Radio Opole » Kultura i rozrywka
2015-02-25, 09:46 Autor: Radio Opole

Blaski i cienie życia książąt w książce Jerzego Ciurloka

Pisze nie tylko o bitwach i datach, ale zagląda także do książęcej kuchni czy alkowy. Jerzy Ciurlok promował w Opolu i Dobrzeniu Wielkim książkę "Ich książęce wysokości, czyli popularno-naukowa synteza dziejów Piastów opolsko-raciborskich, Przemyślidów opawskich oraz pozostałych książąt górnośląskich”.

Jerzy CiurlokAutor podkreśla, że napisał tę książkę nie z perspektywy historyka, ale dziennikarza, publicysty i bibliofila.

Jerzego Ciurloka zapytaliśmy, którą z opisywanych postaci uczyniłby bohaterem filmu sensacyjnego.

- Z Górnego Śląska w pierwszym rzędzie zaproponowałbym Władysława Opolczyka, który gra rolę Czarnego Piotrusia w polskiej historiografii - mówi autor. - Był on prawą ręką króla Ludwika Węgierskiego. Był namiestnikiem Rusi i Kujaw, o czym mało się mówi, a przede wszystkim dał państwu polskiemu największe sanktuarium, czyli Jasną Górę i święty obraz - dodaje.

W książce „Ich książęce wysokości” autor opisuje nie tylko mężczyzn, ale także kobiety. Jedną z nich jest św. Jadwiga.

- Kiedy doznała ona takiego przesilenia religijno-mistycznego, odstawiła swojego męża w łożnicy - mówi autor. - To znaczy oni razem spali, ale między nimi leżał nagi miecz...i już nic z tych rzeczy, powiedziałbym. Jedyną rozrywką starego księcia były spotkania z chłopem, który opowiadał mu sprośne historie, o czym możemy przeczytać w "Księdze Henrykowskiej" - dodaje.

Dłuższa rozmowa z Jerzym Ciurlokiem w czwartkowych „Rewirach kultury” Tomasza Zacharewicza.

Spotkanie z autorem było pierwszym z cyklu „Śląski Salon Kulturalny”, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej.

 Katarzyna Zawadzka

Kultura i rozrywka

2024-11-05, godz. 10:00 ''Będą robić na drutach''. Nysa zaprasza na warsztaty szydełkowania Dorośli mieszkańcy Nysy już po raz kolejny będą mieli okazję wzięcia udziału w warsztatach szydełkowania. Zdaniem specjalistów, regularna praca z szydełkiem… » więcej 2024-11-04, godz. 20:40 22. Opolska Jesień Literacka rozpoczęła się od regionalnego akcentu [ZDJĘCIA] Opolskie święto literatury oficjalnie rozpoczęte. 22. Opolską Jesień Literacką Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu postanowiła zainaugurować wspomnieniem… » więcej 2024-11-04, godz. 20:39 Wiersze opolskich poetów oprawione chóralnymi śpiewami zabrzmiały w Opolu Spotkanie 'Zaduszki poetyckie. Wspomnienie poetów z Opolszczyzny' w Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu przyciągnęło rekordową liczbę słuchaczy. Sala… » więcej 2024-11-04, godz. 14:00 Archiwum dr. Jana Robla przybliżono w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych Związek Sybiraków w Opolu, Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Opolu i Centralne Muzeum Jeńców Wojennych zorganizowały spotkanie z badaczkami z Instytutu Pamięci… » więcej 2024-11-03, godz. 17:00 "To będzie coś wyjątkowego". Muzyka techno zabrzmi w Opolu Za miesiąc w stolicy polskiej piosenki zabrzmi muzyka elektroniczna. Do Opola zjadą DJ z całego świata, którzy specjalizują się w muzyce techno. Już 7… » więcej 2024-11-03, godz. 13:03 Rusza 22. Opolska Jesień Literacka. Na początek przypomnienie poety Jana Goczoła Przed nami inauguracja 22. Opolskiej Jesieni Literackiej. Zaplanowano 10 spotkań autorskich, których gośćmi będą między innymi: Dorota Masłowska, Tomasz… » więcej 2024-10-31, godz. 20:00 Zakaz gry w karty i kości, ograniczenie sprzedaży kawy w edyktach na wystawie w Opolu Przed Archiwum Państwowym w Opolu stanęła nowa wystawa plenerowa. Tym razem zobaczymy edykty XIX-wieczne, które są w dużej ilości przechowywane w archiwum… » więcej 2024-10-31, godz. 18:55 Galeria Sztuki Współczesnej proponuje projekt zatytułowany "T@niec" W Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu rusza projekt T@niec, który zakłada utrzymanie i rozbudowanie programu tanecznego w galerii. » więcej 2024-10-31, godz. 14:30 W Białej będą wspominać zmarłego księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego W kresowych klimatach upłyną zaduszki artystyczne w Białej. Koncert pt. „Światło pamięci - wspomnienia, które nigdy nie gasną” odbędzie się 3 li… » więcej 2024-10-31, godz. 09:00 Seminarium Śląskie: Hobbit, poezja, romanse wydane w języku śląskim Ostatnim punktem tegorocznego Seminarium Śląskiego było spotkanie poświęcone literaturze opisanej po śląsku. Pejter Długosz od lat prowadzi rodzinne wydawnictwo… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »