak się z nim dogadam?" Tym bardziej, że wiedziałem, że nie umiem mówić po rusku, a on jeszcze jest głuchy jak pień". Anka na to: "To mówi mi, o co chcesz go zapytać." Ona mówiła po rusku moje pytania, ja sobie na kartce "polskimi bukwami" notowałem. Potem siedziałem przed nim i to muszę przyznać było straszne, ale później coś mi się odświeżyło w głowie, miałem przecież background tego języka. Dziś już biegle mówię po rosyjsku - dodaje.

Reportaż "Towarzysz Kałasznikow" można odnaleźć w tomie "W rajskiej dolinie wśród zielska".

Jacek Hugo-Bader zdradził, że obecnie pracuje nad nowym reportażem „Skucha”. Pokazuje w nim osoby, które "walczyły o wolną Polskę, a dziś najmniej korzystają z tej wolności".
J. Hugo-Bader cz. 1
J. Hug-Bader cz. 2
Opole i powiat opolski

Kultura i rozrywka

2024-11-04, godz. 20:40 22. Opolska Jesień Literacka rozpoczęła się od regionalnego akcentu [ZDJĘCIA] Opolskie święto literatury oficjalnie rozpoczęte. 22. Opolską Jesień Literacką Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu postanowiła zainaugurować wspomnienie… » więcej 2024-11-04, godz. 20:39 Wiersze opolskich poetów oprawione chóralnymi śpiewami zabrzmiały w Opolu Spotkanie 'Zaduszki poetyckie. Wspomnienie poetów z Opolszczyzny' w Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu przyciągnęło rekordową liczbę słuchaczy. Sala… » więcej 2024-11-04, godz. 14:00 Archiwum dr. Jana Robla przybliżono w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych Związek Sybiraków w Opolu, Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Opolu i Centralne Muzeum Jeńców Wojennych zorganizowały spotkanie z badaczkami z Instytutu Pamięci… » więcej 2024-11-03, godz. 17:00 "To będzie coś wyjątkowego". Muzyka techno zabrzmi w Opolu Za miesiąc w stolicy polskiej piosenki zabrzmi muzyka elektroniczna. Do Opola zjadą DJ z całego świata, którzy specjalizują się w muzyce techno. Już 7… » więcej 2024-11-03, godz. 13:03 Rusza 22. Opolska Jesień Literacka. Na początek przypomnienie poety Jana Goczoła Przed nami inauguracja 22. Opolskiej Jesieni Literackiej. Zaplanowano 10 spotkań autorskich, których gośćmi będą między innymi: Dorota Masłowska, Tomasz… » więcej 2024-10-31, godz. 20:00 Zakaz gry w karty i kości, ograniczenie sprzedaży kawy w edyktach na wystawie w Opolu Przed Archiwum Państwowym w Opolu stanęła nowa wystawa plenerowa. Tym razem zobaczymy edykty XIX-wieczne, które są w dużej ilości przechowywane w archiwum… » więcej 2024-10-31, godz. 18:55 Galeria Sztuki Współczesnej proponuje projekt zatytułowany "T@niec" W Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu rusza projekt T@niec, który zakłada utrzymanie i rozbudowanie programu tanecznego w galerii. » więcej 2024-10-31, godz. 14:30 W Białej będą wspominać zmarłego księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego W kresowych klimatach upłyną zaduszki artystyczne w Białej. Koncert pt. „Światło pamięci - wspomnienia, które nigdy nie gasną” odbędzie się 3 li… » więcej 2024-10-31, godz. 09:00 Seminarium Śląskie: Hobbit, poezja, romanse wydane w języku śląskim Ostatnim punktem tegorocznego Seminarium Śląskiego było spotkanie poświęcone literaturze opisanej po śląsku. Pejter Długosz od lat prowadzi rodzinne wydawnictwo… » więcej 2024-10-30, godz. 19:00 Nasza Szkoła z Opola odebrała certyfikat wykorzystania najnowszej technologii [ZDJĘCIA] Niepubliczna Szkoła Podstawowa Nasza Szkoła w Opolu znana jest z innowacyjnych rozwiązań nauczania. Pełna jest sportu, kultury i piosenek autorskich wykonywanych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »